İstanbul Gezi Rehberi | Patoloji

0
1348

İstanbul’un anatomisi başlığında ilk gün neler yaptık bunlardan bahsettim. Patoloji, tıp dilinde hastalık bilimi demek. İşte yazılarımızın bu bölümünde de neler yapmamanız gerekiyor ya da neler olmasa daha iyi olurdu bunları yazacağım.

 1) İstanbul’a gitmeden önce uçak biletini 1 ya da 1.5 ay öncesinden alın. Böylece ucuza bilet bulmuş olursunuz. İstanbul’a olan seferler çok fazla olduğu için son 1-2 haftalık periyot içerisinde de ucuza bilet bulunabilir. Ama müşkül bir duruma düşme ihtimaliniz yüksek, benden söylemesi.
 2) Havaalanlarından belli noktalara götüren uzun hatlı otobüsler var. Bilet basarsanız 5 tl ye gidebiliyorsunuz.( Normal bilet fiyatları 2 küsürdü ama havaalanından kalkan otobüsler 2 hat yapıyormuşcasına uzun olduğu için bu fiyatlarda sanırım.) Eğer bilet basamazsanız sanki dolmuşa binmişcesine birisi 8 tl topluyor sizden. Tabi ki 3 tl lik fark önemli değil ama bozuk paranız yanınızda olmazsa elinizde 100lüklerle kalabiliyorsunuz. Otomatik bilet doldurma gişesi havaalanından hemen çıkınca karşıda. Akbiliniz varsa rahatça para yükleyebilirsiniz.
 3) İstanbul’da duraklara gelince otobüs şoförleri ”şuradayız” yollu sesleniyor. Zira şehri bilmeyen onlarca yerli turist var. Kulaklarınızı iyi açın sonra köprüyü geçmeye başlayınca ”ama biz Asya tarafında kalacaktık” diyorsunuz.
 4) İstanbul’da otobüs bileti dolum yerlerinin birçoğunda kart geçmiyor. O yüzden elinizde nakit para illa ki bulunsun. Sonra para çekmek için ATM arama derdine düşmeyin.
 5) Bilet gişelerinden bir tane İstanbul kart/akbil almayı unutmayın. Kişi başı 5 tl. Bu kartı almazsanız ulaşıma çok daha fazla para veriyorsunuz.
 6) Biz İstanbul’a Nisan sonlarında gitmiştik ama yine de hava oldukça soğuktu. 15 derecelerde dolanıyordu hava sıcaklığı ve yağmur da vardı. Giderken hava durumuna bakın, yanınıza şemsiye almayı unutmayın. Haa bir de İstanbul nemlidir diyenlere aldırmayın. Soğuk havada nemden eser yoktu. Yanımıza aldığımız ince şeyler bizleri üşütmedi değil.
 7) Gitmeden önce nereye gideceğinize dair iyi plan yapın. İstanbul’da bazen adım başı müze, sergi görebilirsiniz. Hepsine girmek isteyebiliyorsunuz ama bu sefer de çok oyalanıyorsunuz.
 8) Müzelere giriş için kesinlikle Müze Kart alın. Öğrenci için fiyatı 20 tl. Öğrenci kimliğinizi gösterseniz yeter. Kartı almazsanız fazladan 70-80 tl müzelere verebilirsiniz.
 9) Beşiktaş-Ortaköy arası yürüyerek 20 dk. Otobüsle normalde 5 dk ama trafik varsa 40 dk .Fazla büyük bir şehirde yaşamıyorsanız sinir bozucu olabiliyor bu. Eğer hava güzelse yürüyün derim.
 10) Ortaköy’e gelince waffle ve kumpir illa ki deneyin dedim. Mümkünse internetten en iyi yorum alan mekanlara gitmeye çalışın. Bizim gittiğimiz kafe oldukça güzel ve kalabalık bir mekandı. Ama kumpirleri maalesef kötüydü. Kumpir fiyatları Ortaköy’de ucuz değil. 15-20 tl arası. Bu sebeble güzel olanını denemenizde fayda var.
 İlk yazının patolojisini böylece sonlandırıyorum. İkinci İstanbul yazısının patolojisinde görüşünceye dek…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin