Sultan Sazlığı

0
7452

2016’nın Kasım aylarında haşmetli Erciyes Dağı’nın eteklerinde bir cennet diyarına gittik. Sultan Sazlığı. Bu sefer Alp gelmemişti, diş randevusu vardı. Alp çok şey kaçırdın:) Ayrıca bu yazının patolojisi az olduğu için onu da burada yazmış olacağım.

Türkiye’de En Fazla Kuş Türü Bulunan Sazlık

Sultan Sazlığı, 30-40 kilometre uzunluğunda kocaman bir havzaya kurulu. Kayseri’nin hem Develi hem de Yeşilhisar ilçelerinden gidilebilir. Anlayacağınız çok geniş bir alan. İki taraftan da 3-5 kilometrelik toprak yürüyüş alanı var. Ortası da kocaman bir bataklık, sazlık. Öyle ki Türkiye’nin en iyi kuş cenneti. Zira 301 adet farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor.(Doğru okudunuz, tam tamına 301. Biz dışarda belki en fazla 10 farklı tür görüyoruzdur.) Buradan daha ünlü olan Manyas Kuş Cenneti’nden daha fazla kuş türü var. Sadece Türkiye için değil, Dünya’nın da sayılı ekosistemlerinden birisi. Ve sadece kuşlarıyla değil ortamıyla da gerçekten çok farklı bir yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. Bir taraftan bir heykeltraşın elinden çıkmışcasına Erciyes Dağı size selam veriyor. Diğer taraftan koca bir sazlık. Ve tabii yürüyüş içinde elverişli bir çok köprü, gözlemevleri var.

Sultan Sazlığı

Bizim gittiğimiz zamanlar aslında sezonun kapandığı zamanlardı. Kuşların büyük bir çoğunluğu artık Sultan Sazlığı hanından havalanmışlardı. Ama yine de farklı kuş türlerine ve 80-90 tane kadar flamingo görme şerefine eriştik. Buranın sezonu özellikle Mart sonu, Nisan ve Mayıs aylarıymış. Geçtiğimiz sene Nisan ayında 100bin adet flamingo sazlığı ziyaret etmiş. Düşünsenize herbirinin havalandığını. Pembe bir rüya.

Çevredeki Pansiyonlardan Tur Alın

Bölge turistler için oldukça cazip bir hale gelmiş. Çevrede birkaç küçük pansiyon var. Ve bu pansiyonlardan çevreyi gezmek için turlar alabiliyorsunuz. Biz sezon içerisinde gitmediğimiz için pansiyonlar kapalıydı. Fakat sezon içerisinde bir kez daha gitmeyi düşünüyoruz. Zira bu turlar oldukça kaliteli içeriğe sahip. Suv-arazi araçlarıyla 30-40 kilometrelik alanı geziyor ve kuşları inceleyebiliyorsunuz ya da kayıklara binip sazlıkta geziyorsunuz. Ve her biri 3-5 saatlik uzun bir kuş gözlem turu. Bu turları yapmak gerekiyor çünkü yürüyebileceğiniz köprüler sizi en fazla 3-5 kilometre götürüyor. Ama kuşlar çok daha uzakta. Kuşlar özellikle sabah 5-6 gibi belki biraz daha geç 7 gibi çok yoğun oluyorlarmış. Bu sebeble oradaki pansiyonlarda geceden konaklanabilir. Yemekler, konaklama artı turun fiyatı için 200tl demişlerdi. Biraz daha uyguna anlaşabilirseniz kesinlikle değer bir konaklama olur:) Sadece kayık turu için de kişi başı 50tl demişlerdi. Ona da pazarlık yapmayı unutmayın:)

Sultan Sazlığı
Sultan Sazlığı

Ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediyesi bölgeye bir kuş müzesi açmış. Küçük ama keyifli bir gezisi var. Bölgedeki kuşların ve farklı tür memeli hayvanların birebir maketlerini görebiliyorsunuz ve ortamı daha iyi algılayabiliyorunuz. Bu arada eğer pansiyonlar kapalıysa çevrede yemek yiyebileceğiniz herhangi bir yer yok. Bu sebeble tedarikli gitmekte fayda var:)

Sultan SazlığıDeveli’de Cıvıklı Yemeden Dönmek Olmaz

Sultan Sazlığından çıktıktan sonra yolumuzu Develi’ye verdik. O kadar gelmişiz Develi cıvıklısı yemeden dönülür mü:) 25km sonra Develi’ye varıyorsunuz. Merkezde Kemeraltı Develi Cıvıklısı dükkanına gidin. Muhteşem cıvıklı yapıyorlar. Cıvıklıyı da yiyince Erciyes üzerinden Kayseri yoluna düştük. Tabii Erciyes’te de bir durakladık. Ayazını yüzümüze çarptık, suyunu içtik ve ünlü halka tatlıcısından sıcak sıcak tatlımızı yedik. Ve en sonunda Kayseri’ye vardık. Özellikle gençlere önereceğimiz muhteşem bir etkinlik. Kesinlikle gidin, keşfedin.

Sultan SazlığıSizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin