Kapadokya Gezi Rehberi | Patoloji

0
1223
 1) Eğer çevre şehirlerden gidiyorsanız arabayla gitmekte fayda var. Çünkü görülmesi gereken yerler mesafe olarak birbirlerine oldukça uzaklar. Yürüyerek gezmenizin imkanı yok:) Sonra çok yorulmuş olabiliyorsunuz.

 2) Olur da arabayla gelmediniz, taksiye binmekten çekinmeyin. 4km lik mesafeye 20tl vermiştik. Zaten birkaç kişi olunca çok para etmez. Mesela Alanya’da 2km lik mesafeye 30tl vermiştik:) Demek istediğim taksimetreleri az yazıyor bunların.

 3) Yukarda saydıklarımın hiçbirini yapmadınız mı? Bisiklet kiralayın. 4 saatlik 20tl ye kiralamıştık. Ayrıca bir bakıma yukarda saydıklarımdan daha iyi. Bir kere bisikletler çok iyi. Tüm bisiklet kiralama merkezlerinde aynı kalitede, cidden iyi bisikletler. 4 saat içinde de birçok yeri gezebilirsiniz. Ama tek sıkıntı var, aşırı yoruluyorsunuz. Mesafeler uzak olduğundan ziyade, yokuş yukarı ve toprak yollar çok can sıkıcı olabiliyor. Eğer suyunuz yoksa yanınızda yandınız. Cidden yandınız:) Bir sırt çantası yine çözüm olabilir.

4) Mümkünse otelde kalın. Zira Kapadokya’nın akşamı bana kalırsa gündüz halinden daha güzel. Çok daha otantik, sofistike. Hele ki Uçhisar manzarası bir harika. Otelde kalmazsanız pişman olabilirsiniz. Otel fiyatlarında da cidden ucuz fiyatlı olanlar var. Geceliği 30tl civarları. Ayrıca hemen hemen birçok otelin mağara otel olduğundan bahsetmiş miydim?

5) Ve olur da otel de kalacaksanız, oteliniz Göreme merkeze yakın olsun. Uçhisar, Ortahisar Göreme’ye uzak yerler. Oralardan Göreme’ye otobüs de yok. Ya taksiye bineceksiniz ya da denk gelirse servislere.

6) Müze kartı elbette unutmayın. Müze kartla gezilmesi gereken şahane yerler var. Ha bir de gitmeden önce hava durumunu kontrol edin. Kuru sıcağı aşırı yakıcı olabiliyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin