Kayseri Yemek ve Restoran

0
3032
Kayseri yemek kültürü olarak gelişmiş bir yer olsa da, bunları tanıtmak noktasında pek iyi değil. Yöresel olarak mantısıyla, sucuğuyla ve pastırmasıyla çokca övünür ama bunları hakkıyla yapan yer yok denecek kadar azdır maalesef. Bununla birlikte lokantacılık ve yemek hizmeti sektörü, civar illere göre geridedir. Bunlar Kayseri adına işin acı tarafı, ki ben bunları bir Kayserili olarak söylüyorum. Mesela Türklerin fast food kültürü diyebileceğimiz döner bile Kayseri’de doğru olarak algılanamamış vaziyette. Her yerde tavuk dönerci görürsünüz, et dönerci neredeyse yoktur. Bunun sebebi etin pahalı olması diyebilirsiniz ama öyle değil. Zira civar illere göre Kayseri yemek sektörü daha pahalı. Aslında et döner başka illerde(mesela Gaziantep) bu kadar pahalı değil ve insanlar yemeğe para vermekten kaçınmıyorlar. Bununla birlikte Kayseri’de yemek ve lokantacılık algısını değiştirmeye çalışan ve işini de fena yapmayan güzel ve umut verici yerler var. Şimdi onlara bir göz atalım.

1) Alamet-i Farika

180 yıllık eski bir konakta hizmet veren bu restoran Kayseri’nin gerçek anlamda en gurme yerlerinden biri. Öncelikle iç tasarım tamamen geleneksel Kayseri kültürüne göre dizayn edilmiş. Ve bu dizaynda abartıya kaçılmamış. Restoran açıldığından beridir orada çalışan başaşcı ise ciddi anlamda güzel işler çıkarıyor. En azından Kayseri standartlarına göre oldukça gurme ve güzel tatlar yakalıyabilme şansınız var. Çentik kebabı ve hünkarbeğendi yemeğini gerçekten güzel yapıyorlar. Kayseri’nin yöresel yemeklerini de bu restoranda çok beğeniyorlar. Unutmadan söyleyelim kahvaltısı da iyi, gidip deneyin.

Gezi M.D. puan: 8.5

 2) Sabiha Sultan

Çok eski bir hamamı restore edip restorana çevirmek gerçekten güzel bir fikir. Sabiha Sultan’da dabunu yapmışlar ve dekorasyon yönünden Kayseri’de en otantik iş ortaya çıkmış. Özel odaları ve zerafetiyle göz dolduran bir mekan. Fakat yemeklerinin kalitesinin aynı olduğunu söyleyemem. Başarısız denilemez ama hizmetiyle beraber vasatın bir tık üstünde. Hele ki Kayseri’de meze kültürü olmaması bizi her defasında üzüyor. Burada da karşımıza gelen mezeler bizi tatmin etmedi. Yine de gidilip görülmesi gereken bir mekan. En azından restoranı incelemek ve içinde gezmek için bile gidilebilir.

Gezi M.D. puan: 6.5

3) Avlu Restoran

Eski Kayseri Mahallesi adı altında belediye tarafından yapılan mahallenin içine açılan Avlu Restoran, ferah ve zengin konak havasıyla Asmalı Konak’ı andıran bir yer. Oldukça güzel olan mekanının hizmeti de fena değil ama Sabiha Sultan’dan pek bir farkı yok. Yine Kayseri geleneğini algılamak adına gidilmesi gereken yerlerden. Kayseri tavası tadılabilir.

Gezi M.D. puan: 6.5

 4) Yenidoğan Et Sanatları
Talas Yenidoğan’da hizmet veren bu restoran aslında biraz da esnaf lokantası kültürüyle harmanlanmış. Steakhouse ve kasapçılık anlayışını birleştiren Yenidoğan Et Sanatları bu yönüyle insana içten geliyor. Etlerine çok bayıldım diyemem ama oldukça lezzetliler. Özellikle sucuklarını ve külbastılarını çok beğeniyorum. Bununla beraber biraz yağsız etler kullansalar daha iyi olabilir:) Sunum şekilleri paldır küldür. Tahta tabaklarda özel salatalarla artistik bir havada sunmaya çalışmıyorlar. Bakınız bu et ve alın size sadece et der gibi bir halleri var. Antep katmerleri de daha iyi olabilir kesinlikle ama bunu da fena yapmıyorlar. Kısaca steakhouse kültürünü biraz ev sıcaklığı içerisinde deneyimlemek için oldukça iyi.
 Gezi M.D. puan: 7.5 

 5) Kemal Koçak

Erciyes yolu üzerinde Esenyurt’ta açılan bu mekan gerçekten Kayseri restoran algısını ve perspektifini değiştirecek cinsten. İç dizayn yönünden en iyi ve en lüks yer olduğunu belirtmeliyim. Modernizm ve bina dış yapısının minimalist tavrı ön planda. Yemeklerinden bahsetmek gerekirse yine steakhouse kültürünün ön planda olduğunu söylemem gerekir. Ve bunu da oldukça iyi yapıyorlar. New York kuzu yemeği oldukça sulu ve iyi bir etti. Lokumları da çok güzel, öneririm. Ama Adana kebabları pek öyle değil malesef. Kayseri dışından bir yakınım gelse kesinlikle götürebileceğim bir mekan. Hatta Kayseri’ye prestij katacak kadar iddialı. Bu arada fiyatları da etlerine göre normal.

Gezi M.D. puan: 8.5 (Mezeleri iyi olsaydı 9 puanı alırlardı. Bir dahakine 🙂 ) 

6) Taş Mekan Et Lokantası

Yine Erciyes yolu üzerinde Hisarcık meydanından 3-4 kilometre sonra varacağınız bir yer. Haliyle bu kadar yüksekte olunca(Erciyes Dağı merkezine 5km uzaklıkta) tüm Kayseri ayaklarınızın altında desek yeridir. Yine otantik ve bir o kadar da rustik havasıyla ön plana çıkan Taş Mekan, hizmetiyle de göz dolduruyor. Kiloyla et mantığıyla çalıştığından dolayı yine bir miktar Yenidoğan Et Sanatları’na göz kırpıyor ama steakhouse yönüyle değil. Halis muhlis Türk mangalı olarak:) Etleri çok lezzetliydi fakat fiyatları o kadar lüks dediğim Kemal Koçak’tan bile pahalıydı. Üzücü noktalardan biri de Erciyes’e bu kadar yakın olmalarına rağmen şişelenmiş su getirmeleri. Oysa ki tuvaletlerinde buz gibi Erciyes suyu akıyor. Çok iddialı konuşacağım ama kesinlikle vizyonsuz bir hareket. Erciyes’in suyu diye buz gibi suyu masaya ücretsiz koymanız gerekiyor. Bunula birlikte ekmeklerini kendileri yapmaları çok iyi bir ayrıntıydı ama meze getirmediler o da garipti. Bunun kocaman bir eksi olduğunu belirtmeliyim. Daima mı böyleler yoksa bize mi denk geldi bilmiyorum ama artık bir dahakine:)
Gezi M.D. puan: (birkaç ufak ama önemli ayrıntılar 9 almanıza engel oldu.)

7) Lifos Restoran

Erciyes’in Hacılar kapısı tarafında Erciyes’in zirvesine en yakın restoran. Hacılar kapıya varınca, 8 kişilik sigma kabin gondollarla uzunca bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Öyle ki M.Ö. insanların yaşadığı Lifos’un bile üstüne çıkıyor ve Erciyes zirvesine oldukça yaklaşıyorsunuz. Bir taraf Erciyes diğer tarafınız Kayseri. Yaklaşık 10dk lık gondol yolculuğu sonrası Lifos Restoran’a varıyorsunuz. İçerisi kendinden beklenildiği üzere tamamen rustik, tam bir dağ havası içerisinde. Burada yemek yemedim ama dağ elması tatlısını yedim. Bu özel tatlıyı burada kesinlikle yemenizi yanında da bir şeyler içip koyu bir sohbet çevirmenizi ısrarla öneririm.

 Gezi M.D. puan: 8
Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin