Alanya Gezi Rehberi | Anatomi

0
2178
Alanya gezimizin anatomisi ile karşınızdayız. Bu geziyi Ağustos ayında gerçekleştirdik, 2016 yaz sezonunda yabancı turistlerin azalması kaliteli otellerde uygun fiyatlara oda bulmamıza imkan sağladı. Öncelikle, gezimizi güneş, kum, deniz tatili şeklinde yapmaya karar verdikten sonra bölge seçimine ilerledik. Akdeniz kıyılarında tatilin daha hesaplı ve ulaşımın daha kolay olacağını düşündük ve bu konuda Alanya üzerine karar kıldık. Ardından tarihi belirledik ve akomodasyon araştırmalarına başladık.
Genelde Rus turistlerin ilgi odağı olan Alanya, malum sebeplerden ötürü kalacak yer noktasında oldukça müsaitti. Fiyatlar da ucuz olunca 4-5 yıldızlı otel odası rezervasyonu yapmak kaçmaz bir fırsattı. Eğer fiyatlar pahalı olsaydı bir çadır alıp kafa nereye biz oraya da yapabilirdik. booking.com ‘u kullanarak (şu aralar malesef ülkemizde aktif değil.) Green Garden Apart Hotel’de üçerli iki oda kiraladık. O dönemlerde hem de gideceğimiz tarihinden 1 ay öncesinde rezervasyon yapmamıza rağmen, her şey dahil günlük kişi başı 100 liraya anlaştık. Fakat şimdi ki fiyatlar kişi başı 140lira civarlarında.

 

 Ulaşım için otobüs kullandık, fakat burada otobüs için naçizane tavsiyem 2+1 otobüs kullanmakta ısrarcı olmanız zira 2+2 otobüsler ile 12 saate yakın yolculuklar keyifli olmuyor, biz tecrübe ettik:)
 Otel ile erken check-in konusunda booking üzerinden haberleşip anlaştıktan sonra sabah erken saatlerde Alanya’ya iniş yaptık. Bir taksi ile otele ulaştık, eşyalarımızı yerleştirdik. Biraz otobüste kestirdiğimiz için otele vardığımızda üzerimizde pek yorgunluk yoktu. Bu sebeble hemen kahvaltıya indik.
 Günlük programımızı şu şekilde ayarladık; otelde kahvaltı yaptıktan sonra yine otelin havuzunu ve aquaparkını kullanmak( Alanya’nın en büyük havuzlarından birine sahip Green Garden) güneşin dik geldiği saatlere kadar deniz ve plajda vakit geçirmek, otele dönüp öğlen yemeğini yemek, ardından öğlen güneşini atlatana kadar Alanya’nın ilgi çekici yerlerini görmek ve otelin sunduğu imkanlardan yararlanmak, akşam yemeğine kadar deniz ve plaja vakit ayırmak, akşam yemeğinden sonra gece için kafe/barlar, doğal güzellik alanları, ya da en basitinden sahilde biraz şarap:)
Tatilimizi bu şekilde özetledikten sonra öğle saatlerinde gezdiğimiz yerlerden bahsedeyim.
Alanya Kalesi
 
 Alanya Kalesi, Alanya’nın denize doğru yaptığı burun şeklinde ki yarımadanın tam üzerine kurulmuş tarihi bir kale. 13. yüzyıldan kalan tarihi   kalenin aslında M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan konumsal bir tarihi var. Kalenin konumu ve yüksekliği sebebiyle inanılmaz bir manzaraya sahip olması da artı bir güzelliği. Geceleyin sarı bir aydınlatmayla dört bir yanı aydınlatılan kale, ilçenin en sembolik yeri denilebilir. Her yerden rahatlıkla görülen kaleye bir çok yöntemle çıkmak mümkün, biz taksi tercih ettik. Taksiler yaklaşık 25tl’ye en yüksek alana çıkarıyorlar; fakat pazarlık payı söz konusu. Kalenin en tepesinde İçkale var ve orası müze olarak kullanılmakta. Surlarından -her ne kadar tehlikeli olsa da dikkatlice- denize ve ilçeye doyasıya bakmak, sadece mavinin tonlarından oluşan sonsuzluğu gözlemlemek çok güzel bir tecrübe. Yavaşça yürüyerek inilmesi, gezilmesi makbul Alanya Kalesi’nin . Aşağılarda yerleşim var ve turistik eşyalar, hediyelik dükkanları mevcut. Kaleden liman ve tersane de görülebiliyor. İnerken ilçeyi arkanıza alabileceğiniz birçok fotoğraf çekinmelik noktalar var. Kalenin alt noktalarında ilçenin simgelerinden olan Kızılkule’ye de geçiş var.
Kızılkule
 
 Sekizgen planlı bu kule kale gibi 13. yüzyılda inşaa edilmiş. Kırmızı rengini dış yüzüne sağlamlık için sürülen yumurta sarısından alıyor. Oldukça görkemli bu kulenin birinci katı Alanya Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. Daha sonrasında bir dönem 250.000TL lik banknotların arka yüzünde resminin kullanıldığını öğrendik. Kesinlikle yakından görülmesi gereken yerlerden.
Alanya Tersanesi ve Tophane
 
 Tersane de 13. yüzyılda yapılmış. Bölgenin en çok güneş alan yerine konumlandırılmış tersane, Selçukluların Akdeniz üzerindeki ilk tersanesi olma özelliğini taşıyor. Yakın zamanda müzeye dönüştürülmek istendiğini görevliler söylemişti, şimdi ne oldu bilmiyorum. Yakınlarında denize girmek yasak olsa da küçük bir kaçamak ile yüzmek mümkün, bu çılgınlığı biz de yaptık, fakat tavsiye etmiyoruz 🙂
Tekne turları ve Scuba Diving
 
 Alanya’ya gidildiğinde es geçilmemesi gereken aktivitelerden birisi bu, kesinlikle tekne turu almalısınız. Rotaları Alanya’nın normal şartlarda yüzerek ulaşılamayan bazı doğal güzelliklerini ve mağaralarını da kapsıyor. Görkemli teknelerden(gerçekten birbirinden görkemliler) beğendiğinizi seçip anlaştığınızda(35tl), otelinizden de sizi alabiliyorlar. Sabah saatlerinde başlayan ve 6-7 saate kadar sürebilen turlar mevcut. Gece turlarını biz almadık(15tl), fakat gündüz turları kadar doğa ve gezi içerikli olmadıklarını biliyoruz. Burada da pazarlık oldukça müsait ki yapmalısınız 🙂 Tur esnasında yunusları ve Caretta Caretta’ları görebilirsiniz. Yine bazı noktalarda tekne durduruluyor ve yüzmek isterseniz yüzebiliyorsunuz, özellikle dalgaların oldukça yoğun olduğu bir kıyıda yüzmek için durduğumuzda çok keyif aldık. 10 metre yüksekliği olan mağara tepelerinden denize atlayabilir, animasyon ekipleri ile danslara katılabilir, güneşlenirken uçsuz bucaksız denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bu çok yönlü turda uzun versiyon seçerseniz öğle yemeği de dahil oluyor.
 
Bonus: Kızıl İn
 
 Aslında Alanya merkezde olmayan bir yer burası, fakat doğası ile bizi oldukça etkilediği için bahsetmek istedim, Gazipaşa tarafına yolunuz düşerse görmeniz gereken bir yer burası, deniz kenarında doğal bir mağara oluşumu, aynı zamanda sevimli bir restoran olarak da kullanılıyor.
 Alanya’nın alamet-i farikalarından bahsetmişken bir de şehir olarak Alanya’dan bahsedeyim. Alanya 300bin kişilik nüfusuyla ki yaz aylarında 1.5 milyonu buluyor, oldukça büyük bir şehir. Yerli ve yabancı turist akın ettiği için ve haliyle haddinden fazla döviz bıraktığı için şehrin kendisi de gelişmiş. Geniş ve ferah bir havası, lüks caddeleri var. Tabii ki birbirinden farklı birçok marka da bu caddelerde yerini almış. Birçok gece klubü ve birçok güzel restoran da Alanya’nın opsiyonel artılarından. Velhasıl Alanya tatil yapmak için güzel bir yer.
  Alanya patolojisiyle görüşmek üzere..
 *Bazı fotoğraflar daha iyi bilgi verebilmek için alıntı olabilir. telif hakkınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız telif ispat eden belgeler ile birlikte iletişim bölümünden kaldırılmasını talep edebilirsiniz. İspatsız talepler değerlendirmeye alınmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin