Gezi ve Hekim | Mısır

0
2912
 Antik Çağ’ın görkemli imparatorluğundan günümüze kadar gelen Mısır, Kuzey Afrika’nın en büyük ülkesidir. Nil Nehri’nin boydan boya ikiye böldüğü bu topraklar, insanoğlunun tarım yapabilmek adına verdiği uğraşlarla bugün ki ‘medeniyet’ dediğimiz şeyin temellerini atmada yardımcı olmuş. Günümüz Mısır’ından bahsetmeden önce Antik Mısır’ı anlatmak gerekir.
 Antik Mısır, yaklaşık 3100 yıllık imparatorluğuyla dünya tarihinin en uzun imparatorluklarından biridir. Bu sürenin de ötesinde önce ki hanedanlıklara da bakıldığında Mısır toprakları 7000 yıllık bir tarihi ifade eder. Bu dönem içerisinde önemli teknolojik gelişmelerin olduğu ve birçok ilklerin buradan çıktığı insanoğlu tarafından kanıtlanmıştır. Tabii burada Gezi ve Hekim başlığı altında tıp bilimindeki gelişmişliklerine bakılırsa; çok başarılı bir şekilde beyin ameliyatları yaptıkları hatta ardında hiç iz bırakmayacak şekilde sütur(dikiş) attıkları, antibiyotiklerin Antik Mısır’da biliniyor olduğu ve her şeyden öte başarılı bir mumyalama işlemi yaptıkları düşünülürse tıp biliminde ne kadar ileride oldukları anlaşılır.
 Bir hekim gözüyle incelendiğinde günümüz Mısır’da hastalıklar kol gezmektedir. Hepatit hastalıklarının bütün tipleri burada yaygındır. Sokakların kirli olması ve toz, kum bulutları Mısır’ın ve özellikle Kahire’nin önemli sorunlarındandır. CDC verilerine göre Mısır’a seyahat edecek kişilerin; kızamık, kabakulak, rubella, difteri, tetanoz, boğmaca, su çiçeği ve çocuk felci aşılarını kesinlikle yaptırmaları gerekir.. Sık ziyaret edenlerin ise Hepatit A aşısını yaptırması gerekir. Çünkü Hepatit A genel olarak, kontamine olmuş(kirlenmiş) sulardan ve besinlerden geçiş yapar.
 Mısır Arap Cumhuriyeti bu geçmişe sahip olmasıyla dünya turizminde Orta Doğu adına söz sahibi. Özellikle piramitlerin bulunduğu Kahire, Büyük İskender’in mezarının bulunduğu İskenderiye ve deniz tatili yapmak isteyenler için de Şarm El-Şeyh önemli bir turizm destinasyonu.
Şarm El-Şeyh
 Kahire 20 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en büyük şehri. Kahire şehrinde göze ilk çarpan şey inanılmaz kalabalık trafiği. Öyle ki İstanbul trafiğinin, Kahire trafiği yanında esamesi bile okunmaz denir.
 Ve her şeyden öte hemen her gün yoğun bir tozbulutu içerisindedir. Ayrıca Nil Nehri’nin en kirli olduğu yerdir Mısır.
 Antik Mısır Tanrılarının evi olan bu topraklar günümüzde yorgundur, çarpıktır, maalesef kirlidir.
 Bunun yanında efsuni güzelliklere sahiptir. Muhteşem Sfenks’i ile ve piramitleri ile göz doldurmaktadir. Sfenks’ten söz eden eski bir Antik Mısır levhasında ”Dünya var olalı en büyük sır burada gizlenmiştir. En büyük sır Sfenks’tir.” yazar.
 Ayrıca Kahire’ye gelmişken Mısır Müzesi de ziyaret edilmelidir. 120binden fazla eserin sergilendiği ve depodakilerle beraber 250bin eserin bulunduğu bu müze, dünyadaki en popüler müzelerden biridir. Ayrıca bu müzede mumyaları(saçlarıyla, tırnaklarıyla)görmek mümkün.
 Mısır’da ilginç uygulamalardan biri de badanalı evlerden ekstra vergi alınmasıdır. Yani evinizin dış cephesi beyazsa veya renkliyse fazladan vergi verirsiniz. Bu sebeble Mısır fotolarına baktığınızda yoğun bir kahverengilik, toprak rengi görürsünüz.
 Kahire’den sonra İskenderiye’yi de görmek gerekir. Şehrin girişinde Arapça ve Yunanca Alexandria yazar. Ebul Abbas Cami, İskenderiye feneri ve insanlık tarihinin bir zamanlar en büyük kütüphanesi İskenderiye kütüphanesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Antik Mısır zamanındaki İskenderiye kütüphanesinin giriş kapısında şöyle yazarmış: ”Bilim bizi tanrıların gazabından kurtarır.” Hatta bu kütüphane zamanında o kadar önemliymiş ki Arşimed, Öklid, Batlamyus bu kütüphanede çalışmışlar. Kitapları karıştırmışlar. Kısaca böylesi öneme sahip bir yeri görmeden İskenderiye’den ayrılmayın.
 Ebul Abbas Cami
 İskenderiye Kütüphanesi
Sözün özü Mısır, antik tanrıların evi, medeniyetin beşiği olmasıyla önemli bir ülkedir fakat hastalıkların yaygın olması, kirliliği ve toz bulutuyla ziyaret edilirken dikkatli olunması gereken ülkelerdendir. Bir sonraki Gezi ve Hekim yazısında görüşünceye dek.
Hoşça kalın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin