Gezi ve Hekim | Singapur

0
2488
  En’lerin ülkesi, Singapur ile karşınızdayız. Bu yazının yazarı olarak (Alperen) benim, özel ilgi duyduğum, en kısa zamanda seyahat etmek istediğim noktalardan birisi Singapur. Sebebi ise açık; ben zekaya ve bilime inanan ve bağlı olan biriyim. Singapur bilim, kültür ve doğanın en güzel harmanlandığı yerlerden birisi olsa gerek. Güneydoğu Asya’nın en küçük ülkesi olma özelliğine sahip bu yerde, -maalesef- bizim başaramadığımız bir çok şey başarılıyor. Gelişmelerini takip etmeyi bizzat sevdiğim bir ülke.

  Singapur bir çok alanda En’leri elinde tutuyor. Biraz bilgi vermem gerekirse, yukarıda da söylediğim gibi

  1. Güneydoğu Asya’nın en küçük ülkesi.
  2. Dünyanın “en az acınası” ülkesi (Bloomberg’in Misery Index’ine göre)
  3. Dünyanın en pahalı şehri. Biz gezenler için büyük dezavantaj 🙂
  4. Dünyanın en hızlı internetine sahip ülke.
  5. Dünyanın en düşük fertilite oranına sahip ülkesi. Bu oran, ülkenin dünyanın en az çocuk yapan insanlarını barındırdığını ifade ediyor, çünkü kadınlar burada kariyer ve eğitimi oldukça önemsiyorlar.
  6. Dünyanın en kozmopolit ülkesi. Adeta bir kültür cenneti! 🙂
  7. OECD Global Eğitim Raporu’nda 1. sırada. İnsanların ortalama IQ puanı 108, bu alanda Hong Kong ile birinciliği paylaşıyor. (Türkiye burada 90 IQ puanı ortalaması ile 17. sırada.)
  8. İnfant (çocuk) ölüm oranı sıralamasında en iyi 2. ülke.
  9. Pasaport gücü açısından 158 ülkeye vizesiz geçiş sunarak 2. sırada geliyor.

Ve daha neler neler, listenin sonu inanın gelmiyor…

Yukarıdaki listede bazı sağlık istatistiklerini verdim; fakat biraz daha bilgi vermem gerekirse, ülkede aktif hizmet veren yaklaşık 13.000 doktor var, (Türkiye’de yaklaşık 114.000) fakat nüfus yoğunluğu açısından bakıldığında her 1000 kişiye 2,3 doktor ile Türkiye’den hayli ileride Singapur. Ortalama insan ömrü yaklaşık 83 sene ile oldukça yüksek. Singapur’da yeni ilaçların yolu oldukça açık, çok hızlı işleyen bir ilaç ruhsatlandırma sistemleri var. Ülkede 17’si modern hastane olan 26 sağlık hizmeti veren kurum var. Pahalı bir ülke olduğu için sağlık harcamaları da paralel şekilde yüksek olabiliyor.

     Gelelim kendi sağlığımızla ilgili bölüme :). Zika enfeksiyonu, Singapur’da bir risk olduğu için, hamile kadınların Singapur’a gitmeleri şu an için tavsiye edilmiyor; zira fetüse (bebeğe) ciddi manada zarar gelebilir. Onun dışında seyahatten 4-6 hafta önce kızamık-kızamıkçık-kabakulak(kkk), su çiçeği, çocuk felci gibi rutin aşılarınızın tam olduğundan emin olmanız yararınıza olacaktır. Hepatit A ve Tifoid enfeksiyonları da kontamine (kirli) sular açısından risk grubunda. CDC bu hastalıklar için de aşılanmayı tavsiye ediyor.

  Singapur, ekvatoral iklime sahip, bu sebeple yılın her ayında sıcak bir iklimi var. Bu da turistlerin her zaman rağbet etmesine sebep oluyor Singapur’a. Fakat turistik gezi açısından önerilen aylar Mayıs – Temmuz arası; çünkü ülke oldukça fazla yağış alıyor, bu aylarda nispeten daha rahat gezilebilir. Ülke, bir ada. İçerisinden sadece bir tane nehir geçiyor, Sungei Singapura. Ülkedeki en yüksek nokta 163.63 metre yüksekliğindeki Tımah Tepesi.

Tımah Tepesine Çıkan Merdivenler
Tımah Tepesi Zirvesi

Şehir aslında 4 parçadan oluşuyor; Orchard Road, Chinatown, Little India, Sentosa Adası.

Orchard Road, Singapur’un perakende ve eğlence merkezi. 2,2km uzunluğunda bir cadde burası. Yol boyunca envayi çeşit AVM, restoran ve otel bulunuyor. Fakat şehrin en pahalı noktalarından birisi burası, o yüzden gezerken dikkatli olmak gerekebilir 🙂
 Orchard Road
 Plaza Singapora
 
     Marina Bay Sands, ülkenin en karakteristik bina topluluğunun göründüğü alana verilen isim. Burada aynı zamanda ArtScience müzesi de bulunuyor. Skypark,tepesinde bir gemi bulunan 3’lü gökdelen kompleksi. Bu “gemi” de Sonsuzluk Havuzu ve gözlem bölgesi bulunuyor. Havuza sadece Skypark sakinleri alınıyor fakat gözlem bölgesine dışarıdan girilebiliyor. Ülkeye tepeden bakmak için en iyi noktalardan birisi.Aynı zamanda şehrin asıl ikonu olan Merlion da burda yer alıyor, kesinlikle görülmeli.
 Skypark

 

 Sonsuzluk Havuzu
Merlion

     Gardens by the Bay, şüphesiz Singapur’un en güzel yerlerinden birisi. Ulusal bir bahçe ve birinci sınıf bahçecilik cazibesi olan Gardens by the Bay, bitki krallığını tamamen farklı bir şekilde sunan, bahçecilik ve bahçe sanatının bir gösteri parçası; ziyaretçileri, dünyanın bu bölgesindeki nadiren görülen bitkilerle eğlendiyor. Serin, ılık iklimlerdeki türlerden tropikal ormanlara kadar hemen her tür florayı tek bir yerde birleştirmekte.


     Flyer, Singapur’un Ferris Wheel’i. Dünya’nın en büyük dönme dolabı olan Flyer’da, sadece Singapur’u izlemekle kalmıyor, Endonezya ve Malezya’dan bile manzaralar görebiliyorsunuz. Büyüklük, Singapur’da önemli bir olay! 🙂
 
     Singapore Botanic Gardens, UNESCO Dünya Miraslar Listesi’ne girebilmiş tek botanik bahçesi. Gardens by the Bay’den ayrı olarak, doğaya yönelik bu bahçede, iç huzurunuzu bulabilirsiniz. Bahçenin içerisinde orkidelere özel bir yer ayırılmış;National Orchid Gardens. Envai tür orkidenin sergilendiği bu bölgeye uğramadan geçilmemeli.
Orkide Bahçesi
 
     Chinatown, kırmızı parlak fenerleri, seyyar noodle satıcıları ile klasik Çin ikonunu yaşayabileceğiniz; Çin halkında görülen o telaş ve canlılığı tamamiyle hissedebileceğiniz bir bölge. Burada renkleriyle ikonik Sri Mariamman Tapınağı, Çin Miras Merkezi, Buddha Diş Tapınağı gibi lokasyonları görebilirsiniz. Ayrıca bölgede ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulunuyor.
 
 Sri Mariamman Tapınağı
Çin Miras Merkezi
 
     Little India ve Arap Caddesi, şehrin 4 büyük parçasından bir diğeri. Dikkatleri üzerine ilk çeken yer Sultan Camii; haliyle bu bölge genellikle Müslüman halkın yaşadığı yer.Şehre adını veren Hindu halkın kökenleri burada, Singapur Sanskrit diliyle “Aslan Şehri” demek. Milli bayramların kutlandığı, renkli, canlı, bir mahalle aslında burası.
Sultan Camii
Little India
 
     Sentosa Adası, “fun in the sun” sloganı ile kendini özetliyor. Eğlence üzerine yapılandırılmış bu ada, şehrin -ve ülkenin- diğer tarafına karayolu ve köprüler ile bağlı. Aynı zamanda adaya kendine has teleferiği ile ulaşmak da mümkün.
 
     Daha bir çok noktası, eğlence merkezi, hub’ları ile gezmesi uzun vakitler alan Singapur için bizden bu kadar.
Bir sonraki Gezi M.D. yazısında görüşmek üzere! 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin