Dünyanın En Güvenli 10 Ülkesi

0
4165

Bir yere seyahate çıktığınızda o yerin nasıl olmasını istersiniz? Muhtemelen aklınıza gelecek ilk cevaplar; tarihi ve kültürünün iyi olması, yemeklerinin iyi olması, fazla pahalı olmaması, gece hayatı ve eğlencenin iyi olması, bir de belki doğal güzelliklerinin olması. Tamam, bunlar hemen hemen her gezginin önceliklerini oluşturuyor ve de yadsınamaz kriterler. Peki ya güvenliğiniz? Mesela Brezilya’ya seyahat edecek insanlar için; tüm dünyadaki cinayet sayısı toplamının Brezilya’dakinden daha az olduğunu söyleseydik?


OECD’in(Organization for Economic Co-operation and Development) Better Life Index’i(kaliteli yaşam indeksi) dünya ülkelerini güvenlik, eğitim, kişi başı gelir, sağlık, toplumsal eşitsizlik gibi belli başlı kriterlere göre ölçen bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın en dikkat çekici unsurlarından biri, günümüzde Suriye’deki iç savaşın artması, dünyanın dört bir tarafında patlatılan bombalar, ırkçı söylemler ve ülkeler arası çekişmelerle bir sorun haline gelen güvenlik.

OECD bu çalışmada bazı kriterler kullanmış. Bunlar:

-Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme
-Cinayet oranları(Tipik suçlara göre işlenmesi daha zor bir suç olsa da neredeyse tüm cinayet suçlarının polise bildirilmesi, güvenlik için daha iyi bir korelasyon sunmuş.)
-Cinsiyet ve sosyal statüye göre güvenlik hakkındaki görüşler

Araştırma gösteriyor ki tüm dünya insanlarının yaklaşık %68’i, gece tek başına yürümeyi güvenli buluyor. Bu oran İskandinav ülkelerinde %85’i aşarken, Güney Amerika ülkelerinde ve Güney Afrika’da %40’ın altında. Cinayetlere baktığımızda ise tüm dünya için 100 bin insandan 4.1’i cinayete kurban gidiyor. Bu oran erkek cinsiyetinde daha fazla. Erkek ve kadınlara güvenlik ile alakalı hisleri sorulduğunda ise kadınlar, kadınların cinayete kurban gitme oranı daha az olsa bile kendini daha az güvende hissediyorlar.

OECD bu çalışmada geneli Amerika ve Avrupa’da olan 38 ülkeyi karşılaştırmış ama Orta Doğu ülkelerini katmamış. Fakat bu ülkelere ziyaretler de az olmadığı için bu ülkelerle ilgili de bir araştırma yaptım. Orta Doğu ülkeleri için çok sağlıklı veriler olmamakla beraber suç oranlarının çok düşük olduğu ülkeler. Özellikle Dubai, Katar gibi zengin ülkelerde suç oranları, yok denecek kadar az. Bununla birlikte cinsel istismar ve tecavüz oranları yüksek. !!!

 

Dubai, BAE

İŞTE DÜNYANIN EN GÜVENLİ ÜLKELERİ:


10. İzlanda

Reykjavik,  İzlanda

OECD puanı: 8.8 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %78.1(10.sırada) Cinayet oranı: %0.3(4.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 22.sırada.(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)


9. Kanada

Vancouver, Kanada

OECD puanı: 9.0 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %82(6.sırada) Cinayet oranı: %1.5(26.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 17.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)


8. Hollanda

Amsterdam, Hollanda

OECD puanı: 9.0 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %80.5(9.sırada) Cinayet oranı: %0.8(16.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 14.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)


7. Avusturya

Viyana, Avusturya

OECD puanı: 9.1 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %81.2(8.sırada) Cinayet oranı: %0.4(6.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 6.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

6. İspanya

Barselona, İspanya

OECD puanı: 9.1 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %81.6(7.sırada) Cinayet oranı: %0.6(10.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 4.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

5. Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

OECD puanı: 9.4 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %85.8(3.sırada) Cinayet oranı: %1.5(28.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 11.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

4. Slovenya

Ljubljana, Slovenya

OECD puanı: 9.4 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %83.9(5.sırada) Cinayet oranı: %0.4(7.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 20.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

3. Danimarka

Kopenhag, Danimarka

OECD puanı: 9.5 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %85.2(4.sırada) Cinayet oranı: %0.3(5.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 13.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

2. İsviçre

Basel, İsviçre

 OECD puanı: 9.7 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %87.4(2.sırada) Cinayet oranı: %0.5(8.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 5.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)


1. Norveç

Oslo, Norveç

OECD puanı: 9.8 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %89.6(1.sırada) Cinayet oranı: %1(20.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 8.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

Evet, kısaca OECD verileri gösteriyor ki en güvenli ülkeler İskandinav ülkeleri.

BONUS: Brezilya

Rio de Janeiro, Brezilya

Her Alanda En Geride Kalan Ülke (38.sırada) OECD puanı: 0 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %39.5(38.sırada) Cinayet oranı: %26.7(38.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 38.sırada.(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

BONUS: Türkiye

İstanbul, Türkiye

 OECD puanı: 6.8 Gece tek başına yürürken kendini güvende hissetme oranı: %60.4(31.sırada) Cinayet oranı: %1.7(29.sırada) Cinsiyet eşitsizliklerine göre 25.sırada(erkekler cinayete daha çok kurban gidiyor.)

BONUS: Amerika Birleşik Devletleri

New York, ABD


OECD puanı: 
7.5 puanla 38 ülke arasında 23.sırada.

Son olarak bu verilerin sadece 38 ülkeyi baz aldığını unutmayalım. Ayrıca sadece bu 38 ülke, veri olarak bize yetti. Çünkü neredeyse en çok ziyaret edilen ve en popüler ülkeler bunlar.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin