Gaziantep Gezi Rehberi | Patoloji

0
1509

Gaziantep anatomi yazısından sonra patolojisiyle karşınızdayız. Gaziantep, her ne kadar gastro turu adına bulunmaz bir nimet olsa da bazı olumsuz yanları da bulunuyor. Site formatından artık öğrendiğiniz üzere ” Gaziantep’de Yapılmaması Gerekenler ” temalı yazımıza başlıyoruz.

1) Şehre gelmeden önce bizim Gaziantep Anatomisi yazımızı okuyarak kendinize günlük plan oluşturmanız ve bu oluşturduğunuz plana göre gezmeniz, hem daha az yorulmanıza hem de daha çok yer gezmenize yardımcı olacaktır. Zira Antep, şehir olarak yorucu. Dar ve plansız yollarından dolayı arabayla gezmeniz biraz zor. Bu sebeple yürüyüş için planlı bir rotaya uymak daha iyi.

2) Antep’e sabahın erken vakitlerinde varmanızı öneririm. Çünkü Gaziantep’te yapılması gerekenler bir hayli fazla. Yemek isteyeceğiniz bir sürü tat, gezmek isteyeceğiniz bir sürü yer var. Mesela biz gezimizi günübirlik yapmak istedik. Her ne kadar erken varsak da bazı yerlerden aceleyle çıktık. Mesela muhteşem künefeleri olan Cumba Künefe’den 🙁 Anatomi yazısında üstüne basa basa söylemiştim, şimdi burada bir kez daha söyleyeyim. Kesinlikle gidin, en sona bırakmayın. Bırakacaksanız da şöyle en az 1 saat ayırın oraya.

3) Yukarıda bahsettiğim dar ve plansız yolların bir olumsuz yönü daha var. Park yeri sorunu. Biz Antep’e varmadan önce ulaşım işini hallederken servisçiyle, bizi gideceğimiz yerlere götürmesi noktasında da anlaşmıştık. Bir nevi özel şoförlüğümüzü yapacaktı. Fakat maalesef düşündüğümüz gibi olmadı. Park yeri problemi var. Yollar dar olduğu için zaten ara sokaklarda arabalar zor geçiyor. Hadi geçti diyelim çıkamıyor. 🙁 Antep biraz tabana kuvvet istiyor.


4) Neredeyse her patoloji yazısında bahsediyorum ama yanımıza küçük bir çanta, sırt çantası almayı unutmuyoruz. İnanın hayat kurtarıyor. Bir de gitmeden önce hava durumunu kontrol edin. Antep’in sıcağı İç Anadolu sıcağına benzemiyor. Nispeten daha serin tutacak kıyafetler tercih edin.

5) Fotoğraflarınızı tripodla çekenlerdenseniz, maalesef burada biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Yürüyüş yolları genelde taştan ve de düzgün değil. Tripotu sabitlemek zor oluyor. Sırf Antep’e gitmek için başlı başına bir sebep olan Zeugma’ya, tripodla giremiyorsunuz maalesef. Bunu da eklemeden geçmeyeyim. Ha bir de şehre tepeden bakabileceğiniz bir yer yok. Gaziantep Kalesi bile oldukça alçakta kalıyor. Yani bu sebeple güzel bir şehir panaroması fotoğrafı çekmek zor.

6) Gaziantep’de şüphesiz en güzel duraklardan biri Kebapçı Halil Usta. Buraya gitmeden önce mideniz boş olsun. Anatomi yazısında bahsettiğim gibi yemekler bir harika. Yoksa, keşke öncesinde çok yemeseydim diye hayıflanıyorsunuz. Bizden söylemesi 🙂

 

Kebapçı Halil Usta

7) Tadılası birbirinden güzel birçok tatlı, baklava var. Bu sebeple tadımlık yemeye özen gösterin. Mümkünse hep beraber, ortaya karışık şeyler söyleyin. Az söyleyin. Sonra burada da Kebapçı Halil Usta’daki gibi oluyorsunuz. Ahh şöyle bir kebap olsaydı da yeseydik 🙂

8) Yine aynı şeyleri yemekler için de öneririm. Ortaya karışık istemek en mantıklısı.

Gaziantep Patolojisi adına bahsedeceklerimiz bu kadar. Yeni destinasyonlar ve yeni yazılarımızla görüşünceye dek 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin