Gezi ve Hekim | Katar

0
7397

Beklenen Yazı Geldi! KATAR’DA DOKTOR OLMAK | KATAR’DA DOKTOR MAAŞLARI ayrıntılı yazımızı okumak için tıklayın.

Her kriz bir fırsat doğurur demişler. Acaba bu krizde Katar’ı gezme fırsatı elimize geçebilir mi?

Katar, Arap zenginliğinden nasibini almış bir ülke. Bu zenginliği Arap yarımadasındaki turist aktivitesini üzerine çekmek için kullanmaya çalışıyor. Son zamanlarda ülkeye uygulanan yaptırımlara rağmen Türkiye ile iyi ilişki içinde olması, Türk turistlerin ülkeyi merak etmesine sebep oldu. Biz de bu yazımızda merak edilenleri aydınlatmaya çalışacağız.

Katar’ın zenginliğinden giriş yaptığımıza göre, Kişi Başı Gayri Safi Yurt İçi Hasıla sıralamasında 127 bin$ ile 1. sırada olduğunu belirtmemiz gerek. Gayri Safi Milli Hasıla sıralamasında ise 4. sırada. Katar halkı kazancından vergi ödemiyor. Yani ülkenin paraya yönelik pek sorunu yok. Petrol ve LPG, ülke ekonomisinin köşe taşları, zira ülkenin gelirinin %70’ini, ihracatın %85’ini bunlar oluşturuyor. Petrolün gerçek anlamda sudan ucuz olduğu bir ülke. Ülkede petrol araştırmaları 1939’da yapılmaya başlanmış. Bu tarihten önce en fakir ülkelerden biriyken 1973’te petrol üretimi ve petrol geliri ülkeyi dramatik olarak en zenginlerin arasına çıkarmış. Petrolün gücü 🙂

Ülkede yaklaşık 2,5 milyon insan yaşıyor. Nüfüsun sadece %12’si “Katar yerlisi”, büyük çoğunluğu Hindular oluşturuyor(%25). Haliyle oldukça kozmopolit bir yapısı var. Resmi dil Arapça, fakat kozmopolit yapıdan ötürü İngilizce de kabul görmüş. İnsani Gelişme Endeksi’nde 32. sırada, aldığı puan ile “çok gelişmiş” statüsünde, ama biliyoruz ki bu istatistikte paranın gücü yadsınamaz. Ülke Emirlik monarşisi ile yönetiliyor.

Katar oldukça küçük bir ülke, yüz ölçümü Konya’nın sadece 4’te 1’i kadar. Bu kadar küçük bir alanda 11 tane majör şehir bulunuyor. Başkent Doha, nüfusun %60’ının yaşadığı yer. Turistler de 3 tarafı deniz ile çevrili bu yarımada ülkesinde Doha’ya çekilmek isteniyor. Ülke topraklarının %80’i çöllerden oluşuyor.

Doha ve Devamındaki Çöl
Katar, sağlık konusunda iyi bir profile sahip. DSÖ tarafından yapılmış 191 ülkenin sağlık performansı sıralaması çalışmasında 44. sırada yer almış (Türkiye 70. sırada.) Her 1000 kişiye düşen doktor sayısı 1.9, bu oran ile yine Türkiye’nin biraz önünde. Fakat nüfusları çok az olduğu için Türkiye’ye nazaran çok daha az doktor bulunduğunu söyleyebiliriz. Katar, Arapça ya da İngilizce bilen doktorları dolgun maaşlar, ev, araba gibi imkanlarla çekmekte; uzman hekimlere yılda 400.000$ maaş, 5 bin metrekare alana konumlandırılmış 2 katlı bir villa, bir jip, ve Etiyopyalı bir hizmetçi verildiğini iddia eden haberler var :).

Bunların dışında, 5 yaş altı çocuk ölümleri oranı binde 7 ile, bebek ölümleri oranı binde 6 ile oldukça iyi düzeyde. Ülkenin tamamında , şehrinde ve taşrasında temiz suya erişim var. Ortalama beklenen ömür 78 yıl kadar. Gençlerin eğitim oranı %98’lerde, fakat okul sayısının az olduğundan yakınıyor halk.

Özel olarak bahsetmek istediğimiz diğer bir konu ise, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın Katar’da oynanacak olması. Bu sayede Dünya Kupası ilk defa Orta Asya’da ve yine ilk defa nüfusu Müslüman ağırlıklı bir ülkede oynanmış olacak. Ayrıca Katar, Dünya Kupası ev sahipliği verilen en küçük ülke ünvanını da aldı. Turistik açıdan kendini tanıtma aşamasında olan Katar, bu fırsatı iyi değerlendirmek adına dünyaca ses getiren 9 çevre dostu stadyum tasarladı. Fakat Katar’ın ev sahipliği kolay kabul edilmedi. Stadyumların yapım aşamasında yabancı işçilerin usulsüz çalıştırılmaları, iş güvenliği sebebiyle öldüklerine dair spekülatif haberler dünyada ses getirdi; ayrıca ev sahipliği seçiminde de rüşvet iddiaları ortaya atıldı ve bunun üzerine FIFA’da soruşturmalar gerçekleşti. Şu an için Katar’ın ismi temiz görünüyor. Ülke genelinde açık alanda alkol alımı yasak, fakat turnuva boyunca Katar’a gelen tüm taraftarlara, taraftar alanlarında alkollü içecekler serbest olacak.

Dış Yüzeyinde Deniz Suyunun Soğutma ve Estetik Amaçlarla Kullanılacağı Doha Port Stadyumu

Katar’a Ne Zaman Gidilir?

Katar çok ama çok sıcak olabilen bir havaya sahip. Temmuz – Ağustos aylarında 50°C’ye ulaşan sıcaklıklar olabiliyor. Bu sebeple ziyaret,  Aralık – Nisan ayları arasında yapılmalı.

Katar’a Vize Gerekiyor mu?

Umuma mahsus (Bordo) pasaport ile ülkeye havalimanından girişte 2 hafta süreli vizenizi, bir otele rezervasyon yaptırdıktan sonra 100QR( Katar Riyali) ödeyerek alabilirsiniz. Yeşil ve diğer üst düzey pasaportlar ise 90 günü aşmayan ziyaretleri için vizeden muaflar.


Katar Pahalı Bir Ülke mi?

Ülkede petrol sudan ucuz olabilir, fakat geriye kalan ve yenebilen hemen her şey ithal ediliyor Katar’da. Bu sebeple marketler, meyve sebze vs. Türkiye’den pahalı. Son günlerdeki malum ambargolar da bunun üzerine ekleniyor. Her şey dahil bir mekanda konaklamak avantajlı olacaktır. Ülkenin para birimi Katar Riyali, Türk Lirası ile hemen hemen eşdeğerde.

Katar Uçak Biletleri?

Skyscanner araştırmamıza göre Şubat – Mart aylarında yaklaşık 350₺’ye İstanbul -> Doha biletinizi bulabilirsiniz.

Katar’a Gitmeden Önce Sağlığım İçin Nelere Dikkat Etmem Gerekiyor?

Rutin aşılarınızın dışında Hepatit A ve Tifoid aşılarını olmanız CDC tarafından öneriliyor. Güneşli günlerde güneş kremi kullanmaya ve şapka takmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca sivrisinekler Katar’ın sıcak ve nemli havasından dolayı bir problem haline gelebilir, repellant spreyiniz yanınızda bulunsun.

Hadi gezelim;

Girişi Doha‘nın Hamad Havalimanı’na yaptınız, vizenizi edindiniz. Doha’yı gezmeye İslam Sanatları Müzesi ile başlamalısınız. Müzede çevre ülkelerden, özellikle Akdeniz’deki İslam medeniyetlerinden kalan eserler sergileniyor. Bu bağlamda en kapsamlı İslamik müzelerden kabul ediliyor. Mimarisi İslami düşünürlerin üzerinde çok durduğu geometrik motiflerden esinlenilmiş. Müze, Doha’nın bir ikonu  olarak görülüyor. Müzenin üzerinde bulunduğu kara, deniz doldurularak elde edilmiş.

Müzenin kendine ait bir de parkı var, MIA Park olarak anılıyor. Bu parkta Katarlılar günlük streslerinden uzaklaşmayı seviyorlar. Parkta haftanın çeşitli günlerinde “Yıldızlar altında sinema”, “PaddleFit (bir çeşit fitness egzersiz türü)”, kayaking turu gibi aktiviteler düzenleniyor. Ayrıca Salı günleri akşam 5’te park sadece kadınlara açık oluyor ve bir eğitmen yönetiminde fitness egzersizleri yapılabiliyor.

Akşam Saatlerinde Müze
MIA Park’ın Şehir Manzarası
Doha’nın gökdelenlerle dolu semaları size tamamen asimile olmuş bir yerde bulunduğunuzu hissettiriyor olabilir, bu bağlamda Souq Waqif‘i görmeniz sizi rahatlatacak. Burası sıklıkla Doha’da ticaretin, mimarinin, kültürün otantizmini koruduğu tek bölge olarak anılıyor, yani Doha’nın “eski şehir” bölgesi. Anlamı “duran market” olan bu bölge, koca bir pazar yeri. Geleneksel kıyafetler, baharatlar, el yapımı ürünler ve hediyelikler denince Katar’da ilk akla gelen yer burası. Cuma günleri erkek dans gruplarının sürpriz gösterileriyle karşılaşma ihtimaliniz de var.

Souq Waqif, Fotoğraf: Rebecca Haddad / Doha Rising

Denize bakan ihtişamlı gökdelenlerin “bakışları” altında sahil şeridi. Amerikanvari bu temaya filmlerden alışığız, The Corniche tam olarak bu işte. Basra Körfezi’ne bakan gökdelenlerin yanında 7 km boyunca ilerleyen bu yol, akşamüstü gezmelerinin vazgeçilmezi. Gün batımına ilginiz varsa, Corniche sizin bulunmanız gereken yer. Rengarenk gökdelenlerin aydınlatmaya çalıştığı karanlığın altında, onlarca farklı kültürden insanların cümbüşüne karışın. Cuma günleri iyice kalabalıklaşan bu sahil şeridinde dondurmanızı alıp güzelliğin keyfini çıkarın.

Corniche, Doha

Sıcak ve nemli iklim, ağaçların boy göstermeyi en çok sevdiği iklim tipi olsa gerek. Aspire Park da bundan nasiplenmiş. Aspire Kulesi’nin eteklerinde bulunan bu park, Doha’nın en büyük parkı. Aynı zamanda parkta Doha’daki tek göl bulunuyor. Aile piknikleri ve günlük gezmeler için uğrak nokta olan parkta belki de yeşilin her tonu mevcut. Yıl içerisinde parkta uçurtma festivali, kültür günleri gibi çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Rahatlatıcı bir yürüyüş için aradığınız mekan.

Aspire Park
Aspire Park ve Aspire Tower
Katar’da sanatın, kültürün paket versiyonu, Katara Kültür Köyü, Doha’da yer alıyor. Doha’nın kültür merkezi denilebilir burası için. Modern yönleri ağır basan bu köyde Katar Tiyatro, Müzik, Sinema, Güzel Sanatlar Toplulukları’nın ofisleri bir arada bulunuyor. İçeride açık hava amfitiyatrosu, opera salonu, çok amaçlı sinema ve konferans salonları, sahili, market alanı var. Lübnan, İtalyan, Türk, Suriye mutfaklarını da içine alan çeşitlilikte restoranlarda deniz ürünleri tüketebilirsiniz. Şehrin simgelerinden güvercin kuleleri de bu köyde yer alıyor.

Meşhur Güvercin Kuleleri

Dubai’nin yapay ada trendinden petrol zengini Katar da geri kalmak istememiş ve ortaya Pearl-Qatar çıkmış. İçinde incileri bulunan 3 istiridye görünümünde tasarlanan ada, Katara Kültür Köyü’ne oldukça yakın. Şeklinin kökeni, Katar’ın petrol zenginliği ortaya çıkmadan önce, bu alanın inci çıkarmak için yapılan dalışlarda kullanılmasına dayanıyormuş. Zira Katar o dönemde Asya’nın önemli inci ticareti yapan ülkelerinden biriymiş. Bu ada, Katar’da yabancıların ev sahibi olabildiği tek alan. Yaklaşık 12.000 kişinin yaşadığı ada, 32kmlik bir sahil şeridinin oluşmasını sağlamış. Yapımı 15 milyar$’a malolmuş. Ada şehrin en pahalı köşesi, ünlü markaların hemen tamamının bulunabildiği AVM’ler, butikler, devasa apartmanlar, villalar adada yer alıyor. Lüksü içinize işleyen bir köşe burası.

Pearl-Qatar, Kuşbakışı

Katar’ın küçük yüz ölçümü sebebiyle bir şehirden diğerine geçmek veya Doha’da mekanlar arası geçiş yapmak oldukça kolay. Biz bu sebeple ilginin yoğun olduğu Doha’nın görülmesi gereken yerlerini yazımızda ele aldık, fakat diğer şehirlerde de görülecek yerler var ve kolayca ulaşabilirsiniz. Bizden bu yazımızda bu kadar, Arap güneşinin tadını çıkarmanız dileğiyle.

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin