Sokak Sanatında En İyi 10 Şehir

0
2716

Gelişen dünya, modern hayat, büyüyen şehirler… Sadece bu kelimeleri konuşmak bile sıkılmaya yetiyor. Zira her biri ne kadar elzem olsa da, bir taraftan da bunaltıcı oldukları, hayatımızı ele geçiren düzenin gözle görülür tarafı oldukları yadsınamaz bir gerçek. Bu, gözle görülen tarafın siyah ve beyazı, düzen içerisindeki hayatı koşuşturmacayla geçen bizler tarafından oluşuyor. Ee pek tabii bu da bizi, şehirlerimizi monotonluğa sürüklüyor. Fakat bir de teşbihte hata olmaz, asiler var 🙂 Şehirlerin asileri, sokakların asileri var. Öyle ki sokak sanatı denilen bir olgu hayatımıza girdi. Siyah ve beyaza renk cümbüşleri katıldı böylece.

 Tabii her asiliğin geçirdiği süreci, sokak sanatı da geçirdi. Bir zamanlar suçtu. Fakat toplum tarafından, esnaflar tarafından ve hatta belediyeler tarafından da kabul görmeye başladı zamanla. Sonuçta toplum alanlarının güzelleşmesine katkısı var. Ve günümüzde artık neredeyse her şehirde sokak sanatı var ve şehirleri süslüyorlar. Fakat bazı şehirler var ki sokak sanatında zirvedeler. Bu inanılmaz renkli sokakları görmek istiyorsanız, bir sonraki rotanıza içlerinden birini neden koymayasınız?

İŞTE SOKAK SANATINDA EN İYİ ŞEHİRLER

10) São Paulo, Brezilya

MAAU Müzesinde Sanat Eserine Dönüştürülmüş Köprünün Ayakları

Uzun bir süredir São Paulo’nun sokak sanatı, Batman’nın Geçiti olarak bilinen bir şerit boyunca, Vila Madalena banliyösünde yoğunlaştı. Ve burası MAAU ismiyle (Open Museum of Urban Art of São Paulo) belediyeden onaylı olarak açık hava müzesi haline getirildi. Burada 60’tan fazla sanatçının eseri bulunuyor. Özellikle görülmesi gereken eserler ise, terk edilmiş binalara, fazla gözükmeyen alanlara yapılmış. Fakat ünlü sanatçı Eduardo Kobra’nın, yüksek katlı binaları kendi stiliyle boyadığı yerler bu müzede her yerde görülüyor.

9) Cape Town, Güney Afrika
 Güney Afrika’daki İlk Siyahi Lider, Nelson Mandela

”Kentin ruhundan gürültüyü gidermek sanatçıların, müzisyenlerin ve şairlerin işidir.” diye yazıyor, Cape Town’lı bir sokak sanatçısı olan Freddy Sam’in internet sitesinde. Gerçekten de şehrin sıkıcı ve belki de üzücü diyebileceğimiz duvarları, onların elinde bakmaya değer bir şeye dönüşmüş. Uluslararası çapta tanınmış olan Faith47 ekibi başta olmak üzere, diğer tüm sokak sanatçısı ekipleri, Cape Town’da sosyal, siyasi ya da ahlaki mesajlar veren eserler yapıyorlar.

 8) Berlin, Almanya
Sigara içme yaşının, çocukluk yaşlarına kadar gerilediği gerçeğine yönelik bir eleştiri, Berlin
The Shining Filminin Kült Olmuş Sahnelerinden Biri Resmedilmiş

”Tüm duvarlar bir meydan okumadır.” eski Berlin Duvarı’nın üzerinde yazan bir söz. 1961 yılında, duvarın inşa edilmesiyle beraber sokak sanatçıları meydan okumaya başladı ve hiç durmadılar.  Günümüzde Avrupa’nın sokak sanatı konusunda en iyi şehirlerinden biri olarak sayılıyor.

7) Los Angeles, ABD
”Kes Şunu”

2011 yılında Los Angeles’daki Çağdaş Sanat Müzesi, ”sanat sokakta” adı altında, Amerika’daki en büyük graffiti ve sokak sanatı olayını başlattı. Fakat bundan çok daha öncesinde Los Angeles sokaklarında sanat başlamıştı. Kaldırımlarda, levhalarda, sokak aralarında, kocaman binaların üzerinde legal ya da illegal olarak eklektik bir şekilde kendini gösteriyor.

6) Melbourne, Avustralya
Aşırı Gerçekci Bir Sokak Sanatı, Melbourne
Melbourne’da Sokak Sanatı Tüm Karmaşasıyla Her Yerde

Resmi bir internet sitesinde ”Melbourne şehri, canlı kent kültürüne katkıda bulunmak için sokak sanatının önemini kabul ediyor.” şeklinde yazıyor. Gerçekten de böyle olmalı ki Melbourne’de her yerde sokak sanatı var.  2004 yılında belediyenin eliyle resmi olarak başlatılan bu sanat, banliyölerden iş merkezlerinin bulunduğu yere kadar her köşede karşınıza çıkıyor.

5) Lizbon, Portekiz
Dünya Siyasetine ve Kapitalizme Dair Mesajlar Veren Bir Eser, Lizbon

Wallpaper şirketinin düzenlediği 2017 Tasarım Ödülleri’nde, yılın şehri ödülünü Portekiz’in başkenti Lizbon aldı. Bu ödülü almasında pay sahibi olan etmenlerden birisi de Lizbon sokak sanatı. Underdogs isimli sanat galerisinin katkılarıyla; sanatçı, halk, kültürel etmenler, mekanlar arasında kurulmaya çalışılan işbirlikçi yaklaşım, Lizbon sokaklarının reklenmesini sağladı.

4) Buenos Aires, Arjantin
Martin Ron’un Buenos Sokaklarındaki Ünlü Eseri, Buenos Aires

Mülk sahipleri ve belediyenin izin vermesiyle Buenos Aires’li sokak sanatçıları, burayı kaleydoskopik bir açık hava sanat galerisine çevirdiler. Genelde Arjantin’in siyasetine sert göndermeler yapılan eserlerin yanı sıra; fantastik karakterlerin, ünlü şahsiyetlerin gerçekçi portreleri de bulunuyor. Halkın da bu sanata bakış açısının olumlu olması sebebiyle, sanatçılar detaylı çalışmalarda rahatça bulunabiliyor.

3) New York, ABD
Frank Sinatra’ya bir atıf, New York

New York’taki sokak sanatı, dünyadaki en çeşitli sokak sanatçılığına ev sahipliği yapıyor. Boyamalardan LEDli göstergelere, ışıklı panellerden mozaik tesisatlara, çıkartmalardan şablonlara, hemen her türlü sokak sanatçılığı burada bulunuyor.

2) Londra, İngiltere

İngiltere’nin Popüler Sanatçılarından Amy Winehouse, Londra

Londra’nın Dinamik Sokak Sanatları Sahnesi, 2008 yılında Tate Modern Müzesi tarafından altı sokak sanatçısıyla gerçekleştirildi. Ve bu sahne Londra’da sokak sanatçılığının giderek artmasını sağladı. Banksy gibi sanatçılar müzeden önce de önemli eserler yapmıştı fakat halkın farkındalığının artmasıyla beraber, sokak sanatçıları daha serbest çalışır oldu. Şehrin özellikle doğu yakası daha iyi eserlere sahip.

1) Meksiko, Meksika
El Universal Gazetesi Ofisinin Boyanması, Meksiko

Modern sokak sanatı hareketinin kökeni Meksika’da yatıyor. Aralarında ünlü duvar sanatçısı Diego Rivera‘nın da bulunduğu, sosyal mesajları duvar resimleriyle aktarma hareketi 1920’li yıllarda başlamış. O zamandan bu zamana kadar Meksiko’da sokak sanatı daima ön planda olmuş. Günümüzde 2012 yılında All City Canvas Festivali’yle şehrin en ikonik yapılarından biri olan El Universal Gazetesi ofisi boyanınca şehirdeki sokak sanatı, duvar boyamalar hat safhalara çıkmış.

Bonus: İstanbul
Beyoğlu’nda Bir Garaj Kapısının Üzerindeki Eser, İstanbul
Politik Kavgalara Sebep Olan İstanbul’daki Ünlü Merdiven, İstanbul

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin