Seyahatlerde Konaklamanın İncelikleri

0
1248

Bir tatil planlamasının en önemli ve belki de en zevkli kısmı, kalacak yerin seçilmesidir bana göre. Zira birbirinden güzel, birbirinden görkemli otellerin fotoğraflarına bakmak, o otellerin bulunduğu mevkideki doğal güzelliklere dalıp gitmek, uçak bileti sayfalarının sıkıcı tasarımlarından daha eğlenceli. Tabii bir de seçim yaparken fiyat/performans değerlendirmesi yapmak var. Bu da her ne kadar eğlenceli gibi gözükse de aslında en sıkıcı kısım. Birçok faktörü bir arada değerlendirip en iyi yeri seçmek gerçekten çok zor.


İşte bu yazımızda kalacak yer seçiminin inceliklerini anlatacağız. Ve de yeni bir yazı serisinin başlangıcını yapacağız. Otel MD. Bu yazı serisinde, bazı yerlerdeki en doğru oteli belirleyip o bölgenin otelleri hakkında otel rehberi oluşturacağız.

Öncelikle kalacak yer seçimi için en iyi uygulamalar ve siteler hangileri onlara bakalım:

Yurt dışı konaklama için:


1) Booking.com 

Booking.com, hem site olarak hem de uygulama olarak hizmet veren Hollanda menşeli bir şirket. Hemen hemen birçok dile çevrilen sitenin Türkçe sitesi de mevcut.


Artıları:

 • + Çok kullanışlı bir arayüze sahip. Aradığınız şeyi farklı kriterlere göre sıralayarak bulmak çok kolay. Bütçe aralığınız, kalacağınız yerin yıldız sayısı, puanı, şehre uzaklığı, simge yapılara uzaklığı gibi daha birçok faktörü bir arada kullanarak aradığınız kriterlere uygun otelleri sıralayabilirsiniz.
 • + Genel olarak en ucuz fiyatı veren site.
 • + Seçtiğiniz yeri daha ucuza, başka bir yerde bulursanız Booking, aradaki farkı genellikle ödüyor. Müşteri böyle bağlanır işte dostlar.
 • + Müşteri ilişkilerinde çok iyi. Hatta Amazon.com sitesiyle beraber dünyadaki en popüler müşteri hizmetlerine sahip şirket.
 • + “Otele ulaştığında öde”, “ücretsiz iptal” gibi seçenekleriyle gönüllerde taht kuruyor. Neredeyse hiçbir site bu imkanı sağlamıyor. Ya da fiyat artırarak bu imkanları sağlıyor.
 • + Hemen hemen birçok otel Booking.com’la işbirliği sağlıyor. Bir beldenin neredeyse tüm otellerini görüp değerlendirebilme imkanınız var. Yani ucuz hostellerde, pansiyonlarda kalmak isteyenler de, beş yıldızlı otellerde kalmak isteyenler de sitede aradığını bulabilir.

Eksileri:

 • Üzerinde durulacak bir eksisi yok. Bu da Booking’in aslında başka bir artısı.

2) Airbnb

Artıları:

 • + Airbnb; bir ev sahibinin, kendi evinin bir odasını kiralaması mantığıyla işliyor. Bu da kalacağınız yerde daha samimi bir ortamla karşılaşacağınız anlamına geliyor.
 • + Bu samimiyet dolayısıyla şehirde yapacaklarınız hakkında, ev sahibinden bolca bilgi alabilirsiniz. Hatta ev sahibi sizi gezdirebilir, yalnız gezginlere arkadaşlık edebilir.
 • + Ucuza, hem de şehir merkezine veya denize çok yakın yerlerde yer bulma imkanınız var.
 • + Ev sahibinin evinde pişirdiği yemekleri yeme şansınız var.

Eksileri:

 • Her ne kadar ev sahipliği yapacak kişinin seçiminde Airbnb çok hassas davransa da, güvenmeme durumunuz olabilir.
 • Ucuza, çok güzel evler bulabileceğiniz gibi pahalı, oldukça kötü evleri de seçebilirsiniz.
 • Ücretsiz iptal politikası olsa da bu imkanı her ev sahibi sağlamıyor. Ayrıca ücret, ev kiralandıktan hemen sonra ödenmeli.

3) Hostelworld

Artıları:

 • + Bir yerdeki hostellerin hemen hepsini gösteren Hostelworld, yeni insanlarla tanışmayı seven gezginlerin en seveceği sitelerden biri olabilir.
 • + Booking’de olmayan birçok hostel gösteriliyor. Hostellerin hemen hepsi çok güzel. Simge yapılara, şehir merkezlerine oldukça yakınlar.

Eksileri:

 • Booking’deki en ucuz fiyatlı hostellere, evlere göre daha pahalı hosteller sunuyor.
 • Sadece hostelleri gösterdiği için, yatakhaneli yerleri göstermiş oluyor. Bilmediği insanlarla uyumaktan rahatsız olacaklar için uygun değil.
 • Ücretsiz iptal bulunuyor ama fazladan ücret ödemeniz gerekiyor. Ücreti de, rezervasyondan hemen sonra ödemeniz gerekiyor.

4) Couchsurfing

Artıları:

 • + Airbnb ile aynı mantıkta işliyor. Tamamen ücretsiz olması dışında.
 • + Airbnb için saydıklarımız, Couchsurfing için de geçerli.
 • + Bu uygulama sayesinde yurtdışında size hem arkadaşlık hem rehberlik edecek insanlar bulabilirsiniz. Ve tamamen ücretsiz.

Eksileri:

 • Couchsurfing ev sahibi seçmiyor. Bu uygulama için herkes ev sahibi olabilir. Bu sebeple güvensizlik sorunu Airbnb’den daha fazla hissedilebilir.


Yurt içi konaklama için:


1) Ets Tur

Artıları:

 • + Türkiye’de Booking’in kapatılması dolayısıyla listemizde 1. sırayı alan Ets, en eski tur şirketlerinden biri. Ayrıca müşteri hizmetleri yönünden en güvenilen tur şirketi.

Eksileri:

 • Booking’in eski fiyatlarına göre genel olarak daha pahalı fiyatlar veriyor.
 • Birçok pansiyon ve otel turla anlaşmalı değil. Daha çok 3-4-5 yıldızlı otellere rezervasyon için uygun.

Buradan sonrası için söyleyeceklerim yukarıda söylediklerimin tekrarı olacağı için sıralama yapıp bitiriyorum. 2) hotels.com 3) Jolly Tur 4) Tatil.com 5) Airbnb 6) Couchsurfing

Hem yurt dışı hem de yurt içi için söylediğim sitelerden ve uygulamalardan başka birçok uygulama var. Ben en güvenilir ve en kullanışlı olanlarını söyledim. Bunlar haricinde güzel imkanlar sunan siteler ve uygulamalar da var. Bunlardan da aşağı da bahsedeceğim.

Şimdi sıra, kalacak yer seçimi işinin inceliklerini anlatmak da.

İşe öncelikli kriterlerinizi belirleyerek başlayın


Bir geziden ne beklersiniz? Sizin için iyi bir kültür turu olması mı? Yoksa denizin keyfini mi çıkartmak önceliğiniz? İşte bunun gibi sorularla öncelikle sizin için neyin önemli olduğuna karar verin. Diyelim ki kültürel bir geziye daha fazla önem veriyorsunuz. O zaman oteliniz “old town” denilen yere daha yakın olmalı. Bu yakınlığı anlamanız için birçok sitede ve uygulamada “haritada gör” butonu var. Bu butondan seçtiğiniz otelin tarihi yapılara uzaklığını öğrenebilirsiniz. Eğer bu bilgiler size yetmediyse Google Maps’i açın. Seçtiğiniz yerin ismini ya da adresini girin. Varış noktası için de tarihi simgelerin yoğun olduğu bölgeyi seçin. Böylece hem aradaki uzaklığı görürsünüz hem de yürüyerek ne kadar sürdüğünü öğrenirsiniz. Bu ilk bakışta sizin için önemsizmiş gibi görünebilir ama uzak bir yerdeki otelden hele ki yaz sıcaklarında yürümek hiç de keyifli olmaz. Burada size tavsiyem, önceliğiniz ne olursa olsun şehir merkezine yakın bir otel seçmeye gayret göstermeniz. Böylece istediğiniz yere ulaşım, şehir merkezinden daha kolay olur.

Öncelikleriniz için uygun yer bulamadıysanız alternatif bölgelere bakın


Mesela denizin keyfini çıkartmak amacınız. Fakat popüler noktalar pahalı. O zaman daha ucuza, daha sakin yerlere yönelin. Akşam vakitleri o bölgelere tekrar ulaşım sağlarsınız. Ya da seçtiğiniz otel her şeyiyle uygun. Ama sizin önceliğiniz olan denizi uygun mu? Zira çakıl taşlı bir denizi olabilir. Ya da denizi çok kirli bir bölge olabilir. Bu durumda alternatif yerlere bakmaya devam edin. Emin olun istediğinizi bulursunuz. Ya da bir başka örnek vermek gerekirse, mesela tarihi yapılara yakın yerler çok pahalı. Ama bir şehirde sadece tarihi yapılar yok ya. Mesela insanların genelde akşam takıldığı yerlere bakın. Buralardan bir otel seçerek ulaşım derdi olmadan keyifli bir akşam geçirirsiniz.

 

Kanada, Calgary’de bir akşam eğlencesi

Yorumlara önem verin ama hangisine önem vereceğinizi iyi seçin


Hizmet sektörü içerisinde insanları mutlu etmek zor. Hele ki otelcilik sektöründe bu iş daha da zorlaşıyor. Zira insanlar, özellikle dört, beş yıldızlı otellerde kendilerine kral, kraliçe gibi davranılsın istiyorlar. Bu sebeple en ufak aksamalar, ciddi eleştiri yorumlarına dönüşüyor. Eğer ki hostel, pansiyon ya da iki yıldızlı küçük çaplı otellere bakıyorsanız, hemen her yorumu önemseyin ve puanlara dikkat edin. Çünkü oraya konaklamaya giden müşteriler, zaten büyük hizmetler beklemiyor. Bu sebeple genellikle sadece önemli eksiklikleri eleştiri olarak kullanıyor. Bu tarz yerlerde, sitelerdeki puanın 80 ve üzeri olmasına dikkat edin. Bahsettiğim sebepten dolayı, buralara düşük puan verecek kişi sayısı azdır. Eğer böyle bir yer düşük puanlı ise, konforlu bir yerle karşılaşmama ihtimaliniz yüksek.

Eğer ki daha büyük çaplı otellere bakıyorsanız bu otellerin puanının, sitelerde 70 ve üzeri olmasına özen gösterin. Bu oteller için ciddi eleştirilerle karşılaşabilirsiniz. Fakat her eleştiriye önem vermeyin. Düşük puan verenler 10 üzerinden ortalama 5, 6 puan verdiyse, 2.5 puan vereni çok önemsemeyin mesela. Çoğu kişi otelin yemeklerini eleştirirken birisi çıkıp da ”havuzları çok kirliydi, puanım 3” diyorsa bunlara da kulak asmayın.

Sadece bir sitedeki yorumları okuyup karar vermeyin


Mesela bir otel seçtiniz. Booking.com üzerinde 20 adet yorum var. Sadece 20 adet yorum yeterli midir? O oteli kesinlikle Tripadvisor sitesinde de araştırın. Muhtemelen Booking’e göre daha fazla yorum vardır. Böylece daha çok kişinin memnuniyetini, memnuniyetsizliğini görmüş olursunuz. Ya da bazı durumlarda bir sitede örnek olarak havuzdan şikayet edilmişken, bir başka sitede hep hijyenden şikayet edilmiş olabilir. İki siteyi de okumazsanız neyle karşılaşacağınız konusunda yanılgıya düşebilirsiniz. Yurt içi oteller için konuşursak Booking malum kapalı. Seçtiğiniz otel için Tripadvisor, Ets Tur, Jolly Tur gibi sitelerin yorumunu okumayı unutmayın. Seçtiğiniz yer için farklı sitelerden toplam, en az 100 kadar yorum bulunmasına özen gösterin. Bu durum, oraya yeterince gidildiğini gösterir. Oysa ki yeni açılmış bir otel için yorum sayısı azdır. Ve nasıl bir yer olduğu konusunda emin olamazsınız.

Sitelerdeki ayrıntılı puanlama sistemine dikkat edin


Booking.com, Ets Tur, Jolly Tur, Tripadvisor gibi sitelerde ayrıntılı puanlama sistemi var. O yerin hijyeni, yemekleri, havuzu, konumu, odaları, personeli puanlanmış olarak size listelenir. Bu da neye önem verdiğinize göre size yardımcı olmuş olur. Ayrıca bu sitelerin çoğunda aile, çift, yalnız gezgin, arkadaş grubu gibi kişilerin de farklı puanlamasını görebilirsiniz. Böylece mesela bir aile olarak o otelin size uygun olup olmadığını anlamış olursunuz. Tripadvisor sitesi ise daha farklı bir ayrıntı sunuyor. Seçtiğiniz yerin, o bölge içindeki sıralamasını gösteriyor. Mesela Belgrad’taki 104 otel arasında 13. gibi.

Yapılan yorumların tarihine dikkat edin


Seçtiğiniz yer de 30 iyi yorum 25 kötü yorum var diyelim. Bu sebeple puanı da çok yüksek değil, ortalama. Tam vazgeçeceksiniz ama dikkat edin. Kötü yorumlar bundan 3-4 sene önce yapılmış olabilir. Bu şunu gösterir; eski otel yönetimi iyi değildir, otelin eski sahipleri iyi değildir. Fakat son 2-3 senede yapılan yorumlar hep olumluysa bu da demek oluyor ki; otel muhtemelen el değiştirmiş ya da yönetim değiştirilmiş, artık iyi hizmet veriyor. Bunun tersine de dikkat edin. Kötü yorumlar son yıllarda yapılmışsa otelin yeni hali kötü demek olabilir.

Halen emin olamadıysanız


Kalacak yeri seçtiniz, önceliklerinize göre puanlarına dikkat ettiniz, yorumları okudunuz. Her şey güzel ama tüm arkadaş grubu oraya gidip rezil olmak istemiyorsunuz. Zaten belki de yılda bir kere yaptığınız bir etkinlik. O zaman seçtiğiniz yerin sonuna ”şikayet” kelimesini ekleyip arama motorlarından aratın. Sadece şikayetlerin olduğu sitelerden şikayetleri okuma şansınız olur. Eğer çok şikayet yoksa ve de aşırı derecede eleştirilmiyorsa içiniz rahat olsun. Fakat çok kötülenmiş ise bir kez daha düşünün derim. Bununla birlikte, Booking, Tripadvisor, Ets Tur, Jolly Tur yorumları her zaman gayet yeterlidir. Buralarda iyi yorumlar, yüksek puanlar almış bir otellerden aşırı derecede yakınanlar, ya art niyetlidir ya da otelin rakipleridir 🙂

Son olarak otel fiyatları hakkında analiz yapın


Yukarıda bahsettiklerime göre her şey tamam. Otel fiyatı da iyi duruyor. Ama daha ucuza başka sitede bulunabilir. Bunun için ”Otel mi? Trivago” cümlesiyle hafızalarımıza kazınmış reklamı hatırlatmak isterim. 🙂 Trivago sitesine bakın. Seçtiğiniz yer için farklı sitelerin, farklı fiyatlarını karşılaştırın. Muhtemelen en düşük fiyatı Booking.com verecektir. Booking’den daha az fiyat veren yerler de ”ücretsiz iptal, vardığında öde” gibi imkanları genelde sunmuyor. Zaten Booking, daha ucuza bulursanız aradaki farkı genelde ödüyor. Bir kez daha söyleyeyim. Booking candır, canandır. Canım Booking 🙂

Böylece kalacak yer seçerken nelere dikkat etmeliyiz anlatmış olduk.

Otel MD serisinin yeni yazılarıyla görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin