Dünyanın En Eski 10 Şehri

0
4521

Dünya, 4.5 milyar yıl yaşında. Bildiğimiz en uzun yaşamış insan, Jeanne Calment isimli bir Fransız kadın, 122 yaşında ölmüş; Jeanne Hanım bile, dünyanın sadece %0,0000027’lik bölümüne tanıklık edebilmiş. Günümüz insanı Homo saphiens‘in dünya üzerinde bulunuşu fosillerden yola çıkılarak 209 bin yıl öncesine dayandırılıyor, duruma böyle bakınca aslında insanların dünya’nın “yeni sakinleri”nden olduğunu görüyoruz, ama düşündüğümüzden çok daha büyük bir düzenin içerisindeyiz. Milyarlarca insan dünyaya ayak basmış, sosyal varlıklar oldukları için de bir toplum olarak yaşamlarını sürdürmüşler. Yerleşik hayata geçişin ilk odaklarını, dünyanın en eski şehirlerini bu yazımızda ele alıyoruz.


İŞTE DÜNYANIN EN ESKİ ŞEHİRLERİ:


10) Beyrut, Lübnan

İlk Yerleşim: M.Ö. 3000

Lübnan’ın başkenti olmakla birlikte kültürel, yönetimsel ve ekonomik merkezi de olan Beyrut’un sokaklarında tarih 5000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Şehirde yapılan kazılar Fenike, Helenistik Dönem, Roma, Arap ve Osmanlı kalıntılarını ve milattan önce 14. yüzyılda Mısır firavununa yazılmış mektupları ortaya çıkardı. Şehir şimdilerde oldukça renkli, kıpır kıpır ve turist dostu, dünyanın bir çok yerinden turistlerin ilgi odaklarından biri.

Beyrut, Kuşbakışı9) Gaziantep, Türkiye

İlk Yerleşim: M.Ö. 3650

Dünyaca ünlü mutfağı ilk akıllara gelen yanı olsa da, Gaziantep’in tarihi Hititler kadar geriye uzanıyor. Roma mozaikleri, Bizans kaleleri ile bezeli bu şehirle alakalı gezi yazımıza↗ buradan ulaşabilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti’ndeki Meşhur Roma Mozaiği8) Filibe, Bulgaristan

İlk Yerleşim: M.Ö. 4000

İsmini Makedonya kralı 2. Filip’ten alan Filibe, Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri. Küçük bir Trakya yerleşkesi olarak kurulup büyük bir Roma şehri halini almış. Daha sonra Bizans ve Osmanlı kontrolüne geçip, Bulgaristan’ın bağımsızlığı ile şimdiki halini almış. Roma amfitiyatroları, su kemerleri; Osmanlı hamamları ile bezeli bu şehir hakkında Antik Romalı Lucian “Burası tüm şehirlerin en büyüğü ve en sevimlisidir. Güzelliği çok çok ötelerden parıldar.” demiş.

Filibe7) Sayda, Lübnan

İlk Yerleşim: M.Ö. 4000

Beyrut’un biraz güneyinde kalan bu şehir, muhtemelen Fenikelilerin en eski şehri. Fenikelilerin büyük Akdeniz imparatorluğunun temelinin atıldığı topraklar burası. Hz. İsa’nın da ziyaret ettiği şehirlerden olduğu söylenen Sayda, Büyük İskender tarafından M.Ö. 333 yılında ele geçirilmiş. İngiliz Hükümeti şehre ziyareti güvenlik ve terörizm sebebiyle şu anda önermiyor.

Sayda’daki Haçlılar Deniz Kalesi6) Feyyum, Mısır

İlk Yerleşim: M.Ö. 4000

Kahire’nin güneydoğusunda kalan şehir bir zamanlar Crocodilopolis diye bilinen toprakların bir parçası; o dönemde bu topraklarda Petsuchos isimli kutsal bir timsaha tapılan bir inanış hakimmiş. Şimdilerin Feyyum’u büyük pazarların, camilerin, hamamların bulunduğu bir İslam şehri. Ayrıca şehir Lehin ve Hawara Piramitlerine de oldukça yakın.

Feyyum Bölgesindeki Karanis Harabeleri5) Susa, İran

İlk Yerleşim: M.Ö. 4200

Susa, Asurlular tarafından ele geçirilmeden önce Elam İmparatorluğu’nun başkentiydi. Şehrin Ahameniş İmparatorluğu’nun kurucusu Büyük Kiros tarafından ele geçirilmesi, Antik Yunan oyun yazarı Eshilos’un trajedi temalı tiyatro oyununa konu olmuş, ve bu oyun Tiyatro tarihinin günümüze gelebilmiş en eski oyunu olarak biliniyor.


4) Şam, Suriye

İlk Yerleşim: M.Ö. 4300

Bazı tartışılan kaynaklara göre dünyanın en eski yerleşkesi olarak görülen Şam, Aramiler’in bölgeye gelmesi ile tarihte önemli bir yerleşke olmuş. Aramilerin şehre kurduğu kanal ağı, modern su kanallarının temelini oluşturuyor. Büyük İskender Şam’a da el attıktan sonra şehir Roma, Arap ve Osmanlı hakimiyetlerine de girmiş. Şehrin bu kadar tarihi temeli olması son yıllara kadar büyük turist akımı almasına sebep oluyordu, şimdilerde ise durum oldukça karışık.

Şam, Kuşbakışı
İncil’in Yeni Ahit’inde Bahsi Geçen “Düz Sokak”‘ta Bulunan Roma Eseri, Şam3) Halep, Suriye

İlk Yerleşim: M.Ö. 4300

Suriye’nin 4.4 milyon nüfusuyla en kalabalık şehri olan Halep, ne kadar antik bir kent olsa da arkeologlar tarafından neredeyse hiç ele alınamamış. M.Ö. 800 yılına kadar Hititlerin kontrolünde olan şehir Asurlular, Yunanlar ve Perslerin eline geçmiş. Daha sonrasında Roma, Bizans, Arap işgallerine uğrayan şehir Haçlı Seferleri’nde de hedef alınmış. Moğollar ve Osmanlı tarafından da bir zamanlar kontrol edilmiş olan şehrin tarihi incileri son yaşanan olaylar ile tamamen harap olmuş durumda.

Halep’te Bulunan Kharab Shams Bazilikası, Bizans Eseri2) Biblos, Lübnan

İlk Yerleşim: M.Ö. 5000

Fenikeliler tarafından temeli atılan şehrin ismini Yunanlılar, şehirden ithal ettikleri papirus sebebiyle Biblos koymuş; İncil’e (İngilizce: Bible) ismi de Biblos’tan türetilerek verilmiş. Şehrin antik Fenike tapınakları, Biblos Kalesi, Vaftizci Aziz John Kilisesi ve Ortaçağ Şehir Duvarı turistlerin yoğun odağı. Ayrıca şehirde Biblos Uluslararası Festivali düzenleniyor.

Biblos
Biblos Antik Kenti1) Eriha, Filistin

İlk Yerleşim: M.Ö. 9000

Dünyanın en eski sürekli ikamet edilmiş şehri Eriha’da, arkeologlar en eskisi 11.000 yıl öncesine kadar dayanan 20 başarılı yerleşkeye dair kalıntıları gün yüzüne çıkarabilmişler. Şehir, dünyada bilinen en eski koruma duvarı olan şehir ünvanına da sahip. Günümüzde 20.000 insanın yaşadığı bölgeye ziyaretler şu anda güvenli değil, şehrin kontrolü Filistin Ulusal Yönetimi’nin elinde.

Eriha’daki Antik Yunan Eseri: Arzu Manastırı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin