Gezi ve Hekim | İngiltere

0
2140

Birleşik Krallık. Namı diğer, üzerinde güneş batmayan imparatorluk. Britanya olarak da bilinen bu imparatorluk, tarih boyunca insanoğlunun oluşturduğu belki de tüm alanlarda ön planda oldu. Edebiyattan müziğe, tiyatrodan spor dallarına, bilimden felsefeye, ekonomiden siyasete, her alanda dünya sahnesinde boy gösterdi. Türkiye’nin dörtte biri boyutunda olan bu küçük ada ülkesini, yıllar içerisinde seveni kadar sevmeyeni de oldu. Fakat yiğide hakkını vermek gerek. Kültürüyle tüm dünyayı etkisi altına almayı başardı.


Biz bu yazımızda, Birleşik Krallık imparatorluğunun en önemli ülkesi ve siyasi üssü olan İngiltere’den bahsedeceğiz. Yeri gelmişken akıllarda daima bir karışıklık olarak bulunan ”Birleşik Krallık, İngiltere midir? Britanya hepsine mi denir?” sorularına açıklık getirelim. Birleşik Krallık; İngiltere,  Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler ülkelerinden oluşan imparatorluğa verilen isim. Ayrıca bu imparatorluğa Britanya’da deniyor. Yani ikisi aynı şeyler. İngiltere ise bu imparatorlukta Avrupa’ya en yakın olan ve boyut olarak da en büyük olan ülke. En büyük dediysek, Türkiye’nin yedide biri boyutunda. Fakat zamanında tabii ki bu kadar küçük değildi, Birleşik Krallık için konuşursak. 1920’li yıllarda 36,6 milyon kilometrekarelik bir alana, 458 milyonluk bir topluluğa sahipti. Sahipti zira toprakları sömürge ülkeleriydi. Fakat zamanla küçülmeye başladı ve günümüzde sadece yukarıda bahsettiğimiz ada kadar varlar. Fakat belirtmek gerek; eski sömürge ülkelerinin çoğunda halen askeri üsleri bulunuyor, kültürleri de halen o ülkelerde devam ediyor.

İngilizler Nasıl İnsanlardır?

İngiliz insanları genel olarak soğuk yapılarıyla biliniyor. Genelinde politikacı bir tavrın olduğu, rahatsız oldukları konularda ince bir gülümsemeyle cevap verdikleri belki doğrudur ama araştırmalar farklı sonuçları da ortaya koyuyor. Öncelikli olarak farklı etnik grupların toplumda büyük pay sahibi olduğu gerçeği var. Toplumun %15’i beyaz ırktan değil. Hintli, Pakistanlı, Bangladeşli, Çinli birçok insan var. Yine beyaz ırkın tamamı da İngiliz değil. Kısaca her milletten insan yaşıyor. Bu sebeple İngiltere’ye gittiğinizde soğuk insanlarla karşılaşacaksınız diye bir şey yok. Business Insider UK verilere göre, İngiliz insanının %80’i eşcinselliği kendi adına sıkıntı etmiyor. Toplumun %25’i ateist. Topumun %61’i dinlerin dünyayı kötü etkilediğini düşünüyor. İnsanların %61’i kahverengi, kızıl saçlı 🙂 OECD verilerine göre toplumun %80’i lise ya da üniversite mezunu ( Türkiye’de bu oran %35).

İngiltere’de Sağlık Sistemi Nasıl?

İngiltere ve sağlık hakkında konuşmak için öncelikle sağlık sistemlerinden bahsetmek gerekiyor. İngiltere’de 1946’de yürürlüğe girmiş olan NHS(National Health Services) yani Ulusal Sağlık Servisleri, etnik kökenine ve kişinin ne kadardır İngiltere’de yaşadığına bakmaksızın tüm herkese ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor. Bu sebeple oraya yerleşip 1-2 ay yaşamayı düşünen gezginler için de çok elverişli bir yapısı var. Ülkede 1. basamak sağlık hizmeti çok gelişmiş durumda ve dünyadaki en iyi sağlık hizmeti olarak kabul ediliyor. Bizzat devlet tarafından sağlık takibiniz yapılıyor ve size, yılın belli zamanlarında bazı mektuplar göndererek sizi hastanelere bazı testler için davet ediyorlar. Randevu oluşturuyorlar. Orada yaşamış olan gezginlerin dediğine göre hastanelerde en fazla yarım saat sıra bekliyorsunuz. Büyük hastanelere direkt başvuramıyorsunuz. Öncelikle aile hekiminizin kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Bu da hastanelerdeki yoğunluğu azaltıyor.

The World Bank’in verilerine göre ülkede her 1000 kişiye 2.7 doktor düşüyor.( Türkiye’de 1.7) Yine aynı şirketin verilerine göre, bir ülkedeki sağlık sisteminin gelişmişliğini en iyi şekilde gösteren verilerden biri olan 5 yaş altı ölüm, her 1000 canlı doğumda 4 ölüm şeklinde. Bu oran Türkiye’de 14. Yaşam beklentisi 81.1 yıl. Türkiye’de 76.6 yıl.

Gitmeye Karar Verdiniz, Let’s Go:

İngiltere’de İklim Nasıl?

İngiltere, adalar imparatorluğunun Avrupa’ya en yakın ülkesi dedik ama dünyadaki konumu oldukça kuzeyde kalıyor. Bu sebeple yıl boyunca soğuk. Fakat sıfırın altına nadir düşüyor. Genel olarak 10 derece civarları. Yaz aylarında ise çok nadir de olsa 30 derecenin üzerine çıkabiliyor.

Londra’da şemsiye günlük yaşamın bir parçası

İngiltere’ye Ne Zaman Gitmeliyim?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi havaların sıcak olduğu yaz ayları İngiltere’ye gitmek için en iyi zamanlar. Fakat yalnızlığı seven gezginlere daha çok kış aylarını öneriyoruz. Zira İngiltere en çok ziyaret edilen ülkeler arasında. Zaten ülkede havalar aşırı soğumuyor. Çantanıza yağmurluk, şemsiye, biraz kalın bir şeyler koyun, yola çıkın.

İngiltere’de Vize Durumu Nasıl?

İngiltere AB’ye üye olmasına rağmen Schengen vizesiyle ziyaret edilebilen ülkelerden değil. Hatta yeşil pasaportlular da dahil olmak üzere, tüm pasaportlular Birleşik Krallık vizesi almalı. Bu da demek oluyor ki İngiltere için vize almış olan, diğer Birleşik Krallık ülkelerine de gidebilir.

İngiltere Pahalı Bir Ülke Mi?

Evet, hem de çok 🙂 Hem yaşam hem de ziyaret etmek için oldukça pahalı. 1 İngiliz Poundu, yaklaşık 4.6 Türk Lirası. İngiltere’nin bu kadar pahalı olmasındaki ana etken ülkenin boyutuna göre kalabalık olması. Özellikle Londra’da hayat, ülkenin geri kalanına göre çok daha pahalı. Yönetim burayı pahalılaştırarak şehre olan göçü engellemeye çalışıyor. Günlük harcamalar burada ortalama 40-50 pound. Yani günlük 200 lira.

Londra’ya Uçak Bileti?

Bakın bu ucuz işte. Orta Avrupa, Balkanlar ülkelerinden daha ucuza bilet bulmak mümkün. Skyscanner’daki araştırmamıza göre gidiş-geliş 200 liraya dahi bulabiliyorsunuz. Ortalama 200-300 lira arası.

Londra’ya Gitmeden Önce Hangi Sağlık Önlemlerini Almalıyım?

Rutin aşılarınız tamamsa fazladan dikkat etmeniz gereken bir şey yok. Burada hava kirliliği de oldukça az. OECD verilerine göre PM2.5 seviyesi metreküpte 10.8 mikrogram. Bu sayı Türkiye’de 17.2 mikrogram. Suyun kalitesi de oldukça iyi. İnsanların %87.1’i suyun kalitesinden memnun. Türkiye’de insanların %62.7’si suyu kaliteli buluyor.

Haydi Gezelim:

İngiltere’ye gidince elbette ilk gezilmesi gereken yer, İngiltere’nin başkenti Londra. Londra’daki önemli yerlerden kısaca bahsettikten sonra size İngiltere’deki alternatif ve hatta daha ilgi çekici yerlerden bahsedip yazıyı noktalayacağız.

Londra’da ilk görülmesi gereken yer, ünlü saat kulesi Big Ben ve Westminster Sarayı bileşkesi ve de arkasına doğru uzanan Buckingham Sarayı. Hem Big Ben hem de Westminster Sarayı, ünlü Thames Nehri’nin kıyısında bulunuyor. Westminster Sarayı ayrıca ülkenin parlamento binası. Bu binanın yanında da dünyanın en yüksek ikinci saat kulesi olan ünlü saat kulesi Big Ben var. Aslında Big Ben sadece saat kulesinin üst kısmının ismi. Asıl ismi ise Elizabeth Kulesi. Buckingham Sarayı ise Birleşik Krallık imparatorluğu hanedanının yaşadığı yer.

Thames Nehri kıyısının öbür tarafında ve de yukarıda bahsettiğim bileşkeye çok yakın olan London Eye, Londra’ya kuş bakışı bakmak isteyen herkesin uğraması gereken mekan. Avrupa’nın en büyük dönme dolabı olan London Eye’ın her bir kapsülü 25 kişiyi alabilecek kapasitede. Toplamda 32 tane kapsül var ama 33’e kadar numaralandırılmış. Zira 13. kapsül yok 🙂 Fiyatı standart olarak 32 pound civarı. Fakat şampanyalıdan tutun da daha birçok etkinlikli hale getirebiliyorsunuz ve 550 pounda kadar fiyatı yükseliyor.

Şimdi de alternatif yerlerden bahsedelim:

Avrupa Birliği’nin en yüksek binası olan The Shard, şu yazımızda(mimari açıdan en iyi 8 şehir↗) da bahsettiğimiz üzere Londra’nın modern mimarisinin öncülerinden birisi. Yine Thames Nehri’nin yakınlarında bulunan bu bina, Londra’nın ünlü Londra Köprüsü’nün hemen arkasında bulunuyor. Binanın 32. katında Londra için oldukça prestijli bir bar&restoran bulunuyor. London Eye’a alternatif olarak burada Londra’yı kuş bakışı izleyebilirsiniz. Ayrıca bar&restoran da güzel bir akşam yemeği ve eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

95 katlı The Shard ve Londra Köprüsü
32. Katta Bulunan The Shard Bar&Restoran

Dünyanın en çok satan grubu The Beatles’ın, ünlü Abbey Road albümündeki albüm kapağını bilmeyen yoktur herhalde. İşte bu kapaktaki arka plandaki cadde, Abbey Road caddesi Londra’da bulunuyor. Turistler buraya oldukça yoğun ilgi gösterse de Londra deyince akla ilk gelenlerden olmuyor. Buradaki caddeye uğrayıp fotoğrafınızı çektirmelisiniz. Ayrıca caddenin 7/24 yayınını yapan bir kanal var 🙂

Şimdi ki bahsedeceğimiz yer ise Windows XP’nin arka plan fotoğraflarından tanıdığımız hem tapınak hem gözlemevi olduğu düşünülen Stonehenge. İngiltere’nin güneyinde Salisbury’de bulunan neolitik dönemden kalma bu taşlar, uzaylıların yapmış olabileceği efsanesiyle oldukça popüler oldular. Efsaneden de öte günümüz bilim adamlarının da insan eliyle yapılmış olması güç açıklamaları dikkat uyandırıcı. İngiliz edebiyatına göre ise, Merlin ve yanındakilerle beraber büyüyle yapılmış. Kim bilir??

İngiltere’de daha gezilecek bir sürü yer var. Sadece Londra’da bile bir sürü yerden bahsetmemiz gerekiyor hatta. Biz yazıyı uzatmamak adına burada noktalıyoruz. Seyahat edecek olanlara, İngiltere’de yaşamaya karar verenlere yazımızın sağlık bölümlerini bir kez daha okumalarını önerelim.

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek, hoşça kalın, Ali İhsan Varol’un dediği gibi bizi de öksüz bırakmayın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin