Dünyanın En Renkli 10 Şehri

0
2324

Renkler, modern dünyanın yarattığı monoton hayatımızda bir kaçış yolu aslında. Gerçi kimine göre sadece bir detay ama kimine göre de kendini ifade etme şekli. Renklerin ruh halimizi etkilediği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Birçok renge hangi duyguyu ifade ettiğinin değeri bile biçilmiş. Canlı renklerin heyecanlı duyguları, koyu renklerin yalnızlığı, gizemi ifade etmesi gibi. İşte bu yüzdendir ki bazı duygularımızı ifade ederken, renkleri kullanıyoruz günlük yaşamımızda. Elbiseler, eşyalar, duvarlar ve daha birçok şeyle. Peki ya boyutları bu kadar küçük kalmasa? Sokaklar, semtler hatta koskoca şehirler bu renklere bürünse, bir ifadenin kendisi olsa? İşte dünyada böyle şehirler var. Şaşırtıcı olmayacak şekilde, kapalı havalara sahip kuzey ülkelerinde daha çok görülüyor. Şehirlerin renklerle ifadelenmesi durumu.


Parlak ve canlı renkleri seven biriyseniz, muhtemelen bu 10 şehirde gezmek için can atacaksınız. Bu yıl ki tatil rotanızı bir kez daha gözden geçirmekte fayda var 🙂

İŞTE DÜNYANIN EN RENKLİ ŞEHRİLERİ

10) Valparaiso, Şili

Şili’de bir liman şehri olan Valparaíso, ‘Little San Francisco’ olarak biliniyor. Türkçe kelime anlamı cennet vadi olan bu şehir, garip gecekondu tarzı evleriyle bizleri selamlıyor.

Hippi Değiliz, Mutluyuz

9) Wroclaw, Polonya

6.355.000 kişiye ev sahipliği yapan Wroclaw, Güneybatı Polonya’da bulunan Aşağı Silezya’nın tarihi bölgesi ve başkenti. Polonya’nın önemli bir kültürel ve finansal merkezi olan Wroclaw, bir takım tarihi mekanları ve çarpıcı mimarisi ile ünlü.

8) Menton, Fransa

Dünyanın en iyi 50 restoranından biri olan Mirazur’un bulunduğu şehir, “la perle de la France” (Fransa’nın incisi) diye tanınıyor.

7) Guanajuato City, Meksika

Guanajuato, Meksika’nın Guanajuato eyaletinin başkentidir. Tarihi merkezde sayısız küçük plaza, sömürge dönemi köşkleri, sivil yapılar ve renkli (çoğunlukla pembe ve yeşil) kumtaşıyla yapılmış olan kiliseler bulunmakta.

Guanajuato City’de Çarpık Kentleşme Ön Planda

6) St. John’s, Kanada

St. John’s, Kanada’nın en doğusundaki eyâleti olan Newfoundland ve Labrador’un başkenti ve en büyük kenti. Kent, Kuzey Amerika’da İngilizler tarafından kurulan en eski kent olma ünvanını taşımakta. Doğal alanları ve tarihi binaları ile ünlüdür.

5) Nuuk, Grönland

Nuuk, Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olan Grönland’ın başkentidir. İnsanlar çarpıcı denilebilecek renkli ahşap evler inşa ederek kendilerini neşelendiriyormuş.

Fotoğraf: cntraveller.com

4) İstanbul, Türkiye

Balat İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur. Balat kelimesi Rumca saray anlamına gelen palation kelimesinden gelmektedir . Açık hava fotoğraf atölyesi olan Balat, profesyonel makinelerini boynuna asan herkesin mutlaka uğradığı yer.

3) Bergen, Norveç

Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen, listede en düşük yıllık güneş ışığına sahip şehirlerden biri. Bryggen olarak bilinen pastel renkli mahalle,  ”mutlu renkler” dizisi ile güneşin eksikliğini telafi etmekte.

2) Reykjavik, İzlanda

Reykjavik, İzlanda’nın başkenti. Yeryüzünde kutup bölgesine en yakın başkent. İzlanda nüfusunun yarısı bu şehirde yaşıyor. Yıllık sadece 1.300 saat gün ışığı alan  Reykjavik, soğuk ve grimsi havalarını, şehrin birçok yerinde bulunabilecek neşeli renkli evleriyle dağıtıyor.

1) Cinque Terre, İtalya

Cinque Terre İtalyan Rivierası’nın engebeli sahillerden oluşmuş bir bölgeye verilen isim. İnsanların renkli evlerini, denize bakan kayalıklara, dik peyzaj üzerinde sağlam ve titizlikle inşa ettikleri beş köyden oluşuyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin