Otel MD | Alanya

0
2099

Otel MD’nin yeni yazısıyla herkese merhaba.

Antalya’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri olan Alanya, hem yerli hem de yabancı turistlerin en sevdiği beldelerden biri. Yaklaşık 300bin kadar nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık tatil beldesi olan Alanya, yazın gelen turistlerle beraber nüfusu 1.5 milyona kadar çıkıyor. Kleopatra Plajı, Alanya Kalesi, Dimçayı, Kızıl Kule gibi yerler Alanya’ya turist çeken önemli unsurlardan. Yani deniz, kum, güneş tatili yapılırken yanında kültürel turlarda da bulunabiliyorsunuz.


Her kesimden yerli ve yabancı turistin gelmesi sebebiyle, Alanya’da çok lüks otellerin yanında geceliği 30 liraya hosteller, pansiyonlar bulunuyor. Yaklaşık olarak 650 tane konaklama yeri bulunuyor ve toplamda 200bin kadar yatak kapasitesi bulunuyor. 5 yıldızlıdan 3 yıldızlıya, 3 yıldızlıdan apartlara ve pansiyonlara kadar tüm seviye ve türdeki konaklama yerlerinde, onlarca alternatif bulunuyor. Bu sebeple Alanya’da cebinize ve kriterlerinize uygun yer bulmak pek zor değil. Alanya’daki otellerin hemen hepsi içkili. Bunun yanında muhafazakar tarzda hizmet veren yerler de var. Otellerin bazıları ”adult only” yani sadece yetişkinlere hizmet verirken, bazıları da ”family only” yani sadece ailelere, özellikle çocuklu ailelere hizmet veriyor. Otellerin bazıları gece kulüpleri barındırabiliyor. Bazı çok lüks otellerde, denizden 400-500 metre ötede bulunabiliyor.

Fiyat konusunda da bilgi vermek gerekirse, 5 yıldızlı oteller için kişi başı fiyatlar şu aralar 150-180 lira arası. Çok daha lüks olanları 200 ve üstüne de çıkabiliyor. 4 yıldızlı otellerde ise 110-150 lira arası. Geneli 120 lira civarı. Apart odalar ise (3-4 kişinin konaklamasına uygun) gecelik 200-250 lira civarlarında. Pansiyon ve hosteller ise 25-50 lira arasında değişiyor.

Ayrıca Temmuz ortasından 20 Ağustos’a kadar olan fiyatlar turizm sektörünün en pahalı olduğu zamanlardır. Bu sebeple daha ucuza tatil yapmak isteyenler 20 Ağustos ve sonrası için rezervasyon yapabilir. Bu şekilde kişi başı fiyatlar ortalama olarak 20 lira azalır. Tabii ki fiyatları tekrar artıracak olan Kurban Bayramı’nı unutmamak gerek.

Fiyatlar noktasında son olarak belirteceğimiz şey ise, bazı oteller 5 gece 6 gün, 6 gece 7 gün gibi belli gece konaklamalarına özel indirimler yapar. Rezervasyon sırasında bunlara dikkat etmenizi öneririm. Genel olarak birçok otel, 12 yaşına kadar ücret almaz. Kabaca bir hesap yapmak gerekirse 2 çocuklu(12 yaşından küçük) bir ailenin 4 gecelik tatili;

4 yıldızlı oteller için toplam 1000lira civarı, 5 yıldızlı oteller için toplam 1300 lira civarı tutacaktır.

Şimdi de sizin için tüm kriterlere göre özenle seçtiğimiz ve de bazılarını bizzat denediğimiz otelleri sıralayalım:

5 YILDIZLI OTELLER


1) Sirius Deluxe Hotel

Gezi MD genel puanı: 9.5

Sirius Deluxe, Alanya’daki en iyi otellerden biri olarak biliniyor. Hemen hemen tüm tatil sitelerinden en yüksek puanı alan otellerden biri olan Sirius Deluxe, en beğenilen otellerden biri olması yanında çok pahalı olmayan fiyatıyla dikkat çekiyor. Denize sıfır olan otel, ultra her şey dahil hizmeti veriyor.

2) Delphin Deluxe Resort

Gezi MD genel puanı: 9.5

Sirius Deluxe Hotel gibi denize sıfır olan Delphin Deluxe Resort, yine Alanya’da en beğenilen otellerden birisi. 2001 yılında hizmete açılması sebebiyle bölgedeki köklü otellerden biri olan Delphin, ultra her şey dahil hizmet veriyor. Fiyat olarak pahalı olarak nitelendirebileceğimiz otelin kendine ait gece kulübü de bulunuyor.

4 YILDIZLI OTELLER

1) Green Garden Apart Hotel

Gezi MD genel puanı: 8.5


Gezi MD puanları:
⧭ Temizlik:8           ⧭Olanaklar:8
⧭ Odalar:8             ⧭Çalışanlar:10
⧭ Konum:9             ⧭Yemekler:8
⧭ Ücretsiz WiFi:8   ⧭Fiyat/Fayda:9

Alanya’da 4 yıldızlı oteller adına önerebileceğimiz en iyi otel Green Garden Apart Hotel. Hem apart hem de her şey dahil sistemi bulunan otel, genellikle evli çiftlere ve ailelere hitap ediyor. Alanya’daki otel popülasyonundan farklı olarak İskandinav ve Alman yabancı turistlere hitap etmesi sebebiyle, Ruslar otelde az bulunuyor. Bu da otelde konaklayanların profilini iyileştiriyor. Zira Rus turistler oldukça kaba olabiliyor. Ayrıca otelde Türk turist neredeyse hiç olmuyor. Bu sebeple tek tük gelen yerli turistlere, otel çalışanları çok cana yakın davranıyor. Alanya’daki en büyük havuzlardan birine sahip olan Green Garden Hotel, denize de sıfır denilebilecek konumda. Otelin en büyük artısı ise gezmesi çok keyifli muhteşem bahçesi.

Aquapark
Villalar ve Bahçesi


2) Antique Roman Palace

Gezi MD genel puanı: 7.5

Alanya’nın Obagöl mevkiisinde bulunan Antique Roman, mimarisiyle Alanya’daki en hoş otellerden biri. Çok güzel bir deniz manzarası olan otelin, her şey dahil hizmeti de oldukça memnuniyet verici. Oteldeki belki de en büyük eksiklik, küçük havuzu.

5 Yıldızlı Otellere Alternatif Oteller


1) Sentido Gold Island Beach

Gezi MD genel puanı: 9.5

Ünlü otel zinciri Sentido Otellerin Alanya’daki oteli Sentido Gold Island Beach, yine Alanya’da en beğenilen otellerden birisi. Fiyat olarak pahalı diyebileceğimiz bir tarzda olsa da sunduğu olanaklar yönüyle bu fiyatı hakediyor.

2) Wome Deluxe

Gezi MD genel puanı: 9

Ailelere hitap eden Wome Deluxe, alkolsüz hizmetiyle İslamik modelde hizmet veren bir işletme. Alanya’daki en iyi otellerden biri olan Wome Deluxe’un ortamı, havuzu ve hizmeti çok iyi.

4 Yıldızlı Otellere Alternatif Oteller


1) Xperia Grand Bali Hotel

Gezi MD genel puanı: 8

Alanya’nın merkezinde bulunan ve hem Kleopatra Plajı’na hem de  Alanya’nın meydanına çok yakın olan Xperia Grand Bali Hotel, Xperia Otellerinin bir şubesi. Yemekleri ve hizmeti çok iyi olması yanında çok küçük bir havuzu bulunuyor. Xperia Grand Bali Hotel’de konaklayacak olanlar Xperia Otellerinin diğer şubelerindeki bazı imkanlardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca adult only olarak hizmet veriyor.

2) Grand Okan Hotel 

Gezi MD genel puanı: 8

Yarım pansiyon olarak hizmet veren Grand Okan, Alanya’nın merkezinde bulunuyor. Bu yönüyle hem Alanya Kalesi’ne hem de Kleopatra Plajı’na oldukça yakın. Büyükçe bir havuzu bulunan Grand Okan’ın yemekleri çok beğeniliyor.

5 ve 4 yıldızlı oteller haricinde 3 yıldızlı, apart veya pansiyon tarzında güzel yerler bulunuyor. Fakat Alanya’da konaklama için önerimiz her şey dahil ya da yarım pansiyon oteller yönünde. Zira son yıllardaki turizm krizi sebebiyle otellerin fiyatları şimdilik uygun. Onun haricinde de her şey dahil oteller, yemekleriyle ve sunduğu olanaklarla beraber, farklı tarzda hizmet veren otellerden çok da pahalı olmuyor. Kişi başı 20, 30 lira daha fazla vererek her şey dahilde konaklayabilirsiniz.

Bir sonraki Otel MD yazısında görüşünceye dek, keyifli tatiller 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin