Gastro MD | Belgrad

0
1839

Gezi MD’nin yeni yayın serisi Gatro MD ile herkese merhaba 🙂

Bu yazı serimizde; gittiğimiz yerlerdeki yemek kültüründen, tattığımız özel lezzetlerden, gurme mekanlardan ve buna benzer birçok şeyden bahsedeceğiz. Anatomi ve patoloji gibi ”gastro” kelimesi de tıbbi bir anlam içeriyor. Gastro, tıp literatüründe mideyle ilgili olan demek. Kısaca atasözünde de bahsi geçen kalbimize giden yoldaki midemizi, bayram ettirecek lezzetlere gelin beraber bakalım 🙂


İlk yurtdışı seyahatimiz olan Balkanlardan dönerken hem gözümüze hem de midemize hitap eden birçok güzel yemek tattık. Balkanların ilk durağı olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta, güzel mekanları ve yemekleriyle bizi ziyadesiyle memnun etti.

Önereceğimiz mekanlardan önce biraz Balkan mutfağından bahsedelim. Balkan mutfağı bize oldukça yakın. Köftelerden böreklere, güveçten işkembeye, çaya ve kahveye kadar birçok yerde benzer noktalarımız var. Tabii bunun altında yatan en büyük neden, tüm Balkanların bir zamanlar Osmanlı’nın egemenliği altında olması. Çok değil bundan 100-150 yıl önce Osmanlı kültürüyle harmanlanmış Balkanlar, gündelik hayatlarındaki birçok yemeğe de Türkçe’den aşina olduğumuz isimleri veriyor. Mesela sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi burek ve caj. Burek, bildiğimiz börek. Caj ise bildiğimiz çay. Ve de çay diye okunuyor zaten 🙂 Şekere de şeker diyorlar. Bunlar yanında kebap, ekmek, güveç bunları da bizim ifade ettiğimiz gibi söylüyorlar.

Eski Yugoslavya’nın başkenti beyaz şehir anlamına gelen Belgrad yemeklerine yakından bakalım:

TURİSTLERİN KURTARICISI PEKARALAR

Tüm Balkan ülkelerinde çok yaygın olan pekaralar veya Türkçe anlamını söylemek gerekirse pastaneler, turistler için bir tasarruf yeri adeta. Bir pastane düşünün ki içerisinde onlarca çeşit tatlılar, börekler, çörekler, ekmekler olsun. Sadece 3-5 liraya karnınızı tıka basa doyurabileceğiniz bu pekaralar bir şahane. Ayrıca bu pastanelerde kullanılan malzemeler de hep bol oluyor. Mesela sosisli bir ürün pekaralarda kesinlikle oluyor. O sosisli ürünü alıp sadece bir ısırık aldığınızda dahi ağzınıza gayet dolu sosis parçası geliyor. Fakat Türkiye’de pastaneden aldığınız herhangi bir sosisli poğaçada bunu yaşayan var mı? Bizim pastaneciler, ancak ortasına çok küçük bir parça sosis koyuyorlar. Sadece sosisli ürünler için değil; peynirli, zeytinli, çikolatalı, kremalı, marmelatlı tüm ürünler dolu dolu. Tabii ki bu kadar bol malzeme koyabilmelerinin yanında malzeme fiyatlarının ucuz olmasının da etkisi var.

Ayrıca bizim dikkatimizi çeken bir diğer şey ise tüm pekaraların çalışanlarının, dükkanın içi ne kadar kalabalık olursa olsun içerisinde ne var, ne yok, domuz eti var mı gibi sorulara tüm sabırlarıyla cevap vermeleri ve hatta bazen içerideki asıl uğraşanlarla bilgi alışverişi yapıp bir kez daha teyit ettirmesiydi. Ayrıca Balkanlarda meşhur olan pizza dilimi satışı, pekaraların birçoğunda mevcut. Yerli halk, ucuz olduğu için genelde pizza dilimiyle karnını doyuruyor. Bu dilimler koca bir boy dilim oluyor bu arada. Ama klasik bir Türk erkeği için bir tane yetmiyor tabii 🙂 Son olarak bizim önerebileceğimiz özel bir pekara yok. Adım başı her yerde pekara bulunuyor. Her biri de birbirinden lezzetli yapıyor. İstediğinize girin 🙂

KAFANA YA DA TÜRKÇE İFADESİYLE MEYHANE

Belgrad’ta meyhane kültürü oldukça gelişmiş. Aslında Balkan halkında meyhane kültürü gelişmiş desek yeridir. Meyhanelerdeki genel eğlence anlayışları oldukça güzel. Viyolonselli, akordeonlu gruplar Balkan müzikleriyle masa masa geziyor, güzel şarkılar çalıp söylüyorlar. İnsanlar bir taraftan içkilerini yudumlarken, bir taraftan da kulaklarının pasını siliyorlar. Belgrad’a gitmişken bir kafanaya girmenizi kesinlikle öneririm. Bunun için en güzel yerlerden birisi Dva Jelena. Ve oradan çektiğimiz bir videoyu da aşağıdaki linke koyduk, bizim Facebook adresimize:

 Dva Jelena’daki geleneksel Balkan müziğinden bir kesit. Dinlemek için

BELGRAD’IN EN ESKİ RESTORANLARINDAN BİRİSİ DVA JELENA

Skadarlija Caddesi’nde bulunan bu özel mekan, 1832 yılında açılmış bir restoran. Ama yukarıda da bahsettiğimiz üzere kafana tarzında geleneksel Sırp müziğiyle de keyiflenebileceğiniz bir yer. Anlamı iki geyik olan restoranda, geyik eti de servis ediliyor. Mekanın fiyatları pek pahalı değil. En azından Türkiye şartlarıyla konuşursak. Yemekler genel olarak 25-35 lira arası. İçki fiyatları Belgrad’ta her mekanda olduğu gibi burada da 10 lirayı aşmıyor. Tatlılar 12-13 lira civarı. Ama özel, sofistike bir tatlısı yok maalesef. Fakat suflesi Türkiye’deki yediklerimin oldukça üzerindeydi. Yine Belgrad’taki her mekanda olduğu gibi alkolsüz içecekler anlamsız pahalı. 7-8 lira civarları. (Su bile 7 lira) Burada güzel bir akşam yemeği yiyip geleneksel Balkan müziğini dinlemenizi öneririm.BELGRAD’TAKİ EN BEĞENİLEN RESTORANLARDAN BİRİ MADERA

Taşmegdan’ın dibinde olan Madera, Belgrad’ta en beğenilen restoranlardan birisi. Doğrusu biz içine girmedik. Zira restoranın kapısının önünde Porsche marka arabaların sıralandığını görünce, buranın kallavi bir yer olduğunu anladık. Ki gerçekten de pahalı bir yermiş. Gurme tatların sunulduğu restoranda birbirinden güzel yemekler ve tatlılar ikram ediliyor.

DAHA HESAPLI BİR RESTORAN BAKANLAR İÇİN MALA GOSTİONİCA

Republic Square’e çok yakın olan Mala Gostionica, hem yerli halkın hem de turistlerin sevdiği bir mekan. 300-350 gramlık etlerin 10-12 lira civarlarında olduğu mekan, birçok cebe de uygun böylelikle. Fakat bu ucuzluğun yanında kötü yemekler yapıyorlar,  mekan çok salaş bir yer zannetmeyin. Oldukça elegant olan mekanın, yemekleri de çok lezzetli. Kebap ve gulaşı oldukça güzel. Fiyatlar yukarıda da belirttiğim gibi 10-12 lira. İçkiler 3-4 lira. Ayrıca domuz eti noktasında da hassasiyet gösteren müşterilerine yardımcı oluyorlar.

AKŞAM BİR ŞEYLER İÇMEK İÇİN JAZZ BASTA

Brankov Köprüsü’nün altında bulunan Jazz Basta, hem eğlenmek hem de bir şeyler içmek için güzel bir mekan. Caz müziğinin icra edildiği mekan birazcık küçük ve oldukça kalabalık. Fakat şahane bahçesinde oturmak oldukça keyifli. Fiyatları Sırbistan’daki içki fiyatlarına göre birazcık pahalıca. Ama çok da abartılı değil.

ZEMUN’UN SAHİL ŞERİDİ GÜZEL KAFELERLE DOLU

Belgrad’ın ilçesi olan Zemun, Avrupai üsluplu sokaklarıyla Belgrad’ta bir inci adeta. Burada çok güzel bir sahil yolu bulunuyor. Sahil boyunca sıralanmış kafeler ve restoranların, nehir kısmında da oturulacak yerler bulunuyor. Burada bir kafede oturup serin bir şeyler içmenizi öneririz. Yine özel olarak önerebileceğimiz bir mekan yok. Her biri birbirinden şirin olan kafelerden beğendiğinizi seçin, oturun 🙂

Belgrad gastro yazımız böylece son buluyor. Boğazınızdan hep sağlıklı yemeklerin geçmesi dileğiyle, hoşca kalın! 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin