Dünyanın En Güzel 14 Mezarlığı

0
5016

Mezarlıklar. Birçoğumuz için karanlığı ve ölümü temsil etse de mezarlık ziyaretleri, özellikle tatillerimiz esnasında, bize toplumun değerlerini anlatmakta çok başarılıdırlar. Yaşama, o an içinde bulunduğunuz topluma ve o toplumun geçmişine daha bağdaşmış bulursunuz kendinizi. Tabii felsefik yanları dışında bir mezarlığı ziyaret etmek için başka nedenler de var. Doğal güzellikler, ilginç mezarlar ve mahzenler, önemli “sakinler”, ilginç tarih, ve hatta bazen vahşi yaşam mezarlıklarda bulunabilecek ögelerden, bazı mezarlıkların gezi turları bile var. Geçip gidenler için bu güzel topraklar sadece bir son durak olmuşken, hâlâ yaşayan bizler için mezarlıklar görülmeye değer olabilirler. Bu yazımızda en güzel mezarlıkları ele alıyoruz.


İŞTE DÜNYANIN EN GÜZEL MEZARLIKLARI

14) Waverley Mezarlığı, Sydney – Avustralya

Waverley bölgesindeki devamlı güneşli hava ve parıltılı okyanus manzarası, ölmek için bir neden dedikleri şeyden olsa gerek 🙂 Mezarlıkta yer alan Viktoriyan ve Edwardiyan heykel koleksiyonunun getirdiği güzelliğin yanısıra gündoğumunu yakalamak, serin okyanus esintisini yaşamın iliklerinde hissetmek burayı eşsiz yapan detaylardan.

13) Père Lachaise Mezarlığı, Paris – Fransa

Dünyanın en çok ziyaret edilen mezarlığı olan Père Lachaise, yılda 1,5 milyondan fazla insanın odağında. Çoğunluk mezarlığı kabri burada bulunan ünlüler için ziyaret ediyor; ünlü Fransız yazarlar Oscar Wilde ve Marcel Proust; müzik grubu The Doors’un Jim Morrison’u, besteci Chopin ve daha bir çok ünlü burada yatıyor. Ünlülerle pek aranız yoksa da bu mezarlıkta sizin için bir şeyler var; mezarlık bir tepede yer aldığı için Paris manzarasını seyredebilir, mezarlıkta yer alan gotik heykelleri ve mozoleleri görebilirsiniz.

12) Merry Mezarlığı, Sapanta – Romanya

Merry kelimesi neşe anlamına geliyor. Parlak ve rengarenk gök mavisine boyanmış odun haçlar mezarlığa bu sıfatı kazandırmış olsa da, mezarlıkta asıl dikkat çeken Sapanta şehrinin realitesini sade ama keskin bir üslupla ortaya çıkaran kitabeler. Bu mezarlıkta rahmetlilerin ölüm şekilleri, ya da bazen karanlık sırları, resmediliyor ve şiirlere konu ediliyor. Kimi zaman bu karanlık sırlar gülünç de olabiliyor; örneğin yaşamı esnasında zampara olarak nitelendirilen bir merhumun mezar yazısı: “Çok sevdiğim bir şey daha/ Barda bir masada oturmak/ Başkasının eşinin yanında” 🙂

Bir Şehit mezarı

11) Punta Arenas Mezarlığı, Patagonia – Şili

Birbirinin üzerine yerleştirilmiş iki kat mezarla çevrilmiş caddelerden oluşan bu mezarlıkta 20. yüzyılın başında yaşamış Şilili zengin ailelerin kabirleri var. Renkli mezarlar ve dondurmaya benzeyen şekilleriyle kırpılmış selvi ağaçlarının bir kompozisyonu olan Punta Arenas etkileyici, huzurlu, başka dünyalardan bir son durak.

Selvi Ağaçları

10) Green-Wood Mezarlığı, Brooklyn – ABD

Central Park New York’taki yerini almadan önce New York’luların şehirdeki en popüler 2. destinasyonu olan (birinci sırada Niagara Şelaleleri var.) Green Wood parkının içerisinde yer alıyor bu mezarlık. Tamamiyle şehirleşmiş Brooklyn’de kırsal bir sığınak görevi gören mezarlık oldukça geniş bir alan üzerinde, yaklaşık 8000 ağaç barındırıyor. Ayrıca Devrimsel Savaş Yolu üzerindeki duraklardan birisi olan mezarlıkta Amerika’nın en geniş 19-20. yüzyıl heykel ve türbe koleksiyonlarından biri bulunuyor. Öyle ki mezarlığın bir akıllı telefon uygulaması bile var. 🙂

9) Neptune Anıt Resifi, Key Biscayne – ABD

Dünyanın en büyük insan yapımı kayalığı ve dünyanın tek sualtı mezarlığı olma özelliklerine sahip Neptune’da mezarlar yüzeyin 12 metre altında, süslü kolonlar ve beton aslan heykelleri arasında yer alıyor. Merhumların sevenleri ziyaretlerini gerçekleştirmek için dalış yapıyorlar. Ziyaretin ücretsiz olduğu bu mezarlığa ulaşım için bir tekne gerekiyor. Bazı firmalar bu kayıp şehir Atlantis’e scuba-diving turları düzenliyorlar.

8) Eski Yahudi Mezarlığı, Prag – Çekya

Dünyanın en “aşırı” kalabalık mezarlığı. Sadece 12000 mezar taşı görünse de 100000’den fazla insanın burada gömülü olduğu tahmin ediliyor. 15.yüzyıla kadar dayanan tarihinden ötürü 12’den fazla katmanı olan bu mezarlık, tek kelimeyle ürpertici. Nekro-lazanya 👻


7) Recoleta Mezarlığı, Buenos Aires – Arjantin

Hayır, Don’t Cry For Me, Argentina. Eva Peron’un Arjantin’in ilk First Lady’si olduğunda ağzından dökülen bu dizeler, onun siyah mermerden yapılmış çiçeklerle bezeli türbesinin etrafında turlarken sizin de mırıldadığınız sözcüklere dönüşecek. 1822’de temeli atılmış Recoleta mezarlığı, 19. yüzyılın sonlarında Buenos Aires’in dünyanın en zengin şehirlerinden biri olduğu ve altın çağlarını yaşadığı o dönemi yansıtan üstün bir mezarlık mimarisi ile donatılmış.

6) South Park Street Mezarlığı, Kolkata – Hindistan

18. yüzyılın sonlarında kurulmuş bu mezarlık, 300 yıllık tropikal fauna aşırı büyümesine maruz kaldığı için bugünki yeşil görüntüsüne kavuşmuş. Mezarda Hindistan’ın İngiliz kolonisi olduğu zamanlarda yaşamış İngiliz yöneticiler yatıyor, öldükten sonra da davalarını savunmak amacıyla olsa gerek, devasa Gotik ve İndo-Sarazenik mimariye sahip mezarlar yaptırmışlar.

5) Highgate Mezarlığı, Londra – İngiltere

Burası için materyalizmin kabri demek yanlış olmaz. burada gömülü 170000 insan arasında en bilineni Karl Marx. Mezarlığın üzerine önemli bir kalabalığı çekmesinde eşsiz Londra manzarası, Gotik tarzdaki mezarları ve doğasının payı da azımsanamaz. Karl Marx’ın mezarının bulunduğu batı tarafı ve Mısır Sokağı, Lübnan Dairesi, Teras Katakompu gibi mimari özellikleri ile bilinen doğu tarafı olarak ikiye ayrılan mezarlığa sadece rehberli tur ile girilebiliyor.

Materyalizm’in Önemli Temsilcisi Karl Marx

4) Panteón Antiguo, Oaxaca – Meksika

İspanyol misyonerler tarafından 16. yüzyılda temelleri atılmış bu mezarlık yılın belirli günlerinde hareketli bir kalabalığı ağırlıyor. Cadılar Bayramı gecesinde sonraki iki gün sürecek Ölüler Günü için hazırlıklar yapılıyor. Ölüler Günü’nde kaybedilen sevdiceklerin ruhlarının geri döndüğüne inanılıyor, ve onları karşılamak için mezarları parlak turuncu kadife çiçekleri, mumlar, figürler ve yiyecekler ile süsleniyor. Merhumların aileleri ruhları beklerken mescal (dikensiz kaktüs içeceği) içiyorlar, merhumun en sevdiği yiyecekleri yiyorlar ve mariachi (geleneksel Meksika müziği) dinliyorlar.

3) Maqbaratol Shoara, Tabriz – İran

Adı şairler mezarlığı anlamına gelen bu toplu mezar, İran’ın en yaratıcı üst akıllarının son yolculuklarına yollandıkları yer. Önemli sufiler, alimler, bilim adamları, sanatçılar burada yatıyor. Modern Farsça sözlüğün yazarı Asadi Tusi, mezarlıkta yatan en önemli isimlerden.

2) Hollywood Forever Mezarlığı, Hollywood – ABD

Paramount Stüdyoları’nın karşısında yer alan bu mezarlıkta bazı ünlü Hollywood oyuncularının kabirleri var. Yazın mezarlıkta mezarların bulunmadığı, yeşillik alanında “Yıldızlar Altında Eski Filmler” adında bir etkinlik de düzenleniyor.

Ünlü Punk-Rockçı Johnny Ramone’un Mezarı Burada Yer Alıyor

1) Okunoin Mezarlığı, Kōya Dağı – Japonya

Ev sahipliği yaptığı 200000’den fazla mezar ve 100 kadar tapınağı ile Okunoin, Japonya’nın en büyük mezarlığı ve Budistleri için de kutsal bir hac mekânı. Shingon Budizmi’nin kurucusu Kōbō-Daishi’nin yattığı mozoleyi aydınlatan on binlerce fenerin arasında kendini huşu içerisinde hissetmemek elde değil. Aslında mezarlığı diğerlerinden ayıran asıl şey ise burada bir çok şey adına yer alan anıtlar. Pestisit şirketleri tarafından öldürülmüş milyonlarca termit için bir anıt, hayatlarını bir şefin yemeklerinde kaybetmiş kirpi balıkları için bir anıt daha, ve şuraya da devasa bir kahve kupası; kahve çekirdeği toplayan onca işçi adına. İşte bu beklenmedik takdirler gerçekten samimi ve sevecen, adeta Japonların emeğe ve yaşama ne kadar saygı gösterdiklerinin bir göstergesi.

Listede yeri olmayan fakat Prag’a gerçekleştirdiğimiz ziyarette bizim bizzat görmek istediğimiz bir mezarlıktan da bahsetmek istiyoruz: Vyšehrad Mezarlığı. Mimari özellikleri Père Lachaise Mezarlığı’na benzeyen bu mezarlıkta önemli sanatçıların mezarları yer alıyor ve mezarlarda sanatçılar heykeller ile tasvir edilmiş. Fotoğraflar konuşsun;

Bonus: Anıtkabir

Bizlere büyük tavizler vererek ve insiyatifler alarak kazandırdığı vatanımızı emanet eden atamızın kabrine de yazımızda yer vermek istedik, saygıyla anıyoruz.

Başka yazılarımızda görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin