Otel MD | Belgrad

0
1470

Otel MD serisinin yurt dışındaki ilk yazısıyla herkese merhaba!

Yaklaşık nüfusu 1.4 milyon olan Belgrad, Sırbistan’daki en turistik şehir. Bu sebeple her şey de turistik bir taraf var. Mesela halkın genelinin İngilizce’yi bilmesi gibi. Mesela birçok turistik çarşısı olması gibi. Kısaca Balkanlar’ın güzel şehri Belgrad’ta turist yoğunlu sebebiyle, bir turistin işine yarayacak her şeyden bolca bulunuyor. Bunlardan biri de konaklanacak yerler.


Genel Avrupa standartları, Belgrad’ta da hakim olduğu için hostellerde, otellerde belli bir nizam var. Birçoğu temiz. Fiyatlar genel olarak oldukça uygun. Hostel fiyatları gecelik kişi başı 30 ile 60 lira arası değişiyor. Yıldızlı oteller de kişi başı 80-90 liradan başlıyor, ortalama 170-180 liraya kadar çıkıyor. Oteller adına konuşmak gerekirse her şey dahil veya yarım pansiyon gibi sistemler bulunmuyor. Zira Belgrad denize kıyısı olan, deniz-kum-güneş tatiline yönelik bir yer değil. Bu tarz oteller genelde, bu tatil şeklinin hitap ettiği beldelerde bulunuyor. Hem otellerde hem hostellerde ”kahvaltı dahil” konsepti daha yaygın. Fakat bizim önerimiz, kahvaltı dahil konseptini en azından hostellerde almamanız yönünde. Çünkü Balkan kahvaltısı, Türk kahvaltısına göre oldukça gösterişsiz. Fazladan verdiğiniz paraya pek değmiyor. Zaten dışarıda kahvaltı etmenin fiyatı 5 lira civarları.

Bir diğer önerimiz ise, şehrin new town kısmında bulunan Usce Parkı’nın nehre bakan kısmında sıralanan yüzen hostellerde kalmanız. Gerçek manada nehrin üzerinde bulunan hosteller, konaklayanlar için farklı bir deneyim sunmuş oluyor. Hem odalarınız direkt nehre bakmış oluyor hem de hostelin lobisinde veya kafesinde otururken yine nehri seyretme şansınız oluyor. Buranın haricinde old town kısmında bulunan yerlerde konaklamanızın hiçbir artısı yok. Zaten turistik yerler birbirine çok yakın olduğu için o bölgeye bir kere vardınız mı, rahatça gezip bitirebiliyorsunuz. Eski şehrin göbeğinde kalıyım da rahatça geziyim diye düşünmenize gerek yok 🙂 Zaten ulaşım ücretsiz.

San Art Floating Hostel&Apartments

Gezi MD genel puanı: 10

Gezi MD puanları:
⧭ Temizlik: 10            ⧭ Olanaklar: 10
⧭ Odalar: 10              ⧭ Çalışanlar: 10
⧭ Konum: 10             ⧭ Yemekler(kahvaltı): 7
⧭ Ücretsiz WiFi: 8     ⧭ Fiyat/Fayda: 10

Usce Parkı’nın nehir tarafında bulunan bu yüzen hostel, Belgrad’taki en iyi konaklama yerlerinden biri. Çok düzenli ve temiz odalarıyla beraber, hostelin geneli çok temiz. Nehrin üzerinde çok güzel bir platformu var. Sabahları burada kahvaltı etmek çok güzel. Çalışanları çok kibar ve çok yardımsever. Hostelin hemen karşısında otobüs durakları bulunuyor. Biraz uzağında bisiklet kiralama noktası bulunuyor. Nehirde tekne turu isteyenlere, hostelin kendi teknesi var. (Fiyatı kişi başı 7 euro ve maksimum 3 kişi kabul edebiliyorlar.) Yine şehirde bisikletle dolaşmak isteyenlere hostel bisiklet verebiliyor. (Ellerinde iki adet bisiklet bulunuyor.) Anlayacağınız olanaklarıyla da harika olan hostel, Belgrad’taki en iyi yerlerden biri. Gecelik fiyatı kahvaltı dahil, 15 euro civarlarında. Fakat kendi internet sitelerinden rezervasyon durumunda daha ucuza kiralayabiliyorsunuz.


Compass River City Boatel

Gezi MD genel puanı: 9

San Art Floating Hostel gibi nehrin üzerinde bulunan bu otel, bir gemi otel. Haliyle odaları da kamara şeklinde. Kahvaltısı da bulunan otelin, kahvaltısı oldukça beğeniliyor. Ayrıca otelin üst katında üstü açık bir havuz var. Gecelik fiyatı kahvaltıyla beraber, kişi başı en ucuz 75 lira civarları. Bir gemi otel olarak hizmet veren Compass River City Boatel, konuklarına gerçekten farklı bir deneyim yaşatıyor.

Hostel Moskva

Gezi MD genel puanı: 10

1908 yılında Kral Petar tarafından açılan Hotel Moskva, şehrin en eski oteli konumunda. Şehrin merkezinde, Rebuplic Square’ın karşısında bulunan otel, hükümet tarafından da koruma altına alınmış vaziyette. Konuklarına 4 yıldızlı bir hizmet veren otel, a la carte restoranıyla keyifli bir konaklama imkanı sağlıyor. Ayrıca otelde konaklamayanlar da, otelin restoranından yararlanabiliyor. Ayrıca sanat galerisine ve lobisine giriş ücretsiz. Gecelik fiyatı da kahvaltı dahil kişi başı 170 lira civarlarında. Bu tarihi öneminin yanında ve de 4 yıldızlı hizmeti yanında gerçek manada ucuz denilebilecek bir yer.

Belgrad şehrine dair bizim önerimiz bu üç yer yönünde. Bunun haricinde daha ucuz fiyatlara Booking’te birçok yer var. Fakat ne olursa olsun özellikle nehirde yüzen hostellerde kalmak, farklı ve özel bir deneyim.

Bir sonraki Otel MD yazısında görüşünceye dek. Hoşça kalın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin