Belgrad Gezi Rehberi | Patoloji

2
1647

Belgrad rehberlerimizin son yazısı, patolojiyle herkese merhaba!

Belgrad, güzel bir şehir olduğu kadar Türkiye’deki şehirlerle kıyaslandığında beğenilmeyecek yanları da olan bir şehir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şeyler var. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz:


BELGRAD’TA ULAŞIM

Taksilere Binmekten Kaçının

Belgrad’ta taksicilik pek gelişmiş değil. Bunun sebeplerinden birisi toplu taşımaların dolaylı olarak ücretsiz olması. Bir diğer sebep ise korsan taksicilerin bulunması. Bu korsan taksicilik, turistler için can sıkıcı durumda. Zira normalden çok daha yüksek fiyatlar yazılması işten bile değil. 3-5 euro tutacak bir mesafeye, 10-15 euro isteyebiliyorlar. Hatta anlatılanlara göre özellikle tek başına binen turistleri, soymaya kalkanlar da var. Bu sebeple şehirde taksiye binmekten kaçının. Hele tek başınaysanız hiç düşünmeyin bile. Özellikle havaalanından yakanıza yapışanlara hiç tenezzül etmeyin. Bunun yerine fişli sistem kullanan taksiler var. İlla ki taksiye binecekseniz bu taksileri kullanın. Daha araç hareket etmeden size fiş veriyorlar, ne kadar ödeyeceğinizi önceden öğreniyorsunuz. Böylece fazlasını isteme durumu ortadan kalkıyor.

Otobüslerdeki İllegal Bilet Basmama Durumuna Dikkat Edin


Belgrad’ta toplu taşımalar ücretsiz. Aslen ücretsiz değil, bilet sistemi var ama kimse basmıyor. Zaten şoförlerde bunu önemsemiyor. Fakat özellikle de turistlere ceza kesen sivil görevliler var. Eğer otobüse biletsiz bindiğinizi farkederse 20 euro ceza kesiyor. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için otobüs şoförüne bileti kesinlikle sorun. Bilet fiyatı 150 dinar, 5 lira. Oldukça pahalı. Fakat sorduğunuz şoförlerin çok büyük bir çoğunluğu İngilizce bilmediği için sizi geri gönderiyorlar. Relax, relax diyorlar. Fakat en azından siz sorarsanız, olası bir sivil görevli ile karşılaşma durumunda şoförle olan muhabbetinizi anlatırsınız. Görevliyi atlamak ise tamamen şans.

BELGRAD’TA YEMEK VE İÇMEK

Girdiğiniz Mekanlarda Alkolsüz İçeceklere Yüksek Bir Ücret Ödüyorsunuz

Belgrad’ta hatta tüm Balkanlar’daki en sıkıcı durumlardan birisi bu olabilir. Yemekler çok ucuzken, alkolsüz içecek fiyatları neredeyse yemeklerle aynı fiyatta olabiliyor. Hemen hemen birçok yerde suyun fiyatı 7-8 lira. Kola, meyve suyu gibi meşrubatların fiyatı 6-7 lira. Gel gelelim, alkollü içecekler 3-4 lira. Bu sebepten alkolsüz içeceklere bu kadar para vermemenizi öneririz. Zira marketlerde 1-2 lira civarları. Ya da illa ki su alalım derseniz, en azından sular 1 litre olarak geliyor. Aranızda pay edebilirsiniz. Ayrıca bazı yerlerde ekmekten de para alabiliyorlar. Buna da dikkat edip önceden sormanızı öneririz. Bu yerlerden birisi, gastro yazısı↗nda da bahsettiğimiz Mala Gostionica.

Turistik Caddelerde Fiyatlar Çok Pahalı Olabiliyor

Özellikle Knez Mihailova ve Skadarlija Caddesi’nde ana yemek fiyatları, 30-40 lira civarları olabiliyor. Buralarda yemek yerine ara sokaklarda ya da turistik yerlerden biraz uzakta, 10-15 liraya yemek yiyebilirsiniz.

BELGRAD’TA GEZİ SIRASINDA

Turistik Yerlerde Yemekler Gibi Diğer Şeyler de Pahalı

Belgrad’ın ünlü caddelerinden başka, Taşmegdan ve Kalemegdan civarlarında birçok şey pahalı. Hediyelik eşyalar, magnetler, kıyafetler. Tabii ki bu durum oldukça normal. Dünyanın her yerinde turistik yerlerin civarlarında fiyatlar pahalıdır. Ama biz yine de bir uyarı olarak bunu belirtmiş olalım. Başka caddelerde, aldığınız hediyelik eşyanın yarı fiyatına satıldığını görürseniz biraz üzülebilirsiniz 🙁 Ayrıca belirtmekte fayda var. Balkanlardaki esnafın çoğu pazarlığı sevmiyor. Burada bir malın fiyatı neyse, o fiyattan satıyorlar. Bizim esnaf-müşteri ilişkisi orada pek işlemiyor.

Öğrenci Olduğunuzu Belirtmeyi Unutmayın

Özellikle müzelerde, öğrenci olduğunuzu kesinlikle söyleyin. Genel olarak öğrenci fiyatları yarı fiyatlı oluyor. Zaten Belgrad’ta paralı müze az. Buralarda da indirim alırsanız kültürel turunuzu ucuza kapatmış olursunuz.

Yanınıza Çanta Almayı Unutmayın

Her patoloji yazısında bahsettiğimiz üzere, yanınıza sırt çantası almayı unutmayın. Elinizdeki gereksiz eşyaları çantanıza koyabilirsiniz. Özellikle Belgrad’ta elinizde çokca taşıyacağınız su şişeleri. Zira Belgrad, yazları çok sıcak oluyor.

Belgrad Sıcakları Bezdiriyor

Yaz aylarında, özellikle Temmuz Ağustos aylarında hava sıcaklıkları 40 dereceleri buluyor. Bunun üstüne bir de yüksek nem eklendi mi dayanılmaz oluyor. Şehrin ortasından geçen büyük nehirler, nem oranını artırıyor. Bu sebeple serin tutacak kıyafetler giymekte fayda var. Şort, şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi çantanızda kesinlikle bulunması gereken şeylerden.

Sırplarla Tartışmaya Girmeyin

Sırplar oldukça sakin insanlar. En azından öyle görünüyorlar. Oldukça kibar davranıyorlar. Ama aralarında ciddi derecede ırkçı olanları da var. Zaten milliyetçi tarafları olduğunu az çok kestirebilirsiniz. Basket maçlarındaki taraftarlarına da bakılırsa oldukça holigan, ateşli halleri de olabiliyor 🙂 Bu sebeple bir tartışmaya girmemenizi öneririz. Bazen çok ters olabiliyorlar.

Gece Dışarıda Uyuyamazsınız

Sırbistan’da gece dışarıda uyumak yasak. En azından turistlere bu şekilde. Özellikle polis geliyor ve kaldırıyormuş. Bunu bizzat Sırp asıllı ve Sırbistan’da yaşamış olan bir arkadaşımdan öğrenmiştim. Hatta polislerinin çok sert olduğunu, kibarlıkla bu işi çözemeyeceklerini söylemişti. Bizden söylemesi 🙂

Böylece Belgrad yazılarımız bitmiş oluyor. Yeni destinasyonlarla görüşmek üzere, hoşca kalın..

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin