Dünyanın En İlginç 7 Havalimanı

0
4643

Havalimanları seyahatlerin vazgeçilmezlerinden. Birçok insan yaptığı seferler ve aktarmalar sebebiyle havalimanlarında uzun vakitler geçiriyor, aynı zamanda havalimanları çoğunlukla bulunduğu şehir için bir prestij materyali olarak görülüyor. Bunlara ek havalimanları doğal olarak büyük alanlar kaplıyorlar. Bu durum, bazı küçük yüz ölçümü olan bölgelerde dizaynın ve mimarinin sınırlarını zorlamayı gerektiriyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında ortaya diğerlerinden ayrılan ilginç havalimanları çıkmış, bu yazımızda inceliyoruz.İŞTE DÜNYANIN EN İLGİNÇ HAVAALANLARI


7) Prenses Juliana Uluslararası Havaalanı

Bu havaalanını ilginç kılan şey mimarisi değil, uçakların iniş esnasında havaalanı civarında bulunan Maho Sahili’ne çok yakın uçması. O kadar yakın ki, plajda büyük ölçüde fiziksel hasara maruz kalabileceğinize dair uyarı tabelaları bile var. Havaalanı Karayipler’deki Hollanda Krallığı’na bağlı St. Martin adasında yer alıyor.

6) Ice Runway

Burası Antarktika’da McMurdo İstasyonu’nda çalışan bin kadar bilim adamına erzak taşıyan uçaklar için Avustralya tarafından yaptırılmış bir havaalanı. Hiçliğin ortasında, buz üzerine inen uçaklara ev sahipliği yapıyor.

5) Gisborne Havaalanı

Yeni Zelanda’nın Gisborne şehrinde yer alan bu havaalanının pistinden tren yolu geçiyor. Rötarları hayal edebiliyor musunuz?


4) Barra Havaalanı

İskoçya’nın harika doğasını her alanda gözümüze çarpması gerçeği bizi burada da buluyor. Burası, planlanmış uçuşlara ev sahipliği yapan tek sahil yerleşimli ve kum pistli havaalanı. Alanında tek olması ve güzelliği 2011’de yapılan bir ankette en iyi iniş pistine sahip havaalanı seçilmesini sağlamış.

3) Cebelitarık Uluslararası Havaalanı

Çoğu kişinin İspanya topraklarına dahil olduğunu düşündüğü ancak İngiliz Krallığına ait olan Cebelitarık “ülkesinde” bulunması ilginçliğinin bir kısmını oluştursa da, asıl olay Cebelitarık’ı İspanya topraklarına bağlayan tek yol olan Winston Churchill Avenue’nun havalimanının pistinin üzerinden geçiyor olması. Uçak inişlerinde trafik 10 dakika kadar bekletiliyor.

2) Courchevel Altiport

Altiport, küçük dağ havaalanı anlamına geliyor. Burası Fransız Alpleri’nde yer alan bir havaalanı. En lüks kış tatillerinden biri sayılan Courchevel kayak merkezine yolcu taşımak için inşa edilmiş. Pistinin dünyadaki en kısa pistlerden biri olması (537 metre), pist eğiminin %18.6 kadar uçuk olması, dağlık arazinin etrafını tamamen kapatıyor olması gibi sebeplerden ötürü inişin tehlikeli olarak nitelendirildiği bir altiport burası, dünyadaki en ekstrem havaalanları sıralamasında 7. sırada.

1) Kansai Uluslararası Havaalanı

Japonya’nın Osaka şehrindeki Osaka Havaalanı’nın aşırı kalabalık hava trafiğini rahatlatmak isteyen Japonlar, 2. havaalanını yapacak karaya sahip olmadıkları için, Osaka körfezi açıklarına 10km2 boyutunda yapay bir ada inşa etmişler. 1986 yılında yapımı başlamış ve üç ayrı tepeden çıkarılan 21 milyon metre küp toprak ile doldurulmuş, 10,000 işçi ve 80 gemi kullanılarak 3 yılda bitirilmiş. Havalimanının mimarı İtalyan Renzo Piano, eserinin Japonya’nın depremler ve tsunamilerle dolu doğasını tolere edebilmesi için oldukça sağlam çalışmış, ve gerçekten de binlerce kişinin öldüğü 95 Kobe depreminde havaalanının camları bile kırılmamış. Yapım maliyeti 20 milyar $’ı bulan havaalanı 1990’da anakaraya 3km uzunluğunda bir köprü ile bağlanmış, köprünün maliyeti de 1 milyar $ civarlarında. Pahalıya patlamış olsa da aldığı bir sürü mimari ödül ve yapımına örnek olduğu bir çok havaalanı burayı bir havaalanı ikonu kılmış.

Bonus: Paro Uluslararası Havaalanı

Bhutan, trafik ışıklarının bulunmadığı, geleneksel yaşamın devam ettiği, dağlık ve izole, değişik bir ülke. Bu değişik ülkeye de değişik bir havaalanı yakışır, burası Bhutan’daki tek uluslararası havaalanı. Deniz seviyesinden 2500m yüksekte bulunması, 5.4km uzunluğundaki keskin zirvelerle çevrili olması, kısa sayılabilecek pisti sebebiyle dünyada sadece 8 pilotun iniş yapabilme izninin bulunduğu dünyanın inişi en zor havaalanı. Az sayıda yolcusuna korku krizleri geçirten ama oldukça şirin dizayn edilmiş bir mekan 🙂

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, Facebook ve Instagram sayfalarımızı da beğenmeyi unutmayın! 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin