Otel MD | Bosna-Hersek

0
1832

Bu Otel MD yazımızda, Saraybosna ve Mostar’ı birleşik olarak ele alacağız.

Saraybosna

Saraybosna, konaklanacak yer konusunda harika imkanlara sahip. Ucuzdan pahalıya, şehir merkezinin hemen dibinden Saraybosna’nın yeşil ovalarına, birçok seçenek var önünüzde. Birçok hostel, apartman dairesi, otel var. Bu sebeple Saraybosna’da konaklayacak bir yer bulma konusunda  hiç sıkıntı çekmezsiniz. Fiyat olarak da Belgrad’a göre bir miktar daha ucuz. 20-30 liraya hosteller bulmak mümkün. Genelde bu kadar ucuz fiyatlar, kişiyi şüphelendirir. (öğrenciyi değil efenim 🙂 mutlu oluyoruz biz :d) Fakat Avrupa standartları Balkan ülkelerine de işlediği için, birçok yer temiz ve güzel.

Bu ucuz seçenekler haricinde, geceliği 550-600 liraya da iki kişilik odalar bulunuyor. Bu pahalı odalar genel olarak, Saraybosna’nın eski tarihi binaları oluyor. Otele çevrilmiş, Ferhadiye Caddesi üzerinde tarihi yapılar var. Bir de Saraybosna merkezine 15-20 km uzaklıkta oteller bulunuyor. Bunlar da Saraybosna’nın yeşilini içinize çekebileseniz diye ovalara kurulmuş oteller oluyor genelde. Büyük havuzlu, klasik 5 yıldızlı oteller konseptinde.

 

Ucuz Bir Seçenek Olarak Apartment Glass 2


Gezi MD genel puanı: 8.5

Gezi MD puanları:

⧭Temizlik: 10     ⧭Olanaklar:8
⧭Odalar:8          ⧭Ücretsiz WiFi: 10
⧭Konum:9          ⧭Fiyat/Fayda: 9

Baş Çarşı’ya 750 metre uzaklıkta olan Apartment Glass 2, Bosnalı bir hanımefendinin turistlere kiraladığı bir daire. Temiz ve geniş bir oturum düzeni olan evde çok hoş bir oturma odası var. Evde LCD, kablolu TV var. Mesela bizim gittiğimiz dönemlerde Wimbledon Turnuvası vardı. Oturup Wimbledon izledik evde. Velhasıl öğrenciler için çok güzel bir seçenek. Meydana yakın, ucuz, temiz. Geceliği yaklaşık 27 lira.

Baş Çarşı’nın İçinde, Hostel Arayanlara Hostel For MeGezi MD genel puanı: 9

Hostel insanı, apartman dairesi seçen insana göre biraz daha farklıdır. Hosteldeki insanlarla tanışmak, onlarla kaynaşmak ister. Genelde yalnız gezginlerdir. Bu sebeple yatakhanede kalmayı pek dert etmez. Bu noktada Saraybosna’da çok güzel hosteller bulunuyor. Bunlardan en iyisi Hostel For Me olabilir. Baş Çarşı’nın içerisinde. Fiyatı ucuz. Ortalama 35 lira. Temiz. Akşam olduğunda hosteldeki müşterilerle sohbet edeyim, onlarla vakit geçireyim diyenlerdenseniz bu hostel size önerimiz.

Lüksü Arayanlar İçin Hotel Europe

Gezi MD genel puanı: 9

Baş Çarşı ile Ferhadiye Caddesi bileşiminde bulunan Hotel Europe, Saraybosna’daki en iyi seçeneklerden biri olabilir. Restore edilmiş eski bir bina olan Hotel Europe, 5 yıldızlı hizmet veriyor. Fiyatlarına kahvaltı da dahil. Fakat burada kalmak için kesenin ağzını iyice açmanız gerekiyor. Gecelik fiyatlar, kişi başı 250-300 liradan başlıyor.

Mostar

Bosna-Hersek’in turistik destinasyonu olan Mostar, Saraybosna’ya 2.5 saat uzaklıkta bir şehir. Saraybosna’daki gibi konaklamak için birçok seçeneği var. 5 yıldızlı otellerden, hostellere kadar. Özellikle de old town yani eski şehir kısmında bulunan yerler çok güzel. Fakat fiyatları da pahalı. Mostar’daki konaklanacak yerlerin genel fiyatı, Saraybosna’dan biraz daha pahalı. Zaten turistik bir şehir olmasından dolayı da bu da normal bir durum. Fiyatlar Saraybosna’ya göre, kişi başı ortalama 10 lira daha fazla. Yani aslında bu ”biraz pahalı” olma durumu, çok da pahalı anlamına gelmiyor. Öğrenciler mutlu olabilir 🙂

 

Çok Şık Bir Hostel, Hostel Musala

Gezi MD Genel Puanı: 9.5

Gezi Md puanları:

⧭Temizlik: 10       ⧭Olanaklar: 9
⧭Odalar: 10         ⧭Ücretsiz Wifi: 9
⧭Çalışanlar: 10    ⧭Fiyat/Fayda: 9

Mostar otobüs terminaline 70 metre uzaklıkta, Mostar Köprüsü’ne 750 metre uzaklıkta bulunan Hostel Musala, Sasa isimli çok iyi bir beyefendinin hosteli. İki katlı olan hostelin alt katı yatakhane şeklinde. Üst katı ise 2 ve 3 kişilik odalar şeklinde. Bodrum katında oturma odası ve mutfak var. Sasa, sizin için her şeyi düşünmüş. Mutfağa her şeyi koymuş. Hostelin şahane bir avlusu var. Akşam burada oturup hosteldeki konaklayanlarla muhabbet edebilirsiniz. Ayrıca hostelin tamamı çok zevkli bir şekilde dizayn edilmiş. Bizim tüm Balkan seyahatimizde, en beğendiğimiz hostellerden birisi oldu burası. Ayrıca fiyatı da uygun. Gecelik, kişi başı 45 lira civarları.

Eski Şehrin İçerisinde Popüler Bir Mekan, Hotel Kriva Cuprija

Gezi MD genel puanı: 10

Mostar Köprüsü’ne 50 metre mesafede olan, eski şehrin içerisinde olan Hotel Kriva Cuprija, Mostar mimarisinin markalarından biri olan kireç taşıyla inşa edilmiş, eski bir bina. 4 yıldızlı olarak hizmet veren Hotel Kriva Cuprija, kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir konumda ve muhteşem bir manzaraya sahip. Kaliteli bir restoranı olan otelin, gecelik fiyatları da birazcık pahalı. Kahvaltı dahil olmak üzere kişi başı fiyatlar 140 liradan başlıyor.

Böylece Bosna-Hersek otel rehberleri yazımızın sonuna geliyoruz. Bir sonraki destinasyonda, yeni otel rehberleriyle görüşmek üzere. Keyifli tatiller:)

 

 *Fotoğraflar Booking.com sitesi üzerinden alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin