Terk Edilmiş En Güzel 10 Yer

0
2233

Milyarlarca insanın yaşayıp veda ettiği dünyamızda her yerleşim yeri kalıcı olmayı başaramamış. Tüyler ürpertici görüntülerinin altında maceraseverleri tetikleyen bir güzelliğin yattığı bu bölgeleri yazımızda ele alıyoruz.

İŞTE TERK EDİLMİŞ EN GÜZEL YERLER

 

10) Craco, İtalya

Kötüleşen tarımsal koşulların üzerine 1963’te gerçekleşen heyelan, 1972’de gelen sel ve 1980’de yaşanan depremin binmesi ile bu refah süren İtalyan kasabası arkada bırakılmış. Terk edilmiş olsa bile film setleri için popüler bir yer. İsa Mesih’in Çilesi, James Bond – Quantum of Solace gibi filmlere set olmuş.

 

9) Kolmanskop, Namibya

1908’de bir işçinin şans eseri elmas bulması ile hızlıca gelişen bir maden kasabası olan Kolmanskop’u terk edilmeye iten sebep 1. Dünya Savaşı sonrası elmas kaynaklarının tükenmesi olmuş. Revaçtayken kasabaya Alman mimarisi ile birer hastane, balo salonu, kaykay parkı, gazino ve buz fabrikası inşa edilmiş. Kasaba Afrika kıtasının ilk tramvayına ve ilk X-ray cihazına sahipmiş. 1954’te terk edilmiş ancak popüler bir turist destinasyonu olmaya devam ediyor.

Kolmanskop şimdi kumlarla kaplı.

 

8) Oradour-sur-Glane, Fransa

Limousin bölgesinde şirin tepeleri, gölleri, ormanları ve otlaklarıyla masum bir komünitenin yaşadığı, tarım yaptığı, balık tuttuğu bir köyken 10 Haziran 1944’te savaşın aniden vurması ile 642 köylünün katledilmesi köyü bir açık hava mezarlığına dönüştürmüş. O tarihten sonra ne yıkılmış, ne de yeniden yapılmış.

 

7) Epecuén, Arjantin

Boğulmuş şehir olarak da bilinen Villa Epecuén, 1920’lerde kurulmuş. 1985’te yağan aşırı yağmurlar civardaki bir gölü tamamen doldurmuş. Bir dizi olay sonucu kontrol edilemeyen altyapı sorunları gölün bağlı olduğu barajın taşmasına ve şehrin 10 metre su altında kalmasına sebep olmuş. 2009’da yaşanan kuraklıklar suların çekilmesini sağlamış ve kayıp şehir Atlantis yeniden ortaya çıkmış.

 

6) Pripyat, Ukrayna

1986’da patlak veren Çernobil faciası öncesinde 50000 kişinin yaşadığı bu işçi kasabası nükleer sızıntı sebebiyle terk edilmiş.

 

5) Humberstone, Şili

Güherçile kasabası olarak 19. yüzyılda yükselen, 20. yüzyılda inişe geçen bu kasaba 1960’da tamamen terk edilmiş. Terk edilişinden 45 yıl sonra UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen bölgenin listeye dahil edilme sebebini UNESCO şöyle açıklamış: “Humberstone bir zamanlar var olmuş 200’den fazla güherçile işçisinin anılarının en iyi saklandığı ve temsil edildiği yerdir. Bu bölgede tamamı birbiriyle bağlantı içinde olan modern bir demiryolu sistemi vardır, zamane işleme teknolojisi tam anlamıyla kullanılmıştır ve uluslararası ticaretler gerçekleştirilmiştir. Bu faktörler burayı endüstriyel çağın köşetaşlarından biri yapmıştır.”

 

4) Bodie, ABD

Amerika’nın en korunmuş hayalet kasabalarından Bodie, bir zamanlar 2000 konuta ve 7000 kişilik bir nüfusa sahipmiş. Madencilik endüstrisinin gerilemesiyle yavaşça boşalmaya başlayan kasaba 1940’ta tam anlamıyla boşalmış. Şimdilerde Kaliforniya Eyalet Parkları tarafından “Ulusal Tarihi Alan” olarak işletiliyor.

 

3) Kangbashi, Çin

Kimse yok mu? Gerçek anlamda terk edilmiş olmasa da, neredeyse 1 milyon kişinin yaşaması için inşa edilen bu şehirde yalnızca 30000 kadar insan yaşıyor. Sahipsiz, soğuk binalar başarısızlığı onaylarcasına dizilmişler. Tüyler ürperten bir yapısı var Kangbashi’nin.

 

2) Hashima Adası, Japonya

Zamanında kömür madeni işletmesi olarak kullanılan adada 1959’da 5200 kişi yaşamış. Petrolün kömürün yerini alması ile yavaşça boşalan ada şimdilerde hayalet ada olarak biliniyor. Adanın küçük bir kısmı 2009’da turizme açılmış. Ada, James Bond serisinden Skyfall filminde set olarak kullanılmış.

 

1) Maraş, Kuzey Kıbrıs

Önceleri Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak görülen ve tek başına Kıbrıs’ın gelirinin önemli bir kısmını oluşturan bu eğlence diyarı, 1974’te Kıbrıs Harekatı sonucu askeri tampon bölge olarak kullanılmış ve şehrin göğe yükselen lüks otelleri, altın rengi kumlarıyla plajları tamamen sahipsiz kalmış. Hala zamanın aşındırmasına maruz kalmaya devam ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin