Gastro MD | Bosna-Hersek

0
2180

Gezdiğimiz yerlerdeki gurme mekanları, lezzetli tatları ve önemli yerleri içeren yemek rehberi temalı Gastro MD serimizin ikinci yazısıyla devam ediyoruz. Bu sefer ki destinasyon, Sırbistan’dan sonra geçtiğimiz yeşil ülke Bosna-Hersek.


Balkan sofrasından Gastro MD Belgrad yazısı↗nda bahsetmiştik zaten. Yine de birkaç kelimeyle özetlemek gerekirse Balkan yemekleri: Ucuz. Bol etli. Lezzetli.

Saraybosna

Muhteşem Köfteleri Olan Cevabdzinica Zeljo

Cevabdzinica Zeljo, Baş Çarşı’da bulunan bir Balkan köftecisi. Eğer Saraybosna’ya gidecekseniz kesinlikle uğramanız gereken yerlerden. Zira köfteleri çok lezzetli. Hatta tüm Balkanlardaki en iyi köfteleri yapıyor olabilirler. Köftelerin içi sulu. Yağ ve et oranı çok iyi ayarlanmış ve tam kararında pişmiş. İşinin ustası, emektar kişiler çalışıyor lokantada. Baş Çarşı’da bulunmasından dolayı da ulaşımı çok kolay​

 
5 tanesi 3.5KM, 10 tanesi 7KM

Eski Galatasaraylı Futbolcu Tarık Hociç’in Mekanı, Galatasaray

Galatasaray, aynı Cevabdzinica Zeljo gibi Baş Çarşı’da bulunan bir mekan. Galatasaraylı eski futbolcu Tarık Hociç’in işlettiği mekan, otantik ve samimi bir havada. Lezzetli ćevapčićiler yapan Galatasaray, kimilerine göre Bosna’daki en iyi köfteci. Hem Galatasaray’a hem de Zeljo’ya girip hangisi daha güzel köfte yapıyor, kararı siz verin :)​

 

Michelin Kalitesinde Bir Restoran Bakanlar İçin, 4 Sobe Gospodje Safije

4 Sobe Gospodje Safije ya da yaygın olan diğer adıyla, The Four Rooms of Mrs. Safije (Safiye Hanım’ın 4 odası) Saraybosna’daki en iyi mekanlardan biri. Michelin yıldızı alacak kadar iyi yemekler yapan restoran, şehirden birazcık uzakta. Yemeklerin fiyatı da gerçek anlamda pahalı. Fakat Saraybosna’da keyifli bir akşam yemeği yemek istiyorsanız, önerilebilecek ilk mekan burası olabilir.

Muhteşem Balkan Börekleri Yapan Sac Buregdzinica

Baş Çarşı’da bulunan Sac, Balkan börekleri yapan bir mekan. Türkleri çok seven çalışanlar, Türkçeyi de iyi derece de konuşuyor. Sabahtan kömür ateşiyle ısıtılan saclar, böreklerin piştiği kaplar özetle. Zaten sac börek ismi de buradan geliyor. Kömürler köz haline geldiğinde börekler saclara konuyor. Sonra üzeri, yine başka bir sacla kapatılıyor. Kapattıkları sacın üzerine de yine köz kömür koyuyorlar. Bu şekilde saatlerce, yavaş yavaş pişen börekler, tadına doyulmaz bir lezzete kavuşuyor. Kavurmalıdan kıymalıya, ıspanaklıdan patatesliye, bir sürü çeşitte börekler var. Kısaca sabah kahvaltısı yapmak için bu mekan, en güzel alternatiflerden biri.

Orta Boy Porsiyon 3.5KM, çay 1KM

Balkanlar’ın En Sevimli Şeyi Pekaralar ve Pekara Edin

Pekaraların, Türkçesiyle pastanelerin, Balkanlar’da nasıl bir konumda olduğunu diğer yazılarımızda anlatmıştık. Öyle ki halkın ve turistlerin en sevdiği yerler genelde. Çünkü ucuz, lezzetli ve en önemlisi doyurucu. Saraybosna’daki en güzel pekaralardan biri ise Pekara Edin. Baş Sebil tarafında bulunan Pekara Edin, tramvay yolunun hemen karşısında. Çarşıya yakınlığı, 24 saat açık olması, lezzetli ve güzel ürünler yapması burayı, turistler için vazgeçilmez kılıyor.

 

Mostar

Mostar’daki En Meşhur Mekan, Sadrvan

kaynak:foursquare.com

Mostar Köprüsü’nü geçince, hemen sol tarafta bulunan Sadrvan ya da okunuşu olan Şadırvan, Mostar’daki en iyi mekanlardan biri. Lezzetli yemekler yapan Şadırvan’ın fiyatları, öğrenci bir turist için biraz pahalı. Ortalama bir ana yemek, 25-30 lira civarı. Fakat buna değecek bir mekan olduğunu da belirtelim. Ayrıca bu restoranda da Türkler çok seviliyor ve çalışanlar Türkçe konuşabiliyor.

 

Sadrvan’a Alternatif Daha Ucuz Bir Mekan, Tima-Irma

kaynak:foursquare.com

Sadrvan’a göre daha ucuz olan Tima-Irma, lezzetli ve büyük porsiyonlarıyla müşterilerini memnun eden bir yer. Hatta o kadar büyük porsiyonlar yapıyorlar ki, tek kişilik porsiyonları iki kişiye yetecek boyutta. Cevapcicilerinin yanında lezzetli sosisler de yapan mekanda, karışık tabak sipariş etmek en iyi seçenek olabilir.

kaynak:foursquare.com

Böylelikle Bosna-Hersek yemek rehberini de bitirmiş oluyoruz. Bir sonraki yemek rehberinde görüşünceye dek. Lezzetli keşifler 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin