Budva Gezi Rehberi | Anatomi

Avrupa'nın Yeni Gözdesi Budva Gezi Rehberi

0
1734

Dünyanın en güzel koylarından biri olarak kabul edilen Kotor’da bir tam gün geçirdikten sonra, sabah vakitlerinde yönümüzü Budva’ya çevirdik. Normal şartlarda Budva’da da bir tam gün kalıp ertesi gün Üsküp’ün yolunu tutacaktık. Fakat evde ki hesap çarşıya uymadı dostlar. Şimdi hem bunlardan hem de Üsküp’e giderken 3-4 saatliğine uğradığımız Karadağ’nın başkenti Podgorica‘dan bahsedelim.

Budva’ya Nasıl Ulaşılır? Budva’da Ulaşım Nasıldır?

Karadağ ülke olarak o kadar küçük ki, Kayseri’nin yüz ölçümünden dahi küçük. (Kayseri 17bin, Karadağ 13bin metrekare) Hal böyle olunca şehir dediğimiz yerleri, bizim için bir kasaba aslında. Bu sebepten genelde şehirler arası yolculuk, maksimum 1 saat civarı sürüyor.(Bir ucundan bir ucuna biraz daha uzun sürüyor elbette.) Mesela Kotor’dan Budva’ya ulaşım, 25 dakika. İstanbul’da yaşayan biri için bunu hayal etmek biraz zor olabilir, anlıyoruz 🙂 Ama burada gerçekler böyle 🙂

  • Kotor–> Budva: 25 dakika sürüyor. Bilet fiyatı 3 Euro. Her yarım saatte bir otobüs kalkıyor.
  • Herceg Novi–> Budva: 90 dakika sürüyor. (Bilet fiyatı ve otobüs saatlerini maalesef hatırlamıyorum. Ama yine her saatte vardır. İnternetteki bilgiler de maalesef güvenilir değil.)
  • Podgorica–> Budva: 60 dakika sürüyor. Bilet fiyatı 5 Euro. Her yarım saatte bir var.

* Yanınıza almayıp otobüsün bagajına koyduğunuz her çanta için 50 cent veriyorsunuz.

Bu yolculukların tersi de aynı şekilde geçerli. Karşılıklı seferler şeklinde gerçekleşiyor. Zaten şehirler arası otobüsleri, bildiğimiz minibüs. Bu sebeple onlar için, masraflı bir lojistik demek değil bu.

Budva içinde ulaşıma gelecek olursak; Budva’da Kotor gibi çok küçük bir şehir. Her yer yürüme mesafesinde. Fakat tepelikleri çok. Kaldığınız yer tepedeyse bir taksiye atlamak en iyisi. Taksi fiyatları da neyse ki ucuz. Bir yerden bir yere tutabileceği maksimum ücret 5 Euro’yu geçmeyecektir.

Budva Pahalı Bir Şehir mi?

Kotor yazısında da anlatmıştık↵. Bu zeki Balkan halkı para birimi olarak Euro kullandıkları için, kursal bir avantaj sağlıyorlar. Üstüne hem Kotor hem Budva, turistik şehirler oldukları için 2. kere pahalanıyorlar. Kotor’daki genel fiyatlarla aynı olarak; ortalama bir yemek 5 ila 10 Euro arası. Ortalama bir hostel, apartman dairesi 60 ila 80 lira arası. Anlayacağınız Balkan ülkelerinin geneli için ortalama 2 kat daha pahalı. Ama Batı Avrupa ülkeleri için elbette ki normal/ucuz skalasında.

Avrupa’nın Yeni Gözdesi Budva

Konu deniz-kum-güneş tatili olunca, Avrupa’da akla gelen öncelikli birkaç yer vardır. Batıdan doğuya; ya Akdeniz’in güzel ülkesi İspanya’nın adası İbiza, ya Game of Thrones’un da çekinlerinin olduğu Hırvatistan’ın şehri Dubrovnik, ya Yunan adaları ya da güzel ülkemizin güzel beldeleri. Fakat Avrupa’nın yeni gözdesi Budva.

kaynak: ayder.com.tr

 Neden mi? Birinci sebep ucuz olması. Balkan ülkelerine göre pahalı olabilir ama yukarıda bahsettiğim yerlere göre oldukça ucuz. Yukarıda bahsettiğim destinasyonlarda güzelce bir lokantada yemek yemek, ortalama kişi başı 25-30 Euro.(Türkiye’de dahil buna) Burada ise 10-15 Euro. İkinci sebep ise hem doğal anlamda hem de tarihi anlamda çok iyi olması. Yukarıda bahsettiğim yerler için de geçerli bu. Ama burada da aynısı var zaten. O zaman ilk sebepten ötürü ucuzunu seçmek daha karlı 🙂

BUDVA ANATOMİSİ

Karadağ’daki 2. Gün

Budva’dan Üsküp’e Geçiş Sorunsalı

Sabahın erken saatlerinde Kotor’dan Budva’ya yaklaşık 25 dakika içerisinde vardık. İndiğimiz zaman otobüs terminalinden bilet alıp kalacağımız apartman dairesine gidecektik. Fakat bizim için üzücü bir durum vardı. Budva’dan Üsküp’e gidiş, 10 saat civarı sürüyordu. Önümüze üç adet seçenek çıkıyordu. Bunu yazıyorum çünkü Budva’dan Üsküp’e gitmek isteyenlerin önüne çıkabilecek seçenekler yine bunlar. Hazırlıklı olun diye biz belirtelim:

  1. Öğlen 12.50 otobüsüne binip Üsküp’e gideceğiz ve hiç Budva’da kalmayacağız. Böyle bir durumda hem Budva’yı gezemeyeceğiz hem de bir günümüz otobüste geçecek.
  2. Akşam 21.30 otobüsüne binip Üsküp’e gideceğiz. Yine Budva’da kalamayacağız. Bilet fiyatı da 35 Euro. Oldukça pahalı.
  3. Saat 16-17 gibi Podgorica’ya gideceğiz. Oradan Kosova’nın başkenti Priştine’ye geçeceğiz. Oradan da 2 saat uzaklıktaki Üsküp’e. Yolculuk gece saatlerinde olmuş olacak ve de toplam fiyatı 25 Euro civarı tutacak.

Ne yaparsak yapalım Budva’da kalmamız zordu. Kalsak bile ertesi günü yine Budva’da geçirip Üsküp’e bir gün geç varmak gerekiyordu. Budva’da 2 gün mü geçirmeliydik yoksa Üsküp’te mi? Bu zor ve sıkıcı seçeneklerden dolayı Budva’da hiç kalmayıp 3. seçeneği seçtik. Fakat burada da otobüs bileti alma da bazı teknik problemler vardı. Artık bunları da patoloji yazımızda anlatacağız.

Kısaca günümüzü bu 3. seçeneğe göre şekillendirip ona göre adım attık. Öncelikle kalacağımız daireyi iptal ettirdik. Normalde Booking.com üzerinden yapılan rezervasyonlar, aynı gün içerisinde iptal olmuyor. Fakat dairenin sahibine paranın bir miktarını teklif edip iptali kabul ettirdik. Bunu böyle yapmaya da gerek yokmuş bunu da sonradan öğrendik 🙂 Eğer Booking’e kart bilgilerini girmediyseniz para çekemezler hiçbir şekilde, yine girseniz bile gitmediğiniz durumda para çekmiyorlarmış. En azından gezgin arkadaşlarımızdan böyle duyduk. Siz yine de temkinli olun.

Stari Grad, Eski Şehir

Stari Grad, Eski Şehir

Kalacağımız daireyi iptal ettirdikten sonra karnımızı öylesine bir mekanda doyurduk. Zaten gezimizin sonlarına da geldiğimiz için paralar da biraz suyunu çekmişti. Karnımızı doyurduktan sonra da Podgorica’ya gidene kadar şehri gezdik. Şehirde ilk görülmesi gereken yer ismi Stari Grad olan old town bölgesi. Yani eski şehir.

Güzel ve derli toplu bir eski şehri var. Kotor’un eski şehrine göre oldukça küçük. Yarı yarıya denilebilir. Ama yeterli bir kültürel aktivite sağlıyor gezginlere. Stari Grad, 15. yüzyıldan kalma bir şehir surlarıyla çevrilmiş. Bu şehir surlarının beş farklı girişi var. Girişten geçtikten sonra Kotor’la aynı tarzda bir eski şehir modeliyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Ama mimarileri biraz farklı. Kotor’daki evlerde gri tonlar hakimken, Budva’da sarı tonlar hakim.

İlk Durak St. John Kilisesi

Eski şehirde biraz gezindikten sonra bir meydana varıyorsunuz ve meydanda da eski şehrin en büyük kilisesi bulunuyor. St. John Kilisesi burada gezilmesi gereken yerlerden. Fakat özellikle üzerinde durulacak bir noktası da yok. Buradan sonra da şehirde 2 farklı daha önemli kilise var. St. Sava ve Kutsal Üçlü Kilisesi. Fakat biz dışarıdan bakıp geçmekle yetindik. Zira tüm Balkanlar’da yeterince kilise gördük 🙂

St. John Kilisesi

Güzel Bir Plaj, Pizana Beach

Stari Grad’ın çıkış kapılarından bir tanesi bir plaja çıkıyor. Bu plaj, kumsal şeklinde. Kotor’daki gibi taşlı değil. Suyu da çok temiz. Fakat biraz kalabalık. Budva’da yüzmek için güzel bir yer.

Dans Eden Kız Heykeli

Stari Grad’tan çıkıp biraz daha ilerledikten sonra ”dancing girl statue” isimli bir heykele varıyorsunuz. Kopenhag’daki deniz kızı heykeli gibi, bu heykel de Budva’nın alamet-i farikası olma yolunda. Aynen Kotor’daki bez bebek gibi, burada fotoğraf çekinmek de ” ben Budva’ya gittim” demek 🙂 Ayrıca Stari Grad’ı arkaya alacak şekilde güzel bir panorama noktası.

Dans Eden Kız Heykeli

Stari Grad’tan Çıkıp Sahil Boyu Yürümek Gerek

Budva’nın sahilleri çok canlı. Stari Grad’tan çıktıktan hemen sonra sizleri özel plajlar karşılıyor. (Bu sene çok meşhur olduğu için Fly-Inn Beach’in sahiplerine selam yollamak istiyorum. Gördüğüm her özel plaja Fly-Inn Beach diyorum 🙂 ) Bu özel plajların ardı sıra ise lüks yatlar dizilmiş. İnternette Kotor ve Budva hakkında araştırma yaparken, Kotor’da çok lüks yatların sıralandığı elit bir mekan olduğunu söylemişlerdi. Ama Budva’yı yeteri kadar görmemişler sanırım. Budva’da çok daha fazla lüks tekneler ve yatlar bulunuyor.

Sahil, halk plajıyla devam ediyor. Buranın plajı, Kotor’un plajına göre kesinlikle çok daha iyi. Kumsal şeklinde(yer yer taşlık) ve yüz metrelerce. Plaj çok canlı. Plajın arkasında bir sürü kulüp ve restoran dizili. Kulüplerde köpük partisi, eğlenceler düzenleniyor. Budva tam olarak bir Bodrum bir Marmaris.

Böylece saat 16’ya kadar vakit doldurduk. Sonrasında da terminale gidip ülkenin başkenti Podgorica’nın yolunu tuttuk. Muhteşem manzaralar eşliğinde Podgorica’ya vardık.

PODGORİCA

Podgorica Karadağ’nın Diğer Şehirlerine Göre Çok Ucuz

Podgorica’ya varınca ilk yaptığımız şey, Priştine’ye bilet almak oldu. Podgorica terminalinden Priştine’ye otobüsler saat 21’de kalkıyor. Bilet fiyatı 15 Euro. Hatırlarsanız Budva-Podgorica arası da 5 Euro idi. Böylece şimdiye kadar 20 Euro oldu. Otobüs biletini aldıktan sonra bizim içimiz rahat etti ve Üsküp’e gitme problemi böylece ortadan kalkmış gözüküyordu. Bizde hem karnımızı doyuralım hem de şehri gezelim diye şehre kendimizi attık.

Önce karnımızı doyurduk. Halal, Kebap, Turkish Doner yazan bir yere girdik. Kotor Gezi Rehberi’nde de bahsetmiştim, Karadağ’nın turistik olmayan şehirleri diğer Balkan ülkeleri gibi. Çok ucuz. Burası da tam olarak böyleydi. Büyük bir hamburger+kola+kocaman bir patates kızartması(kelimenin tam anlamıyla ultra plus plus ultra maxi gibi bir boy) sadece 3 Euro’ydu. Şehirdeki lüks bir kafede pizzaların fiyatı da maksimum 5 Euro idi.

Turkish Doner

Sovyetleri Dibine Kadar Hissediyorsunuz

Karnımızı doyurduktan sonra şehirde gezinmeye başladık. Şehrin çehresi o kadar soğuk ki, Sovyet ruhu iliklerine kadar işlemiş burada. Evler hep lojman şeklinde. Eski ve soğuk. Şehrin kendisi de çok sakin. En işlek caddesi bile oldukça sakin. Biz burada gezerken ”abi resmen fotoğraflardaki 80’ler Türkiye’si” dedik. Sizi fotoğraflara bırakalım.

Burada Yaşamak Yürek İster

Şehirde Gezilebilecek Belli Başlı Noktalar Var

Bunlardan birisi şehirdeki belki de en modern yapı olan, küçücük bir AVM 🙁 Elbette buraya girmeye çalışmayın. Ama şöyle bir dışarıya bakınca ilk başta, ”abi burası ne?” diyorsunuz. Sonrasında şehir merkezine doğru yürümeniz lazım. Oralar biraz daha güzel.

Şehir merkezi oldukça ağaçlık, çok güzel parkları var. Burada vakit geçirebilirsiniz. Bakın dayanamayacağım yine kötülemek istiyorum şehri. 🙁 O kadar soğuk bir şehir ki, özellikle gezeyim hatta bir gün kalayım diye asla gelinmemesi gerekiyor. Elbette komünizm etkilerini ve de mimarisini görmek için keyifle gezilebilir. Ama şehrin soğukluğu, manevi olarak sizi çarpabilir uyarımız.

Şehirde diğer gezilebilecek yer, Stara Varos. Yani Eski Türk Şehri. Burada da pek bir şey yok maalesef. Ama buranın eski bir Osmanlı şehri olması hatrına uğranabilir. 15. yüzyıldan kalma Doganjska Cami, bir de 18. yüzyıldan kalma Osmanagic Cami var.

Podgorica’da da biraz vaktimizi geçirdikten sonra artık otobüse binip Priştine’nin, oradan da Üsküp’ün yolunu tutma vakti gelmişti.

Karadağ ile ilgili diğer yazılarımızıda mutlaka okumalısınız!

İyi Gezmeler!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin