Türkiye’nin Enleri

Tarihi Birikimiyle, Yemek Kültürüyle ve Coğrafi Avantajıyla Güzel Türkiye'miz

0
4513

Tarihi birikimiyle, yemek kültürüyle ve coğrafi avantajıyla farklı aktivitelerin yapılabildiği nadir ülkelerden biri Türkiye. Yaz aylarında en güzel plajlarda denize girip kışın kayak keyfini sürebilirsiniz. Kebaptan tavaya, kokoreçten paçaya farklı ve bir o kadar da lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Hz. İbrahim’in içine atıldığı ateşin son halini görüp Yunanların antik şehirlerinde dolaşabilirsiniz. Bizler bu yazımızda sizin için, çeşitli yönlerden oluşan genel bir En’ler yazısı hazırlamaya çalıştık.

İŞTE TÜRKİYE’NİN ENLERİ

EN TARİHİ ŞEHİRLERİMİZ

1) İstanbul

Bizans İmparatorluğu’nun gözdesi olan, yaklaşık 450 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapan İstanbul’a, tarih boyunca hep çok önem verilmiş; Ayasofyalar, Süleymaniyeler, Galatalar inşa edilmiş, Osmanlı’nın fethettiği yerlerden değerli emanetler getirilmiş. Padişahlar saraylarını buraya inşa etmiş, kaleler ve surlar dikmişler. Bu tarihsel gelişmeler İstanbul’u tam bir açık hava müzesi yapmış.

2) Mardin

Mükemmel mimarisi, tarih kokan evleri ve sokaklarıyla Mardin, bu konuda büyüleyici şehirlerimizin başında geliyor. Arabanızdan inip telefonunuzu kapatıp gezerken Ortaçağ’ı hissedebileceğiniz, sizi içine çeken aurasıyla başınızı döndürecek nadir yerlerden.

YAZ TATİLİ YAPILACAK EN İYİ ŞEHİRLERİMİZ

1) Antalya

Yakıcı güneşi ve ”o değil de nem çok nem” esprilerinin başrollerinden biri olan Antalya, TÜİK verilerine göre bir tesiste konaklama sayısında ülkemizin zirvesinde. Gelişmiş otelcilik anlayışları sayesinde bu başarıya ulaşmış oldukları bir gerçek. Fakat bunun ötesinde muhteşem sahilleri ve deniziyle, ve de bir yaz boyu her daim kendini gösteren güneşiyle yerli ve yabancı turistleri kendine çektiğini de eklemek gerek.

2) Muğla

Neredeyse Antalya kadar turist çeken bir başka ilimiz Muğla, Bodrum ve Fethiye gibi iki önemli beldeye sahip. Özellikle ünlüler ve yüksek gelirli kişilerin tercih ettiği Bodrum, tertemiz bir denize ve mükemmel sahillere sahip. Dünyada eşi benzeri az bulunan Fethiye Ölüdeniz’in ise insanların merakını celbettiği açıkça ortada.

EN İYİ GASTRONOMİ ŞEHİRLERİMİZ

1) Gaziantep

Çok geniş bir mutfağa sahip olan ülkemizde Gaziantep’in yeri apayrı. Tescilli baklavaları, lahmacunları, katmerleri gibi kendilerine özgü lezzetlerle bu alanda var oluyorlar. Ama Antepli ustaların farkı sadece kendi lezzetlerini iyi yapmalarında değil, diğer şehirlerimize özgü lezzetleri de aynı güzellikte yapabilmelerinde. Adana kebabı, Hatay künefesi konusunda da kesinlikle uzman olduklarını söyleyebiliriz. Bu da Gaziantep’i Türkiye’de 1 numara yapıyor.

CumBa Künefe

2) Adana

Kendi adını kebaba vermiş bir şehir olarak Adana’yı es geçmek olmazdı. Sadece Adana kebap değil her türlü kebabın en iyisini yaptıkları konusunda en ufak şüphemiz yok. Aynı zamanda Türkiye’nin en iyi meze kültürüne sahip şehri olduğunu belirtmek gerek.

EN İYİ MİMARİYE SAHİP ŞEHİRLERİMİZ

1) Kapadokya

Ortada mimarların yaptığı binalar olmadan doğal yollarla oluşmuş bir mimari harikasıdır Peribacaları. Günümüzde turistlerin uğrak yeri olan bu evler kuşkusuz ülkemizin bir numaralı mimari harikası.

2) Safranbolu

17, 18 ve 19. yüzyıllarda Türkler tarafından yapılan Safranbolu evleri, Türkiye’de başka hiçbir yerde rastlayamayacağımız güzellikte. Klasik 2 katlı evleriyle kartondan yapılmış performans ödevlerini andırıyor. Ama uzun yıllar ayakta kalan bu evler sandığımızdan daha dayanıklılar.

DOĞAL GÜZELLİKLERİ EN İYİ ŞEHİRLERİMİZ

1) Rize

Doğal güzellikler açısından memlekette Karadeniz’den daha güzel bir yer bulmak zor. Hal böyle olunca da ilk iki sırayı Karadeniz şehirleri alıyor. Ayder Yaylası, Fırtına Deresi, çay bahçeleri ve daha niceleri ile yemyeşil şirin bir il bekliyor gidenleri. Aynı zamanda sadece Rize’de bulabileceğiniz birinci kalite çayı da içebilirsiniz.

2) Trabzon

Tam kartpostallık bir manzarası olan Uzungöl bile tek başına Trabzon’u ikinci yapabilir. Ama daha adını bilmediğimiz birçok güzellikleri de var. Sera Gölü, Haldizen Yaylası, Balık Gölü önemli doğal güzelliklerinden birkaçı.

Uzungöl

EN SICAK ŞEHİRLERİMİZ

1) Mersin

Son zamanlarda, yaz aylarında herkes ”esmiyor” tweetleri atıyor. Ama bu serzenişleri en çok hak edenler, Mersinliler şüphesiz. Çünkü ortalama sıcaklıkta Türkiye’nin zirvesinde.

kaynak: neredekal.com

2) Adana

Hepimizin de bildiği üzere güneşe kurşun sıkanların memleketi olan Adana, bu konuda Mersin’den hiç de aşağı kalmıyor. Adana, Mersin, Antalya gibi sıcak şehirlerde özellikle yazın güneş çarpmasına karşı dikkatli olmak gerek.

EN SOĞUK ŞEHİRLERİMİZ

1) Ardahan

Memleketimizin doğu kesiminde yer alan şehirlerimiz rakım sebebiyle batıdakilerden biraz daha soğuk. Ardahan ise soğuk olan doğunun, en soğuk ili. Yazın Ardahan’a gidip kışın Mersin’e giderseniz sıcaklığın çok da değişmediğini görürsünüz. Zira Ardahan’ın yaz ayları sıcaklık ortalaması, Mersin’in kış ayı sıcaklık ortalamalarının çok az üzerinde.

Çıldır Gölü buz tutmuş.

2) Kars

Ardahan’ın komşusu olan Kars’ın durumu da çok farklı değil. İnsana yıl boyu yaylada kalıyormuş hissi veren böyle memleketlerde soğuk, ciğerinize kadar işliyor. Aynı zamanda Ardahan ve Kars gibi yerleri ziyaret ederken akşam saatlerinin buz gibi olacağını unutmayın.

kaynak: olympos.com.tr Ani Harabeleri

EN ÇOK ZİYARET ETTİĞİMİZ ÜLKELER

1) Gürcistan

Biraz ilginç gelebilir ama, Türkiye’den en çok ziyaret Gürcistan’a yapılmış. Tam olarak 1,713,182 kişi Gürcistan’ı ziyaret etmiş geçtiğimiz yıl. Bizce bunun en büyük sebebi Batum’a kimlikle girilebilmesi. Sadece 10 dakikalık bir kontrolle Gürcistan topraklarına adım atabiliyorsunuz. Çevre illerde yaşayan vatandaşlarımız da bunu fırsata çevirmiş gibi
görünüyor.

2) Almanya

2. Dünya Savaşı’nın ardından Türkiye’den işçi olarak Almanya’ya giden soydaşlarımız geriye pek çok şeyle beraber akrabalarını da bıraktı. Ama tabii ki mesafeler hasret gidermek için engel değil. Bunun en büyük göstergesi geçtiğimiz yıl Almanya’yı ziyaret eden 531,993 vatandaşımız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin