Avrupa’da Pek Bilinmeyen En Güzel 8 Yer

Avrupa'nın Pek Bilinmeyen Birbirinden Güzel Destinasyonları

0
6322

Medya ve sosyal medya resmen hepimizin gündemini belirleyen en büyük araçlardan biri. Ne giyeceğimizden hangi sporları takip edeceğimize, alacağımız arabadan oturacağımız eve kadar birçok konuda bizi etkiliyor. Bu aynı zamanda gezginleri de büyük ölçüde etkiliyor. Buna bir örnek verecek olursak Balkanlar denince akla belki de ilk gelen şehirlerden biri olan Mostar, köprüsü olmasa emin olun özellikle de ziyaret edilmesi gereken yerlerden değil. Zira Mostar’ın eski şehrini, birçok Avrupa şehrinde görürsünüz. Tabii Mostar’ın bizim için tarihi önemi olduğunu da atlamamak gerek. Her ne kadar tarihi bağlarımız olsa da bu durum, sokak jargonu bir tabirle Mostar’ın “overrated” yani hakettiğinden fazla ilgi gördüğü gerçeğini gizlemiyor.Asıl meseleye gelecek olursak, medya ve sosyal medyada fazla gündeme gelmeyen ama bizim radarımıza takılan Avrupa’nın güzel destinasyonlarını sizin için seçtik.

İŞTE AVRUPA’NIN PEK BİLİNMEYEN 8 GÜZEL YERİ

8) Colmar | FRANSA

Zamanın Ortaçağ’da kaldığı, saatlerin durduğu kasaba Colmar. Birbirine bitişik renkli evlerle sıralı sokaklarda gezerken, kendinize zaman makinesi ne zaman icat oldu diye soracaksınız. Fransa’nın Almanya sınırındaki bu yere gitmenizi öneririz.

7) Mellieha | MALTA

Golden Beach adında mükemmel bir sahili olan Mellieha’da güzel bir yaz tatili yapabilirsiniz. Yalnız Mellieha’da atlamamamız gereken bir ayrıntı daha var: Popeye Village. Zaten eski bir film seti olduğundan yeterince göz alıcı. Orayı görünce keşke dünya bir film seti olsa diyor insan.

Temel Reis film seti, Mellieha’da ziyaret edilmesi gereken bir yer.

6) Vaduz | LİHTENŞTAYN

Ren Nehri’nin hemen yanında kurulan İsviçre sınırında bulunan Vaduz şehri, bir başkent için oldukça küçük. Ama bir o kadar da şirin bir şehir. Mimarisi az da olsa Safranbolu’yu andıran buranın en ilginç tarafı, şehirde yaşayan 5000 kişi arasında bir de prens bulunması.
Lihtenştayn Prensi normal evler yerine kalesinde kalmayı tercih ediyor.

Prensin yaşadığı kale.
5) Cesky Krumlov | ÇEKYA

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan bu muhteşem yer, dünyadaki en masalsı yerlerden biri olabilir. Zira bir diğer ismi de ”masal kasabası” buranın. Çekya’nın başkenti Prag’a gitmişken, yaklaşık 2 saat uzaklıktaki bu yere de gitmemek olmaz.

4) Dinant | BELÇİKA

Meuse Nehri’nin ikiye ayırdığı, gotik mimarisiyle insanı Ortaçağ’a götüren bir şehir Dinant. Şehrin kalesine çıkıp olağanüstü manzarayı seyredebilirsiniz. Gitmişken Notre Dame Kilisesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

3) Cinque Terre | İTALYA

Türkiye’de olsa buraya da ev mi yapılırmış diyeceğimiz bir uçuruma İtalyanlar, şirin ve renkli evler dikmişler. Gündüz vakti kayalardan denize atlayıp eğlenirken, akşam denize sıfır bir dağda mükemmel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz Cinque Terre’de. Ayrıca hakkında bir yazımız da var: Dünyanın En Renkli 10 Şehri↵

2) Mont Saint-Michel | FRANSA

Yüzüklerin Efendisi’nin meşhur kale kenti Minas Tirith’in bir esin kaynağı var, Mont Saint-Michel. Fransa’nın Normandiya kıyılarında bulunan bu yer, adanın üstüne kurulmuş etrafı surlarla çevrilmiş bir köy, kale yapısı. Bir tarafı uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu, diğer tarafı ise yeşil Fransa ovaları.

1) Behramkale Köyü | TÜRKİYE

Assos Antik Kenti’ni de içine alan, berrak ve tertemiz denizi ile, kalesi ile Çanakkale’deki muhteşem bir beldemiz Behramkale. Sit alanı olduğundan buralara pek dokunamamışlar. Belki de gizli kalmasının en büyük sebebi budur.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin