Göç Etmek İçin En İyi 11 Ülke

Zorunlu Seyahatler İçin Aklımızda Olması Gereken Ülkeler

6
6564

Değişiklikler çoğu zaman güzeldir. Rutin bir yaşam bir süre sonra hepimizi sıkar ve küçük kaçışlar planlarız kendimize. Bu sanatsal bir aktivite, bir konser, bir hobi ve daha bir sürü şey olabilir. Bu kaçamaklarımızdan gezmek de, bizim de Gezi M.D. olarak sık başvurduğumuz bir şey. Fakat bazen gerçek anlamda bir kaçış yapmamız gerekebilir. Bir çok tatsız olayın yaşandığı bu zamanlar da, insanlar zorunluluklarından ötürü de gezebiliyorlar(!).

Zorunlu göçler sebebiyle milyonlarca insan Türkiye’ye de yerleşti ve belki de bu yazıyı okuyorlar. Bu insanların seçenekleri olduğunu bilmeleri önemli. Bazen zor da olsa göçmenler, Türkiye üzerinden bu listede yer alan ülkelere yerleşebiliyorlar ve belki de tüm o kaosu geride bırakıp yeni bir sayfa açıyorlar.

Zorunlu göçmenlerin dışında birçok ülkenin birçok vatandaşı da bir göç akımı oluşturuyor elbette. Farklı bir ülkede yaşayıp farklı deneyimleri yerinde tatmak diye bir mentalitenin içerisinde oluyorlar. İnsanlar kendi ülkerinde çok başarılı olsalar bile, veyahut kendi ülkesinde, kendi yerinde yaşamaktan mutlu olsalar bile, dünyanın farklı yerlerinde de bir süre yaşamak isteyebiliyorlar. Hem kendileri için bir tecrübe oluyor, hem de bir tür ”dünya vatandaşı” oluyorlar. Kısaca farklı ülkelere göç etmek eylemi, popülaritesi olan da bir durum. İşte biz bu yazımızda, bunlardan bahsetmek istedik. Haydi başlayalım!

11) Lüksemburg

Avrupa’nın ortasında, minicik, etrafı diğer ülkelerle sarılı bu topraklar olağan dışı yaşam şartları sebebiyle göçlerde bir favori. Tablo-vari bir görüntüdeki Lüksemburg’un küçük yüz ölçümü altında güçlü bir zenginlik var, ülke Katar’dan sonra dünyanın en zengin 2. ülkesi. Ekonomisinin üzerine ormanlarla kaplı coğrafyası da eklenince, göçlerde aranan kan pozisyonunda.

10) Danimarka

Göçlerde sabit bir artış gösteren bu İskandinav toprakları da listemize iyi finanse edilmiş sistemleri ve sağlam yapılı bir sosyal güvenlik ağı olması sebebiyle giriyor. Son 30 yılda ağırlıklı olarak Polonyalıları, Türk ve Alman vatandaşlarını kapsayan bir göç dalgası alıyor Danimarka.

Kopenhag halkının %60’dan fazlası günlük yaşamında bisiklet kullanıyor, başbakan bile.

9) Finlandiya

Dünyanın en kuzeyindeki bir kaç ülkeden biri olan Finlandiya da göçmenler için önemli bütçeler ayıran ülkelerden. Özellikle toplum hizmetleri konusunda çığır açan yaklaşımlar sergileyerek kucak açan bir yapı gösterse de, son yıllarda artan göçler ülkede hatırı sayılır bir göçmen tartışmasını alevledi. Yine de bir çok göçmen Finlandiya’yı halen konuksever bir yer olarak görüyor.

8) Hollanda

Batı Avrupa’nın deniz seviyesinden alçak bu toprakları gittikçe artan bir kozmopolite kazanıyor ve son araştırmalarda en iyi göç bölgelerinden biri haline geldi. Stabil ekonomisi ve farklılıklara karşı kucaklayıcı tavrı, Hollanda’nın göçler konusundaki ününün köşe taşları.

7) Amerika Birleşik Devletleri

Trump’ın başa geçtiği bu dönemde anti-göçmen tavırlar sergiliyor olsa da halen Latin Amerika için özgürlüğün ülkesi konumunda. Dünyada en fazla göçmenin yaşadığı ülke ünvanını halen kaptırmış değil. Dünyanın dominant ekonomik gücü olması sebebiyle hala insanlar Kuzey Amerika’da bir şansları olduğu konusunda optimistler. Beyin göçleri konusunda ise tartışmasız en iyi konumlardan biri, ABD.

New York City
Seattle

6) Norveç

Güçlü temellere dayanan ekonomisi, adaletli gelir dağıtım sistemi ve yüklü gelirlerin akıllardaki karşılığıdır İskandinavların Norveç’i. Norveç yazımızda↵ da bahsettiğimiz gibi, yaklaşık 5 milyon kişilik nüfusun %16’sı; çoğunluğunu Polonyalı, Litvanyalı ve İsveçlilerin oluşturduğu bir göçmen kitlesi. Uzunca bir insani gelişmişlik ve özgürlük istatistik profiline sahip Norveç’i merak ediyorsanız yazımıza şuradan↵ ulaşabilirsiniz.

Bryggen

5) Almanya

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip Almanya, göçmenlerin çoğu için bir fırsatlar ülkesi. Angela Merkel’in ülkenin kapılarının göçmenlere açık kalacağı sözü Merkel’e olan desteğin azalmasına sebep olmuş olsa da, yapılan anketlerde Alman gençliğinin yabancılara misafirperver bir tutumla yaklaştığı ortaya çıkmış. Yapılan diğer bir araştırma da Alman gençlerinin %80’i göçmenler hakkında olumlu düşünceler sergilemiş.

4) Avustralya

Özellikle Güneydoğu Asya’lı İngilizce konuşmayan göçmenler Avustralya’da multikültürel bir Avustralyalı kimliği oluşturuyorlar kendilerine. Zengin bir ülke olmasının yanı sıra dünyanın en az yoğunluğa sahip 3. ülkesi olması da ülkeyi göçler için mükemmel bir pozisyona sokuyor. Özellikle nitelikli göçmenlerin kolayca kabul gördüğü Avustralya’da son zamanlarda göçmenlere karşı negatif bir görüş oluşmaya başlamış olsa da halen güneşli günler göçmenleri bekliyor.

3) İsviçre

Ekonominin merkezi. Düşük işsizlik oranı, yüksek gelir ve etkileyici yaşam koşulları herkesi kıskandıracak cinsten. En iyi ülkeler sıralamalarında hep yükseklerde yer almış olsa da, İsviçre göçmenlere karşı katı kurallara sahipti ve yakın geçmişte bu listede yer alamamaktaydı. Son yıllarda değişen koşullar ile artık göçmenlere daha kucak açan yapıda.

Cenevre
Zürih

2) Kanada

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. yüz ölçümüne sahip ülkesi. Belki de göçmenlere karşı kapılarını en çok açan ülkelerden biri olan Kanada’nın başbakanı Justin Trudeau, hem göçmenler hem sığınmacılar için olumlu açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Ülkenin “Farklılıklarımız güçlerimizdir.” mottosu tam da bu anlayışta. Zaten nüfusun %38’inin göçmenler ve göçmenlerin çocuklarından oluşması da bu duruma güçlü bir kanıt.

Winnipeg
Toronto

1) İsveç

En geniş ve en kalabalık İskandinav ülkesi İsveç, listemizde 1. sırada. İnsan hakları ve sosyal hizmetler konusundaki aşmış anlayışı zirveyi İsveç’in almasındaki en önemli faktörler. Gelir eşitliği ve gelişmiş sosyal sigorta algısı da katkıda bulunan diğer unsurlar. Son yıllarda İsveç kozmopolitleşmeye hızla devam ediyor ve yaklaşık 10 milyonluk nüfusunun %10’unu göçmenler oluşturuyor. Bembeyaz kar ve huzurun kombinasyonu İsveç, tam da o aranan beyaz sayfa :).Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.6 YORUMLAR

    • Zaten Fince dili de Ural-Altay dil ailesinden 🙂 Dillerimiz de benziyor. Eğitim sistemleri de dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyor. Evet, bir süreliğine yaşamak için Finlandiya, güzel bir seçenek olabilir. 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin