Avrupa’da Bulunan En Güzel 8 Doğa Harikası

0
5568

Şehirlerden, binalardan, insanlardan kısacası beşerden sıkıldığımız olur bazen. Her şey üzerimize gelir, gündelik işlerimizi bile yapmakta kendimize motivasyon oluşturamayız. Bazıları öyle bir bunalır ki çareyi kendi yaşamına son vermekte bulur.

Mesela 30 Ekim 2017’de 3 meslektaşımız hayatına son verdi. İçlerinden asistan doktor olan Ece Ceyda Güdemek, 36 saat nöbet tutmak zorundaydı ve bunu bir ayda birçok defa yapmak zorundaydı. Üzerine ailevi sorunlar da eklenince canına kıydı. Belki de kendine, kafasını dinlemesine yetecek kadar zaman tanınmış olsaydı bütün bunlar yaşanmayacaktı. Sözü daha fazla uzatmadan yazıya geçiyorum.

8) Toskana | İTALYA

Deniz hiç yemyeşil olabilir mi? İşte İtalya’nın özerk bölgesi Toskana, sanki yeşil bir deniz gibi uçsuz bucaksız yemyeşil ovalardan oluşuyor. Üzüm bağları, rustik evleri, sakin, sarı ve yeşil tonlarının bin bir çeşidini bulabileceğiniz bir yer. Siena, Pienza, Val d’ Orcia bölgenin en güzel yerlerinden birkaçı.

Toskana

7) Capri’s Blue Grotto | İTALYA

Capri’s Blue Grotto, İtalya’nın Napoli kentinde bir deniz mağarası. Güneş ışığının su içinde, kayaların arasından yolunu bularak mağaraya ulaşmasıyla oluşan mükemmel maviyi kendi gözlerinizle görmelisiniz. Buraya giriş ise, ancak küçük botlarla sağlanabiliyor.

Blue Grotto’nun Girişi

6) Alp Dağları | İsviçre

Dünyanın en büyük sıradağlarından biri olan Alpler, İsviçre’nin %65’ini oluşturuyor. 45 milyon yılda şekillenen bu sıradağlar, ayrıca Avrupa’daki en yüksek noktaları oluşturuyor. Oksijene boğulmak, kafa dinlemek için Avrupa’nın en önemli alternatiflerinden.

Alp Dağları5) Kara Orman | Almanya

Kara Orman’da gece vakitlerindeki atmosfer size klasik, doğa kampı temalı korku filmi hissiyatı verebilir. Maskeli bir saldırgandan kaçan kampçı gençleri ne zaman görürüm acaba diyebilirsiniz. 🙂 Kalp krizi geçirmek istemiyorum daha gencim derseniz gündüz vakti gitmenizi öneririz. Şaka bir yana, depresif atmosferi ve de son zamanlarda ziyaretlerin pek meşhur olduğu şatosu ile, masal diyarlarından çıkmış gibi.

Ünlü Neuschwanstein Kalesi’nin Bulunduğu Kara Orman

4) Plitvice Gölü Ulusal Parkı | HIRVATİSTAN

Game of Thrones dizisinin setlerinden birine ev sahipliği yapan Hırvatistan’ın doğal güzellikleri, sanki bu dünyadan değilmiş gibi. Plitvice Ulusal Parkı da bu güzelliklerin başında geliyor. Gölleri ve yürüyüş yolları sizi kendinizden geçirecek güzellikte.

Plitvice Gölü3) Hallsatt Gölü | AVUSTURYA

Televizyonda görüp de iç çektiğimiz, genelde Avrupa’nın soğuk taraflarında yer alan ülkelere has bir güzellik Hallsatt. Aynı zamanda Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri. Avusturya’nın Salzburg kentine yakın olan bu yeri görmek isterseniz, ayrıca kasabadaki buz mağaralarını da görebilirsiniz.

Hallsatt

2) Sarek Ulusal Parkı | İSVEÇ

İsveç’in en kuzeyinde Lapland isimli bölgede bulunan, yukarıdan bakılınca yağlı boya tablosunu andıran Sarek; göller, vadiler ve vahşi hayvanlarla dolu. İnsan eli değmemiş, soğuk ama bir o kadar da huzurlu…

Sarek Ulusal Parkı kaynak: sverigesnationalparker.se
1) Fiyortlar | NORVEÇ

Yaşanacak ülke denildiğinde birçoğumuzun aklına ilk İskandinav ülkeleri gelir. Hayat standartlarının yüksekliği dışında doğal güzellikleri de bizde bu algının oluşmasında bir etken. Fiyortlar da bu güzelliklerin içinde en kendine has olanlarından. Bu oluşum denizin buzul vadilerini basması sonucu oluşmuş. Yani sanılanın aksine fiyortlar tuzlu su içeriyor. Peki bu fiyortlarda ünlü hangi yerler var; Muhteşem Latofen takım adaları, Trolltunga, Preikestolen ve daha niceleri…

Norveç’te Fiyortlar Bölgesi, Ayrıca Kuzey Işıklarının İzlenebileceği En İyi Noktalardan Biri

Bonus: Yüzen Adalar | TÜRKİYE

Bingöl’ün Solhan ilçesinde bulunan yüzen adalar, küçük bir gölün içinde üç adet hareket eden toprak parçasından oluşuyor. Toprak parçasını keyfinize göre hareket ettirme zevkini tatmak için Solhan’a gitmelisiniz.


Bingöl Yüzen Adalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin