Doğanın Armağanı Amasra | Patoloji

0
1833

Amasra gezimizin patoloji bölümüyle sizlerleyiz. Gezimiz esnasında çok güzel deneyimler yaşamış ve harika anılar biriktirmiş olsak da elbette bazı konularda sıkıntılar yaşadık. Biz size Amasra’daki tecrübelerimizi aktarırken siz de kendi yapacağınız gezi için hazırlık yapabilirsiniz.AMASRA’YA GİTMEDEN ÖNCE HAVA DURUMUNA BAKIN

Bizler Amasra’ya mart ayının son günlerinde gittik. Deniz kenarı=sıcak hava denklemine çok güvendiğimizden olsa gerek, yanımızda sıcak tutacak pek fazla kıyafetimiz yoktu. Amasra bize deniz kenarlarında rüzgarın ne kadar acımasız olabileceğini etkili bir şekilde öğretti. Bu yüzden gitmeden önce ön yargı ve beklentilerinizi kenara bırakıp hava durumuna bakın.

Ayrıca hava durumu uygun olmadığı için çok istememize rağmen deniz turu yapamamış olmamızın acısını da hala hissettiğimizi belirtmek isterim.

KALACAĞINIZ OTELİ ÖNCEDEN ARAŞTIRIN

Birlikte gideceğiniz tura güvenip, araştırmadan gitmeyin. Çünkü otel sahibi siz gelene kadar kaloriferi çalıştırma gereği görmemiş ya da havanın o kadar da soğuk olmadığını düşünüyor olabilir. Donduğumuzdan değil ama donabilirsiniz. 🙂 Kaloriferin çalışmasına rağmen üşüdüğünüzü düşünüyorsanız görevlilerden yorgan isteyebilirsiniz.

Soğuktan etkilenmiyorsanız da manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

ALACAĞINIZ EŞYALARIN FİYATLARINI BİRKAÇ YERE SORUN

Her ne kadar bu konuda çok deneyimimiz olmasa da birkaç kez almak istediğimiz ürünlerin farklı yerlerde farklı fiyatlara satıldığına şahit olduk. Bana sorarsanız hiç riske atmadan almak istediğiniz ürünlerin fiyatlarını birkaç yere sorun.

YEMEĞE ÇOK KALABALIK GRUPLAR HALİNDE GİTMEYİN

Zaten söylemiştim biz Amasra’ya bir tur ile gittik. Buraya gelmeden önce pek çok kişi dünya üzerindeki en iyi balığı yiyeceğimizi söylemişti. Bizim mi beklentimiz çok yüksekti yoksa çok kalabalık olduğumuz için balıkları hazırlamakta mı zorlandılar bilemiyorum ama İç Anadolu’nun bağrında daha güzel pişirilmiş balıklar yemiş olmam beni çok şaşırtmıştı. Her ne kadar balıkları bizi tatmin etmemiş olsa da, Amasra salatasını çok beğendiğimizi söylemek isterim.  Bu salata yirmiden fazla malzemesi ile damağımızda zengin bir tat bıraktı.

ÇARPIK KENTLEŞME

Şimdi bana küçücük bir ilçenin nasıl çarpık kentleşebileceğini sorabilirsiniz. Burada bahsetmek istediğim şey çeşm-i cihan olarak anılan ve bu adını hak edecek güzellikteki bu beldemize bile betonun eli değdiğidir. Oysa beton ile burayı kirleteceğimize ince bir zevkle yapılmış binalarla taçlandırabilirdik.

GEZİNİZİN SÜRESİNİ KENDİNİZE GÖRE AYARLAYIN

Amasra gerçekten küçük bir yerleşim yeri, Bütün bir şehri yürüyerek tek bir günde gezebilirsiniz ancak burada önemli olan bu geziden ne beklediğinizdir. Eğer planınız tarihi yerleri gezeyim, birkaç güzel resim çekineyim hem balığımı yiyeyim ise ikinci gün sıkılmanız normal. Ancak ihtiyacınız olan şey manzaraya karşı ağır ağır çayınızı yudumlamak, biraz da kafa dinlemek ise birkaç gün size tahminen yetmeyecektir.

Amasra doğanın tarih ile kaynaşarak kendini insanlığa sunduğu bir armağan. Ama insanın olduğu her yerde kusur vardır. Bu yüzden beğenmediğimiz şeyler sizi bu güzelliği görmekten mahrum etmesin sadece hazırlıklı olun. Hepinize sevgiler saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin