Dünyanın Dört Bir Yanından Konaklanası En İyi 9 Otel

0
1424

Bir tatil planlamasının en zevkli kısımlarından birisi, şüphesiz konaklanacak yer seçiminin tayinidir. Bir otelde mi konaklamalıyım, yoksa şirin bir hostelde mi? Şehir merkezine yakın mı olsun, yoksa biraz doğa ile iç içe olsam daha mı iyi? Bunun gibi birçok soru aklımızı kurcalar ama neyse ki, farklı ve birbirinden güzel birçok seçenek vardır ve aklımızdaki sorulara yanıt bulmak çok da zor değildir.

İstatistikler gösteriyor ki, 2012 yılında 1 milyar kadar insan tatil amaçlı seyahat etmiş. 2020 yılında beklenen rakam ise 1.8 milyar. Yani yaklaşık olarak dünyadaki her dört insandan biri, ”turist” olarak nitelendirilebilecek. Bu kadar kişinin seyahat etmesi, konaklaması ve daha birçok şey turizm sektörünü ve doğal olarak otel sektörünü de çok geliştiriyor. Zaten 21. yüzyılda insanoğlunun herhangi bir alanda; zekasını, aklını, vizyonunu, sanatını ve daha birçok şeyi ortaya koyup da, farklı olanı ortaya çıkaramamış olduğu bir durum yoktur. Bu kadar farklı seçenek olunca bizde, bazı kriterler belirleyip sizin için en iyi 9 oteli sıraladık. Bu kriterler:


  • Otel odası deyince hemen hepimizin aklına gelen imaj olacak. Her yerin buzdan olduğu bir otel odası, sıralamamıza girmiyor.
  • Sadece otel odası bazında değil, yine otelin kendisinin de algıladığımız tarzda olması. Restoranı bulunan, odaları bulunan vs. gibi.
  • Konumu itibariyle, dünyada eşine az rastlanır olması.
  • Farklı konseptiyle farklı bir deneyim yaşatması.

İŞTE EN İYİ 9 OTEL

9) San Art Floating Hostel | Belgrad-SIRBİSTAN

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ta bulunan bu yer, 8 odası bulunan oldukça küçük bir hostel aslında. Fakat bu hosteli sıralamamıza girdiren şey, hostel binasının yüzüyor olması. Belgrad’taki büyük Sava Nehri üzerine kurulmuş olan hostel, gerçek manada yüzüyor. Nehir üzerinde yüzebilen bir yatağa bina inşa edilmiş. Nehirde dalga oluştukça yatağın altına giren dalgalar, hostel binasını da sallıyor. Özellikle yatar pozisyonda çok küçük dalgaları bile hissedebiliyorsunuz. Hal böyle olunca, kendinizi bir tür kamaradaymışsınız gibi hissetmemek elde değil. Ayrıca Sava Nehri’nin muhteşem manzarası da bu farklı deneyimin yanında cabası. Hayatınızda yüzen bir binada kaç defa uyuyabilirsiniz ki? 🙂 Güzel haberi de verelim. Gecelik kişi başı 15 euro civarlarında 🙂

San Art Floating Hostel
San Art Floating Hostel

8) Çırağan Palace Kempinski | İstanbul-TÜRKİYE

Dünyanın en önemli boğazlarından birine nazır, tarih boyunca belkide dünyanın en önemli şehirlerinden biri olagelmiş, belki de en önemlisi olmuş şehirde, hele bir de Osmanlı sarayında konaklamak lüksün kaçıncı seviyesidir? İşte bunun gibi önemli ayrıntıları sunan bu otel, dünyanın en iyi otellerinden biri olarak kabul ediliyor. Bahçesinde İstanbul Boğazı’na nazır ısıtmalı havuzu, sanki Boğaz’da yüzüyormuşsunuz hissini veriyor. Burası dünyanın en iyi otellerinden biri olduğu gibi, ayrıca en pahalı oteller arasında da gösteriliyor. Sultan Suit’inde kalmak için geceliğine yaklaşık 33bin euro, yani yaklaşık 160bin lira ödemeniz gerekiyor. 🙂

Çırağan Palace Kempinski
Çırağan Palace Kempinski
Çırağan Palace Kempinski
7) Mii Amo | Sedona-ABD

ABD’nin Arizona eyaletindeki Sedona şehrinde bulunan bu otel, ödüllü bir mimariye sahip. Tamamen doğal malzemelerin kullanıldığı otel, duru bir Arizona Kanyonu manzarasıyla büyülüyor. ”Kendini bulma” konseptiyle yola çıkan otelin tasarımı da, bu konsepte uygun bir şekilde oldukça sakin ve minimal. Büyük güneş, duru ve kıpkırmızı bir kanyon, sadelik ve içsel yolculuk. Her şey tamam 🙂 Fiyat, gecelik kişi başı 300 dolardan başlıyor. Bu pek tamam olmayabilir 🙁

Mii Amo
Mii Amo
6) Fogo Island Inn | Newfoundland-KANADA

Fogo Island Inn, Kanada’nın doğu ucundaki bir adada bulunan Atlantik Okyanusu’nu ve de odanızdan buzulları seyredebileceğiniz farklı bir otel. Yalın ve modern mimarisiyle dikkat çeken otel, yer ile temas etmiyor. Zemininde tahtadan ayaklar bulunuyor. Otel ayrıca dünyanın en iyi otelleri arasında sayılıyor. Bulunduğu ekoloji de, konaklayanlara farklı bir deneyim sunuyor. Yaban hayatı, yabani bitkiler ve de uçsuz bucaksız okyanus. Odaların fiyatlarına gelirsek oldukça pahalı zira,1500 Kanada dolarından başlayan fiyatları var.

Fogo Island Inn
Fogo Island Inn. Otel odasından veya otele ait gözlemevlerinden buzullari seyredebilirsiniz.
5) Hotel Marqués de Riscal | Rioja-İSPANYA

Ünlü mimar Frank Gehry’nin ödüllü mimarisi Hotel Marques de Riscal, hem konuklarında hem de oteli dışarıdan görenlerde şaşkınlık yaratacak cinsten. Gerçek üstü bir üslupla titanyumdan yapılmış olan otelin üst çatısı, güneş ışığının vuruş açısına göre gün içinde, farklı renklere dönüşüyor. İspanya’daki şaraplarıyla ünlü Rioja’da bulunan otelin bahçesinde şaraplık üzümler de yetiştiriliyor. Zaten otel , bölgedeki eski bir şaraphanenin üzerine konuşlanmış. Biz bu oteli Salvador Dali tablolarından fırlamış diye niteledik. Siz ne dersiniz? 🙂 Bu arada oda fiyatları çift kişilik odalar için gecelik, 2000 liradan başlıyor.

Hotel Marqués de Riscal
Hotel Marqués de Riscal
Hotel Marqués de Riscal4) Meghauli Serai, Lodge Taj Safari | Chitwan-NEPAL

Chitwan Ulusal Parkı, Dünya Mirasları listesinde bulunan sayısız türde hayvana ve bitkiye ev sahipliği yapan bir yer. İşte böylesine bir zenginliğin tam ortasında, lüks bir otel bulunsa nasıl olur? Sabah kahvaltınızı filleri izleyerek yapsanız? Safariyi konakladığınız yere kadar getiren bu konsept, ekolojiye uygun tasarımıyla da göz dolduruyor. Odaların fiyatı ise 5 yıldızlı hizmete göre normal seviyelerde. Gecelik 160 dolardan başlıyor.

Meghauli Serai, Lodge Taj Safari
Meghauli Serai, Lodge Taj Safari
3) Sacred House | Kapadokya-TÜRKİYE

Kapadokya’nın ne kadar efsuni güzellikte bir yer olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım. Sadece bizler için değil, dünyadaki birçok insanı da etkileyen Kapadokya, aslında birçok güzel otele sahip. Ve bu otellerden birkaçı da büyük ve önemli ödüller aldılar. Fakat Sacred House, içlerindeki en farklı otel olabilir. Belki de Türkiye’deki. 250 yıllık bir Rum konağı, Ortaçağ dönemine göre dizayn edilmiş ve ortaya çok farklı bir iş çıkmış. Ortaçağ ruhuna uygun olarak inferno ismiyle geçen kırmızı havuzu, heykelleri ve daha birçok şeyi burayı Türkiye’de görülmesi gereken otellerin başında kılıyor. Ayrıca otelin muhteşem barı da görülmeli. Odaların fiyatı bölge otellerine göre oldukça yüksek. Fakat en iyi otelleri konuşuyorsak, geceliği 195 eurodan başlayan fiyatlara çok da ses etmemek gerek 🙂

Sacred House
Sacred House. Inferno isimli kırmızı havuzu.
Sacred House
2) Anantara Qasr al Sarab Desert Resort | Abu Dabi-BAE

Çölün tam ortasında, hiçbir şeyin olmadığı safi kumların olduğu bir yerde, muhteşem bir otel. Arapların denizi çöllerdir derler. Bu otelde aynen denizin tam ortasına kurulmuş bir otel gibi. Çevre ekolojiye uygun olarak dizayn edilen otel, güzel bir havuz da bulunduruyor. En azından çizgi filmlerden gördüğümüz seraplar, burada gerçek 🙂 5 yıldızlı bir hizmet sağlayan otel, gündüzleri hiç aklınıza getirmeyeceğiniz şekilde güzel olan çöl manzarasıyla, geceleri ise binlerce yıldızın altında muhteşem manzaralar sunuyor. Otelden çöl safarisi turu almaksa işten bile değil. Fiyatına gelirsek, çift kişilik odalar gecelik 1330 liradan başlıyor.

Anantara Qasr al Sarab Desert Resort
Anantara Qasr al Sarab Desert Resort
Anantara Qasr al Sarab Desert Resort1) Kakslauttanen Arctic Resort | Saariselkä-FİNLANDİYA

Türk gezginine dünyanın en heyecan verici noktaları nerelerdedir diye sorsak, muhtemelen İskandinav bölgesi en çok zikredilen yerlerden biri olacaktır. Muhteşem bir doğa, takım adaları, fiyortlar, kuzey ışıkları. Kıskanmak için gereken hemen her şey var. Bir de sıcak olsaymış, kimseyi bilmem ama ben kıskançlıktan çatlayabilirdim. Hani en güzel ülke bizim ülkemizdi? 🙂 İşte Finlandiya’nın Saariselkä bölgesi, muhteşem bir kış tatili geçirmek için birebir. Bir de bu tatili taçlandıracak dünyanın en büyüleyici otellerinden birinde de konaklarsanız? Kakslauttanen, üstü tamamen camla kaplı eskimo evi tarzında, otel odalarına sahip bir resort otel. Üstünün tamamen camla kaplı olmasının avantajı ise şu: Gece vakti kuzey ışıklarını seyrederek uyuyabilirsiniz. Dünyanın en farklı deneyimlerinden birini sunan bu otel, ölmeden önce listelerine girmeye hak kazanabilir. Çift kişilik oda fiyatları gecelik 450 eurodan başlıyor.

Kakslauttanen Arctic Resort
Kakslauttanen Arctic Resort
Kakslauttanen Arctic Resort

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin