Balkanlara Gidince Yapılması Gereken 10 Şey

Balkanlara gittiğinizde önünüzde yapacak onlarca farklı şeçenek bulacaksınız ve bunlardan birçoğunu elemek zorunda kalacaksınız.Biz de size burada elenmemesi gerektiğini düşündüğümüz etkinlikleri sıraladık.

0
2040

İnsanlar bilmediği coğrafyalara gitmeden önce oralar hakkında bilgi edinmek, önünde beliren soru işaretlerini gidermek ister. Tabii bu herkes için geçerli değildir. Gezdiği yerleri sadece kendi keşfetmek isteyenler olduğu gibi biraz öneri alıp biraz da kendi keşif yapmayı tercih edenler de az sayılmaz. Balkanlara gittiğinizde önünüzde yapacak onlarca farklı şeçenek bulacaksınız ve bunlardan birçoğunu elemek zorunda kalacaksınız.

Biz de size burada elenmemesi gerektiğini düşündüğümüz etkinlikleri sıraladık.

1) Kalemegdan’dan Belgrad’ı Seyredin

Bir manzara içerisinde aranılan öğelerden birçoğu Kalemegdan’da mevcut;Sava Nehri’nin mavisi, uçsuz bucaksız ağaçların yeşili, betonarmenin grisi … Biraz seyrettikten sonra telefonlarınızı elinize alıp ve muhteşem kareler çekmeye başlıyorsunuz zaten. Daha sonra orada bulunan banklardan birine geçip güneşin batmasını bekleyip manzaranın tadını çıkarmalısınız.

2) Knez Mihailova Caddesi’nde Volta Atın

Geniş ve ferah yollara sahip Knez Mihailova’da yürüdükçe içinizde farklı duygular uyanmaya başlıyor. Ne kadar güzel bir ülkeye gelmişim, iyi ki yurtdışına çıkıp buraları görmüşüm diyoruz kendi kendinize. Mimari açıdan etkileyici binalar, sokak sanatçıları, aslan ağzı şeklindeki çeşme bu yürüyüşü daha da güzelleştiriyor.

serbiavisit.com
3) Kotor Şehir Duvarı’na Tırmanın

Kotor şehrinin manzarası aşağıdan olduğu kadar merdivenleri çıktıkça da güzelleşiyor. Çok yorucu olsa da çıktığınızda buna değdiğini göreceksiniz. Eğer güneşi tepedeyken batırırsanız kartpostallık görüntüler yakalamanız gayet mümkün.

4) Beyaz Tabya’ya Çıkın

Yüksekliğiyle biraz korkutsa da Saraybosna’yı ayaklarınıza seren Beyaz Tabya bizim için 4. sırada. Çıkması biraz zor olduğundan dolayı olsa gerek kalabalık değil. Kafanızı dinlemek için biçilmiş kaftan olan Beyaz Tabya’da dilerseniz efso fotoğraflar da çekebilirsiniz.

5) Cevabzinica Zeljo’da Cevapcici Yiyin

Biraz da olsa İnegöl köftesine benzeyen cevapcici’yi gittiğimiz tüm Balkan ülkelerinde yedik.
Ama bunlardan en muhteşemi Saraybosna’daki Başçarşı’da bulunan Cevabzinica Zeljo’nun yaptığıydı. Pişirme süresi, yumuşaklığı ve ekmeğiyle bizden tam puan aldı. Fiyatı 3.5 km(7 ₺) olan Cevapcici’yi kaymakla birlikte yiyebilirsiniz. Yalnız kaymak bizim bildiğimizden biraz daha farklı. Damak tadınıza hitap etmeyebilir. Bu yüzden sırf denemek için ortaya bir tane sipariş verebilirsiniz.

6) Mostar Köprüsü’nden Geçin

Balkanlara yolculuk edenler için ilk ziyaret edilecek yerler arasında yer alan Mostar ihtişamı ile sizi etkileyecektir. Osmanlı’nın en ünlü eselerinden olan bu köprüyü geçmeden kendinizi yarım hissedeceğinizden eminiz. Eğer şanslı iseniz para toplayıp köprüden atlayan Boşnaklar’ı izleme şansınız da var.

7) Matka Kanyonu’nu Ziyaret Edin

Üsküp’ten yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan kanyon turizm açısından şehrin önemli uğrak noktalarından. Şehir merkezinden 60 numaralı otobüsle 30 dakikada gidebilirsiniz. Kanyonu baştan sona kat eden yoldan yürüyebileceğiniz gibi tekne ya da kano turu yapabilirsiniz. Kanyonu yürüyerek gezmek ağaçlardan kendini bir çeşit iple sarkıtan tırtıllar yüzünden işkenceye dönüşebilir. Islanma konusunda kaygılarınız yoksa kano kiralamak eğlenceli ve fiyat olarak uygun.(30 dk 17 ₺, 1 saat 23 ₺) Dilerseniz 1 saatlik tekne turu da yapabilirsiniz.(27 ₺)

8) Silbo’da Kıymalı Burek Yiyin

Pastanecilik konusunda Balkanlar gerçekten muhteşem lezzetlere sahip. Adı buralarda pekara olan pastanelere girmekten çekinmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İçlerinden Üsküp’te bulunan Silbo, kıymalı burek konusunda çıtayı Ağrı Dağı’na çıkarmış. 🙂 55 Dinar’a(4 ₺) kocaman bir porsiyon kıymalı burek yiyebilirsiniz. Yerken içinizde saçma sapan bir mutluluk duygusu oluşursa şaşırmayın.

9) Baş Çarşı’yı Gezin

Saraybosna’nın turistik bölgesi olan Başçarşı kesinlikle zaman ayrılması gereken yerlerden. Kahvaltınızı mükemmel Boşnak Böreği ile yapıp kafanıza göre etrafı dolaşıp güzel binaları,kiliseleri görüp, Başçarşı Sebili’nde selfie çekinip, acıktığınızda Cevabzinica Zeljo’ya girip Cevapcici ile kendinize ziyafet çekip Sönmeyen Ateş(Bosnalıların Sırplardan kurtuluşunu simgeliyor)ile gününüzü tamamlayabilirsiniz.

panaromio.com
10) Belgrad’ı Bisikletle Dolaşın

Şoförlerin çok saygılı olduğu, bisiklet yollarının tüm şehri sardığı bir yerde bisiklet sürüp keşif yapmak kadar eğlenceli olan az şey vardır. Belgrad bu eğlenceyi dibine kadar yaşayabileceğiniz nadir kentlerden.Uygun fiyatlara bisiklet kiralayıp gezinize başlayabilirsiniz. 2 saati 250 Dinar’a(8 ₺) kiralarsanız dinlenme vaktiniz olmadan geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.En iyisi 500 Dinar’a(16 ₺) gün boyu kiralayıp Belgrad’ın
tadını çıkarmanız.

hikingbikingadventures.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin