Aralık’ta Gezmek İçin Avrupa’daki En İyi 3 Şehir

Şükran Günü ve Noel ile Avrupa'da kışın renklendiği bir ay, Aralık. Bu ay gezmeye vakit ayırabilecekler için Avrupa bu sebeplerle harika. Peki Avrupa'da neresi? diye soranlar için biz ilk 3'ümüzü belirledik.

0
2723

Aralık ayı Türkiye’de pek fazla aksiyonlu sayılmaz. Ancak dünyanın geri kalanında Şükran Günü kaosu bir yandan, o bitince de yıl sonu tatillerine hazırlıklar, alışveriş çılgınlıkları, partiler, yılbaşı festivalleri… Bunların üzerine bir de kış mevsiminin turistik anlamda daha ucuz olması eklenince araya sıkıştırılabilecek bir gezi oldukça cezbedici.

Kışın bütün güzel yanları Aralık ayında tam gösterimde: taze yağan kar, iç ısıtan sıcacık içecekler, kış modası ve kapkalın, huzurlu kazaklar…

Bir de işin Güney Yarım Küre kısmı var. Soğuklar size göre değilse biraz güneye inelim ve güneşin tadını çıkaralım; bu da mümkün.

Aralık ayı “Bu yıl ziyaret edeceğim yerler” listenizdeki kaçan trenleri yakalamanız için de son bir fırsat. Yeni yıla daha dolu bir liste ve yepyeni hedeflerle girmeniz için son şans 🙂

3) Frankfurt | ALMANYA

Bir Berlin ya da Münih olmasa da Almanya’nın ekonomik başkenti Frankfurt’un kışın bir gideri var; yaratıcı konseptleriyle akşam kulüpleri, fütüristik mimarisi, gurbetçilerin canlı restoranları ve şehrin kozmopolit yapısını üzerine çeken kokteyl sığınakları hiç de fena sayılmaz. Aralık ayında Noel marketleri ve buz pistleri halka açılıyor, meşhur elma şarabı da her mekanda satılmaya başlıyor ve şehre büyülü bir hava katıyor. Bunların yanında Frankfurt Aralık’ta seyahat etmek için en ucuz yerlerden biri, otel odaları yılın en ucuz fiyatlarına tutuluyor.

FrankfurtFrankfurt
Frankfurt
2) Edinburgh | İSKOÇYA

Eski ve yeninin birlikte yoğrulup gittiği İskoçya’nın kültürel başkenti: Edinburgh. Dar ortaçağ sokakları, Gürcü mimarisi, tarihi Edinburgh Kalesi, fütüristik İskoç Parlamentosu ve eski klasiklere yeni tatları empoze etmeyi başaran ileri görüşlü restoranları şehrin minik bir özeti. Aralık’ta bir de sürprizi var buranın: Hogmanay. 150.000 yabancıyı Noel’de Edinburgh yerlileriyle kavuşturan 3 günlük konser, havai fişek ve etkinlikler kombinasyonu diye tarifleyebiliriz Hogmanay’ı. Eşzamanlı bir sanat galerisi ve kitapların/çizimlerin sergilendiği bir sergi salonu olan Inverlieth House ve kışın ortasında bile kalabalığın alasını toplamayı başaran dondurmacı Mary’s Milk Bar da kesin ziyaret edilmeli.

EdinburghEdinburgh
Edinburgh
1) Prag | ÇEKYA

“Kış aylarında Prag” dan daha büyüleyici başka ne olabilir? Tarihi sokaklarıyla, Barok ve Gotik mimarisiyle, baş gösteren katedralleriyle ve övgülerle katmerli tatil pazarlarıyla Prag’ın Noel’i geçirmek için en iyi şehir seçilmiş olmasına şaşmamak gerek. Prag’da yapabileceğiniz bir ton aktivitenin yanında Aralık’ta yapılmadan olmayacaklar: Prag Kalesi’nde yürüme turu, Charles Köprüsü’nde amaçsız gezinmeler, Lobkowicz Palace’da Mozart eşliğinde bir akşam yemeği.

Noel’de PragPrag
Prag
Bizim ilk 3’ümüz bu şekilde. Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin