Google’da En Çok Aranan 10 Destinasyon

0
2393

Dünyanın her köşesinde görmeye değer bir şeyler var. Yakın çevreden başlayarak harika kareler yakalamak, anılar biriktirmek hiç de zor değil. Yine de meraktan, sıkıntıdan, bir sebeplerden ötürü herkes bir yerleri Google’lıyor. Peki sizce herkesin ölmeden önce görülecek yerler listesinde sizce nereler vardır? Paris, Londra, New York, Berlin? Belki de İstanbul.

Pek sayılmaz. Google’ın 2017 istatistiklerini açıklamasıyla bu konuyu aydınlatacak veriler açığa çıkmış oldu. Hemen bu destinasyonlarla sizi tanıştıralım;

10) Bermuda | BİRLEŞİK KRALLIK

Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan Bermuda, Birleşik Krallık’ın denizaşırı topraklarından biri. Karayip Adaları’na yakın sayılabilecek konumu sebebiyle genellikle o adalarla birlikte değerlendiriliyor. Bermuda’nın ekonomisi temel olarak offshore yatırımcılık ve turizm üzerine kurulu. 20. yüzyılda oldukça yüksek gayri safi yurtiçi hasıla değerlerine sahip olan ülke bu dönemlerde pek parlak sayılmasa da subtropik iklimin getirisi turizm konusunda pek bir şey kaybetmiş sayılmaz. Ayrıca Google aramalarına katkıda bulunan Bermuda Üçgeni de adanın en kuzey noktasından başlıyor.

Bermuda
Bermuda

9) Cancún | MEKSİKA

Karayip Denizi kıyısında, Meksika’nın L şehrindeki bu sahil şehri Güney Amerika’nın en bilinen turistik bölgelerinden biri. Yılda 4 milyona yakın turist ağırlayan şehir oldukça canlı bir yapıda. Ayrıca konumu itibariyle Maya Rivierasına da açılan bir kapı. Maya tarihi ve turkuaz denizin harika bir kombinasyonu burası.

Bir tatil cenneti olan Cancun’da birbirinden lüks oteller bulunuyor
Cancun. Maya Piramitleri
8) Bali | ENDONEZYA

Endonezya’nın en turistik adası, Bali. %93 nüfusun Hindulardan oluştuğu bu adanın başkenti Denpasar güney kıyısında yer alıyor ve adanın en kalabalık bölgesi. 1960’ta patlayan ve hala aktif olan Agung Yanardağı adanın en yüksek noktasını oluşturuyor. Özellikle Nisa Dua bölgesindeki Hindu tapınakları sebebiyle ” Tanrıların Adası” lakabına da sahip.

Bali
Bali
Bali’de tarihi yapıların yoğunluğu, ziyaretçiler için büyük bir şans
7) Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos, bir Karayip adası. Haliyle oldukça turistik bir yer. Ayrıca hemen her Türk’ün aklını “Burası ne alaka ya?” sorusuyla kurcalamış olan adanın ismi.

“Turk’s-cap Cactus” yani Türk şapkası(fes) şeklinde kaktüs benzetmesinden geliyor. Para olarak ABD Doları kullanan ve İngilizce konuşan ada Birleşik Krallık’a dahil olmasına rağmen Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Cennetvari güzellikteki Karayip manzaraları size de vizesiz kısmet olabilir 🙂

Turks ve Caicos. Karayipler’in meşhur beyaz kumsalı
Sağ altta armada gözüken kaktüs ve fesi. Turks and Caicos bayrağı
6) Maldivler

Güney Asya’da büyük kara kütlelerinden kilometrelerce uzakta, binlerce minik adadan oluşan bu devlet 1965’te İngiliz Krallığı’ndan bağımsızlığını almış. Diğer tropikal adaların aksine daha sakin bir yerel yaşam benimseyen adanın nüfusunu çoğunlukla Müslümanlar oluşturuyor. Sri Lanka ve Hindistan’a yakın olan ülke kültür olarak da bu ülkelere benzemekte. Turistik açıdan son zamanlarda oldukça dikkat çeken Maldivlerin bir çok adası sadece bir resort otel olabilecek kadar küçük, bu nedenle ada-otel konsepti ile turizmde ilerliyor. Türkiye’de son yıllarda balayı tatillerinin gözdesi yerlerden.

Maldivler
Maldivler’de scuba diving oldukça popüler bir etkinlik
5) Punta Cana | DOMİNİK CUMHURİYETİ

Yine Karayiplerden, Punta Cana, Türk halkına Survivor sebebiyle çok da yabancı olmayan bir yer. Oldukça popüler bir turist destinasyonu olan Punta Cana’da şnorkel dalışı, rüzgar sörfü, hız botlarıyla turlar, scuba diving, yunuslarla ve vatozlarla yüzme gibi türlü türlü deniz aktiviteleri yapılabiliyor. Daha karasal bir yapınız varsa safari turları, at binme ve deve turları da yapılabileceklerden. Bölgenin iklimi her daim ılık/sıcak.

Punta Cana
Punta Cana, Yunusları 🙂
4) Aspen, Colorado | ABD

Rocky Dağları sebebiyle Amerikalıların ilgi odağı olan Aspen, pek klasik bir Amerikan kasabası niteliğinde aslında. Yaklaşık 7000 kişinin yaşadığı Amerika için oldukça küçük bir yer olsa da, emlak sektöründe inanılmaz pahalı konutları ile kendinden bahsettiriyor; ABD’nin en pahalı 2. konut bölgesi, Aspen.

Aspen ve pahalı evleri
Aspen
3) Myrtle Beach, Güney Karolina | ABD

ABD’nin ve Güney Karolina eyaletinin popüler turistik şehri Myrtle Beach, subtropik ikliminden dolayı yılda 14 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Ocean Drive şarkısına ve muhabbetlerine konu olan “Ocean Boulevard” da Myrtle da.

Myrtle Beach
2) Barselona, İSPANYA

Bu sene Katalonya tartışmalarının da 2. sırayı almasındaki katkısı yadsınamaz olsa da Barcelona gerek turistik potansiyeli gerekse futboldaki ikonik duruşu nedeniyle her zaman insanların gözdesi. Çok da söze gerek yok sanırım. 😄

Barselona. Sagrada de Familia
Barselona. Caste le Battlo
1) Las Vegas, Nevada, ABD

Bu senenin kazananı gazino ve kumarhaneleri ile tanıdığımız Las Vegas. Aslında Las Vegas’ın bu seneki başarısı ne yazık ki pek de eğlence sebebiyle sayılmaz. 1 Ekim’de gerçekleşen Las Vegas Katliamı faille birlikte 59 kişinin ölmesine, 546 kişinin ise yaralanmasına sebep oldu. Bu katliamdam sonra yapılan Google aramaları büyük bir hızla Las Vegas’ı listenin başına yükseltti. Biz de saldırının yeni yılına girilmeden önce buradan terörün ve katliamların her türlüsünü lanetliyoruz. Şehirden biraz bahsetmek gerekirse, yazları oldukça sıcak bir iklime sahip Las Vegas mimari açıdan dünyanın dört bir yanından esinlenerek tasarlanmış gazino ve otelleri ile tanınıyor, çünkü Nevada eyaleti kumar ve fuhuşun ABD’de yasal olduğu tek eyalet. Ocean’s Twelve ve Eleven filmlerine de konu olmuş Bellagio Hotel, Stratosphere Hotel, Newyork Newyork bu yapıların başında gelenler. İlginçtir ki Pamukkale, Las Vegas’ın 5 kardeş şehrinden biri 😅.

Las Vegas’ın ikonlaşmış hoşgeldiniz yazısıLas Vegas. Diğer ismiyle Sin City

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin