Şubat’ta Gezmek İçin En İyi 5 Şehir

0
2296

Şubat ayı deyince aklınızda beliren nedir? Soğuk? Çok soğuk? Sizde tam olarak neyi çağrıştırıyor bunu bilemem ama, benim için kesinlikle soğuğu çağrıştırıyor. Tam bir yaz insanı olarak ve de soğuktan nefret eden biri olarak Şubat ve bittabii Ocak ayı, benim için hiç sevimli değillerdir. Hele ki Ocak ayının ortalarından Şubat sonlarına kadar, tüm Türkiye genelinde en soğuk günlerin yaşanması gerçeği, benim için bu iki ayı daha da sevimsiz hale getiriyor. (çocuğum olsa sevilmez.)

Fakat bu ayların çok güzel geçtiği yerlerde var elbette. Türkiye için elbette Akdeniz kıyıları. Fakat tüm dünyayı düşününce nereler daha iyidir? Sadece sıcak şehirler için değil, çok soğuk olsa da belki de benim gibi soğuktan nefret edenlerin katlanabilecekleri yerler yok mudur? Sorularla daha fazla açmayayım, olmaz mı efenim 😊 Biraz kartpostallık seyir, belki güzel bir festival, ya da hoşça sıcak bir rüzgar esintisi işte karşınızda ”Şubat’ta Gezmek İçin En İyi 5 şehir.”

5) Hawaii | ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin en meşhur eyaletlerinden biri olan Hawaii ya da diğer bir ifadeyle Şeyma Ilıcalı’nın 2. vatanı Hawaii, Şubat aylarında gitmek için çok güzel sebepler sunuyor. Sadece her daim sıcak olan havasıyla değil, kayak yapmaya imkan tanıyan dağlarıyla da çok güzel bir seçenek. Öyle ki gezinizin bir gününde hava -2 santigrat derece iken, deniz seviyesinden 4205 metre yüksekte, Mauna Kea Dağı’nda kayak yaparken, ertesi gün deniz seviyesinde 🙂 30 derecede okyanusta sörf yapabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en büyük gözlemevi olan Mauna Kea Gözlemevleri’ne de tur satın alabilirsiniz. Kısaca evet, Hawaii farklı bir tatil için kesinlikle güzel bir seçenek.

Hawaii, Fotoğraf – Paul Bica
Hawaii
Hawaii, Mauna Kea Gözlemevleri

4) Bled | Slovenya

Son zamanların popüler destinasyonu Bled, karla kaplı Alpler’i izlemek için Şubat ayında ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olabilir. Alpler ve muhteşem ormanlarla çevrili Bled kasabası, aynen Halstatt gibi bir gölün kıyısına konuşlanmış. Gölün ortasında da küçük bir ada ve ada üzerinde de 1600lü yıllardan kalma bir kilise var. Fakat olur da kışın gidemezseniz üzülmeyin. Zira Bled, her mevsim kartpostallık manzaralar sunuyor.

Bled
Bazen Bled Gölü buz tutabiliyor. 😊
3) Stockholm | İsveç

İsveç’in başkenti Stockholm, Şubat ayları için kesinlikle soğuk bir yer. Fakat ülkemizde alışık olduğumuz soğuklardan daha kötüsü değil. Hatta ılıman kuşakta bulunması sebebiyle bazı günler sıcak bile sayılabilir. (Sıcak dediysek 5 derece 😞) Fakat turist yoğunluğunun olmaması, muhteşem Stockholm manzaraları ve de güzel bir İskandinav turu için, Stockholm iyi bir seçenek. Ayrıca www.visitstockholm.com sitesinden, Stockholm’de yapılacak etkinliklere göz atabilirsiniz. Sadece Şubat ayı için o kadar çok etkinlik var ki, Stockholm’de sıkılmak deyim yerindeyse imkansız 🙂

Stockholm
2) Kopenhag | Danimarka

Stockholm’e kadar gelmişken Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a uğramamak olmaz. Hele ki Vinterjazz Festival diye adlandırılan harika bir kış festivali varsa. 2 ve 25 Şubat tarihleri arasındaki caz festivali, soğuk İskandinav günlerini biraz ısıtmak için, Danimarka insanının güzel bir çabası aslında. Tabii koca Kopenhag bundan ibaret değil. Dünyaca meşhur Tivoli Bahçeleri, yine bir o kadar meşhur olan deniz kızı heykeli, şehrin dört bir tarafını saran bisiklet yollarıyla Kopenhag sürprizlerle dolu tam bir eğlence şehri.

Kopenhag
Kopenhag, Vinterjazz Festivali
1) Porto | Portekiz

Kış ayları için sıcak şehirler bizde Akdeniz kıyılarındaki şehirlerdir malum. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Avrupa’daki ülkelerden biri de Portekiz. Portekiz’in Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan Porto şehri de, Avrupa’da sıkça gidilen destinasyonlardan sıkılanlar için birebir. Bol yokuşu, çarpık yerleşimi, liman şehri havasını iliklerinize kadar işleten çehresi ve de Akdeniz insanı sıcaklığıyla, Porto ya da Türkçe karşılığıyla ”Liman” şehri, Şubat ayları için kesinlikle güzel bir tercih. Şubat’ın ortasında ortalama 15-20 santigrat derece havasıyla benim gibi soğuklardan nefret edenlerin de yüzünü güldürecek… 🙂

PortoPorto
Porto

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin