Ağırnas Gezi Rehberi | Mimar Sinan’ın Evi

0
7918

İşbu yazı Kayseri’de yaşayanlar veya Kayseri’de bir süre bulunacak olanlar için alternatif gezi önerisidir. Ayrıca mimarlığa ilgisi olanlar da bu yazıyı okuyabilir, hemen küsüp gitmesinler 🙂

Bu girizgahtan sonra biraz Kayseri’ye ve aslında Kayseri gibi olan İç Anadolu şehirlerine sitem edip gezimizi anlatmaya başlayacağım. İç Anadolu güzeldir, samimidir ve sıcaktır. Osmanlı eserleri pek olmasa da Selçuklu’dan, Roma’dan birçok eser vardır İç Anadolu şehirlerinde. Bu şehirlerden birisi de Kayseri’dir ki, belki de en çok tarihi eser barındıran şehridir bu bölgenin. Zira tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur Kayseri. Fakat benim derdim şu; tarihi eserlerini görerek, önemli yerlerine giderek 4-5 günde Kayseri’de yapacak bir şey bulamaz hale geliyorsunuz. Zira bu zenginliğinin yanında ”modern” anlamda zenginlik diyebileceğimiz şeylerin sayısı çok az. Yapabileceğiniz en iyi aktivite sinemaya gitmek.(Tabiri caizse kazık Cinemaximum’a) Tiyatro az, spor anlamında farklı sporlara hitap eden iyi altyapılı salonlar yok, imkan kısıtlı. Eğlence mekanları yok, en iyi eğlence mekanları AVMler. Ee hal böyle olunca farklı etkinlikler arıyorsunuz şehirde. İşte Kayseri için bunlardan birisi de kesinlikle Ağırnas’a gitmek… Ayrıca diğer öneriler için: ♦Sultan Sazlığı ♦Kapuzbaşı

Ağırnas Kayseri merkezine 35-40km uzaklıkta olan bir yerleşim merkezi. Bu ilçeyi değerli kılan şey ise Mimar Sinan’ın burada doğmuş olması. Osmanlı zamanında özellikle Rumların yaşadığı bu yer, Rum mimarisiyle de süslenmiş. Zaten Mimar Sinan’ın da mimari aşkı buradan başlamış. Taş sokaklar ve belki dönemine göre görkemli diyebileceğimiz evler, ve birazdan bahsedeceğimiz yeraltı şehri, Mimar Sinan’ı etkileyen ve onun kalbine dokunan şeyler aslında.

Ağırnas’ta İlk Görmeniz Gereken Yer, Mimar Sinan’ın Doğduğu Ev

Mimar Sinan’nın 22 yaşına kadar yaşadığı ev, Ağırnas merkezine yürüyerek 3 dakika uzaklıkta. Daracık taş sokaklardan geçtikten sonra eve varıyorsunuz. Ev iki kısımdan oluşuyor. Üst kısmı Cumhuriyet dönemiyle restore edilmiş ve daha çok gelen misafirleri karşılamak adına kullanılıyor. Evin asıl önemli kısmı yer altında bulunan, yeraltı şehrine bağlanan kısım. Burada mahzen, mutfak ve bazı oturma alanları bulunuyor. Bu kısım; şahane kemerler ve taş işlemeleriyle hayat bulmuş. O kadar büyük ki, yerin altına böyle bir yapıyı nasıl kurabiliyorlar diye düşünüyorsunuz. Ayrıca burada Mimar Sinan’ın eserlerini görmeniz mümkün. Evde devamlı olarak bulunan bir rehber var. Mustafa abi size yardımcı olacaktır.

Mimar Sinan’ın Doğduğu Ev
Mimar Sinan’ın Doğduğu Ev – Mimar Sinan’ın ustalık eseri, Selimiye CamiMimar Sinan’ın Doğduğu Ev – Evin mutfağı
Mimar Sinan’ın Doğduğu EvEv Ziyaretinden Sonra Sokaklarda Biraz Dolaşmak Gerek

Ağırnas’ta yaşayan halk, zaten eskiden beridir taş işleme, inşaat, mimarlık gibi alanlarla uğraşmışlar. O yüzden taş sokakları ve evleri elbette insanı etkileyecek cinsten. Bu mimarinin bir benzeri, Kayseri’de Eski Talas olarak bilinen Rumların yaşadığı bir bölgede de var. Kısaca bu zenginliğin, muhtemelen Rum kültüründen geldiğini daha iyi anlıyorsunuz. Sokaklarda dolaşırken Mimar Sinan’ın bir heykelini de gördük. Ayrıca Mimar Sinan’a atfedilmiş bir park var. Bu parkta oturup biraz vakit geçirebilirsiniz.
İnsanı Klostrofobik Edecek Bir Yeraltı Şehri

Parktan aşağıya doğru yürüyünce meşhur Ağırnas Yeraltı Şehri’ne de varmış oluyorsunuz. Giriş ücretsiz. Yeraltı şehri o kadar uzun ki, yürüdükçe ne zaman bitecek dedirtiyor insana. Daracık yollarından iki büklüm yürüyorsunuz çünkü tavan çok alçakta. Yol devamlı olarak birçok farklı odaya açılıyor. Fakat bu odalarda herhangi bir şey yok. Belki burayı gezmek için bir rehber iyi olabilir zira odaların fonksiyonları, insanı merakta bırakıyor. Bu daracık yeraltı şehri elbette ki klostrofobisi olanların giremeyeceği bir yer. Fakat buraya kadar gelince de görülmesi gerek.
Yeraltı Şehri’nin Karşı Tarafı Tarihi Değirmen Yolu

Ağırnas’ta Yeraltı Şehri’ni gezdikten sonra gezilecek pek bir yer kalmıyor. 1800lü yıllarda yapılmış Agias Prokopis Kilisesi var görülebilcek bir de tarihi demirhane var. Fakat kış ayları içerisinde gittiğimiz için bu yerlerin içerisine giremedik. Fakat yaz aylarında Mimar Sinan Evi’ndeki rehber Mustafa abiyle beraber bu yerleri görebilirsiniz. Tabii biz de buralara gidemeyince Ağırnas’ı biraz daha keşfetmek adına tarihi değirmen yoluna girdik. Bir yandan su akan, bir yanı da ağaçlık olan uzunca bir yol burası. Ucu bir değirmene varıyor mu bilmiyoruz çünkü çamurdan dolayı fazla ilerleyemedik. Fakat ilkbahar ve yaz ayları için güzel bir yürüyüş parkuru olduğu kesin.

Yel Değirmeni YoluAgias Prokois Kilisesi, Fotoğraf: Burhanettin Akbaş

Değirmen yolunda biraz yürüyüp sohbet ettikten sonra biz de gezimizi sonlandırdık. Şehir dışından birkaç günlüğüne gelecek olanlar için ilk önerimiz burası değil. Fakat Kayseri’de yaşayanlar veya belli bir süre yaşayacak olanlar için kesinlikle öneririz. Şimdiden iyi gezmeler 🙂

Kapak Fotoğrafı: Selim Ergül

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin