Mart Ayında Gezmek İçin En İyi 4 Şehir

0
1998

İlkbahar mevsiminin ilk ayı olan mart, soğuk kış aylarından kurtulup yaza doğru yöneleceğimizin de habercisi aslında. Elbette içinizde kış aylarını seven vardır fakat, konu bir yerlere seyahat etmek olunca ayağımızın altının kuru olması sanırım daha iyi 🙂 Tabii ”Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” derler büyüklerimiz. Haklılar da. Her ne kadar kışın soğuğundan kurtulduk desek de, bazen kış aylarından daha da soğuk bir ay olabiliyor Mart. Bu yazımızda da; mart ayında yağmurun pek olmadığı, havaların nispeten güzel olduğu ve mart ayında ayrı bir güzel olan destinasyonları yazacağız.

Yazıya başlamadan belirtelim; ilkbahar ayları üst solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görüldüğü aylardandır. Eğer mart için planlar yapacaksanız gitmeye karar verdiğiniz ülkedeki sağlık hizmetleri seviyesini kontrol etmeyi unutmayın. Mümkünse aşı olun, yanınıza sıcak tutacak şeyler almayı ihmal etmeyin.

İşte karşınızda Mart Ayında Gezmek İçin En İyi 4 Şehir

4) Galapagos Adaları | Ekvador

Aslında Mart ayının ”doğal değişimlerle” çok dolu geçtiği Galapagos Adalarının listemizde 4. olması sebebi, Ekvador’a gidişin oldukça pahalı olması. Fakat gidebilecekler için veya önümüzdeki mart aylarında gidebilecekler için (bunlar hep nasip, kısmet 😊) burayı listemize dahil ettik. Galapagos Adaları, aslen yılın her ayı turistlerin akınına uğruyor. Fakat mart ayında bu akın hem ciddi olarak azalıyor, hem de hayatınızda belki de bir daha hiç görmeyeceğiniz doğa olayları oluyor. Bu turist akınının azalmasının sebebi, mart ayının oldukça yağmurlu geçmesi. Fakat korkmayın, yukarıda da yağmurun az olduğu yerleri önereceğiz dedik zaten. Bu aydaki yağmurlar oldukça kısa sürüyormuş. Peki doğal olaylar ne:

Aktifleşen yanardağlar, bir an da pastoralleşen kumsallar, birçok egzotik hayvanın çiftleşme mevsimi (bu da demek oluyor ki, burada görücüye birçok farklı hayvan çıkıyor.) bebek deniz aslanları ve kaplumbağların sahillerde boy göstermesi. Daha önceden böyle bir seyahat planı yapan oldu mu bilmiyoruz ama, bu diğerlerinden çok farklı.

Galapagos Adaları
Deniz iguanası güneşleniyor, Galapagos Adaları
3) Amsterdam | Hollanda

Amsterdam, her gezginin görmek istediği yerlerden birkaçı. Bu özgürlükçü şehri görmek için en güzel zamanlardan biri de kesinlikle mart ayı. Zira mart ayı, Amsterdam’da turistlerin oldukça azaldığı bir dönem. Haliyle sezon dışında uygun fiyatlar, ve de sakin bir şehir. İşte bir şehri keşfetmek için muhteşem şans.

Havalar iyi mi? 9-10 derece civarlarında ve ara sıra yağmurlu.

Festival var mı? 5 Days Off Festival denilen elektronik dans müziği festivali var. Oldukça da popüler.

Ne duruyorsun Amsterdam’a gitsene, Amsterdam’a gitsene… (Mahmut Tuncer’e selamlar)

Amsterdam | Hollanda
5 Days Off Festival, Amsterdam | Hollanda
2) Kahire | Mısır

Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden birine, geçmişe yolculuk fikrine nasıl bakarsınız? Kahire’yi fazla anlatmaya gerek yok; muhteşem Giza Piramitleri, meşhur El-Uksur, firavunun mumyasının sergilendiği Mısır Müzesi. Dünyada bu kadar fantastik bir geziyi başka nerede yapabilirsiniz ki? Kaldı ki Mısır çok ucuz. Mart aylarında da oldukça serin. 25-27 derece. (Yaz aylarında Mısır’a gitmek demek, gerçek anlamda erimeyi göze almak demek.)

Uçak bileti fiyatları yönünden de oldukça uygun tarifeler bulabilirsiniz. Biraz daha para vereyim, deniz yoluyla Mısır’a ulaşayım derseniz o da bir seçenek. (uçak bileti fiyatlarının 2-3 katı pahalı oluyorlar.) Mısır konusunda bir uyarıda bulunmamız gerekiyorsa o da, ülkenin her tarafında rüşvet ve dilencilik olduğu. Yakanıza yapışıp para dilenen dilenciler, her yerde rüşvet isteyen polisler, her daim bir şey satmaya çalışanlar, sizi kandırmaya çalışan taksiciler. Böyle bir hikayesi olmayan yok. O yüzden dikkatli olun ve mümkünse grup halinde gidin.

Kahire | Mısır (thelifepile)
1) Mumbai | Hindistan

Hindistan, farklı birçok kültürü bir arada bulundurması yönüyle gerçekten renkli bir ülke. Bu ülkeyi ziyaret etmek için yine en güzel aylardan birisi mart ayı. Zira burası da Mısır gibi, yaz aylarında inanılmaz sıcak oluyor. Mart ayı Mumbai’de, Kahire’den daha da sıcak geçiyor. 30-33 derece civarlarında. Peki Hindistan’ı ziyaret için tek sebep, nispeten serin havaları mı olmalı?

Hayır, dünyanın en renkli festivali Holi’nin Hindu Festivali, mart ayında kutlanıyor. Baharın gelişinin kutlanması olan bu festival, ”gökkuşağına yürümek” şeklinde simgeleşmiş. Çünkü bahar geliyor ve gökkuşağındaki bütün renkler, tüm ihtişamıyla yeryüzünde arz-ı endam edecek. Festival genelde mart ortası veya sonlarına kadar sürüyor. Ayrıca bu festivalin en güzel kutlandığı yerlerden birisi Mumbai. Mumbai’ye gitmek pahalı. Fakat İnterrail’de gördüğümüz kadarıyla 4 liraya bilet bulanlar olmuş 🙂

Mumbai | Hindistan
Holi Festival, Mumbai | Hindistan(nationalgeographic)
Böylece Mart ayı için önerilerimizi sonlandırmış oluyoruz. Şimdiden keyifli seyehatler 🙂

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin