Nisan’da Gezmek İçin Avrupa’daki En İyi 7 Şehir

0
2283

Mart, teknik olarak bir ilkbahar ayı olsa da atalarımızın söylediklerine kulak vermekte fayda var: “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.”. Yılın hava durumu açısından en kararsız ayı olan Mart’ı geride bırakmamıza günler kaldı, önümüzde bize göre İlkbahar’ın asıl başlangıcı ve en sevimli ayı olan Nisan var. Haliyle Nisan, Mart’a göre hava durumu/valiz yükü açısından çok daha iyimser. Ayrıca Nisan’ın diğer güzel bir yanı da turistik bölgelerin hala o kadar kalabalıklaşmadığı bir ay olması.

Tüm bunlar Nisan’ı vakit bulabilene tatil yapmak için oldukça uygun bir ay yapıyor. Öyleyse destinasyon kararı verirken elinizin altında bir liste olması fena olmaz. Buyrun okumaya;

Kum/Deniz/Güneş tatilinizi bu sene erken yapmak isterseniz;

Tenerife, Kanarya Adaları, İSPANYA 🇪🇸

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 16-22°C

Tenerife, Kanarya Adaları’nın en kalabalık şehri. Şehrin güneybatısı geri kalanından biraz daha sıcak ve plajlar Nisan’da da oldukça dolu. Şehirde yapabileceğiniz bir ton diğer aktivite de var, ayrıca şehir Karayipler ve Akdeniz bölgelerine göre nispeten daha ucuz. İyi durumdaki 3-4 yıldızlı otellerde kişi başı günlük 28-36£ fiyatlara konaklamanız mümkün. AirBnB gibi servisleri tercih ederseniz bu fiyatları daha da aşağı çekip ekonomik bir tatil yapmak da bir seçenek.

Tenerife, Kanarya Adaları

Tenerife’de sahiller adanın volkanik kökeni nedeniyle koyu renkli kumlara sahip.
Antalya, TÜRKİYE 🇹🇷

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 11-22°C

Kuzey Avrupa’lı ve Rus turistlerin Antalya’yı doldurmaya başladıkları ay Nisan. Bu ayda güneşlenmek için gayet yeterli sıcaklıklara ulaşan Antalya’nın ilçeleri ve merkezindeki birçok sahil aslında Tenerife’nin sahillerinden üstün. Tabii ki ekonomik açıdan da oldukça rahat. Antalya, Nisan ayında Avrupa’daki kum/deniz/güneş tatili yapabileceğiniz iki şehirden biri, seçenek sizin 🙂

Antalya

Boşver kumu denizi, onlar yaz meselesi derseniz;
Atina, YUNANİSTAN 🇬🇷

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 9-20°C

Atina’da yapılması/görülmesi gereken şeyler hep dış ortam aktiviteleri, yani yaz ziyaretleri yakıcı sıcaklarda biraz bezdirici olabilir. Nisan ayı tam bu sebeplerden ötürü bizce Atina için ideal. Ayrıca Atina’ya yakın ve ulaşımı kolay olan, günübirlik ziyarete uygun Yunan adaları da tercih sebebi. Santorini, Mikonos, Rodos Atina tatili sırasında uğranılabilecek adalardan bazıları. Atina’da iyi durumdaki 3-4 yıldızlı otellerde kişi başı günlük 19-30£’ya konaklanabiliyor.

Atina’nın etkileyici gece manzarası.

Renkli modern kültür ile Antik Yunan tarihinin asaleti Atina’da aynı potada eriyorlar.
Lisbon, PORTEKİZ 🇵🇹

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 12-19°C

Lisbon, bir Avrupa turu başlatmak için aslında oldukça harika bir lokasyon. Oradan İspanya’ya ve Fransa’ya ilerlemek Türkiye’ye yavaşça yaklaşan bir rota anlamına geliyor ki bu çok mantıklı. Ayrıca Nisan ayının son kısımlarında Lisbon’da gerçekleşen birçok farklı etkinlik de tatili renklendirmek için ideal. 18 Nisan, Dünya Anıtlar Günü ve Lisbon’daki Padrão dos Descobrimentos (Coğrafi Keşifler Anıtı) o günde ücretsiz ziyaret edilebiliyor. 25 Nisan ise Portekiz’de Revolução dos Cravos ismiyle kutlanan Karanfil Devrimi Günü, Portekiz’in demokrasiyi benimsediği gün olarak kutlanıyor ve şehri harika bir enerji sarıyor o günde. Bir karanfil de siz alın ve şehri derinden hissedin. İyi durumdaki 3-4 yıldızlı otellerde kişi başı günlük 19-38£’ya konaklayabilirsiniz.

Lisbon
Ljubljana, SLOVENYA 🇸🇮

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 4-15°C

İsmi lyubyana diye okunan şirin mi şirin, pıtırcık mı pıtırcık, yemyeşil bir Avrupa şehri, Ljubljana. Osmanlı’nın elinden hiç geçememiş olması işe yarar bir dip not, görecekleriniz Balkanlar’ın standart nehir şehirlerinden biraz farklı olacak. Ljubljanica Nehri’ni çepeçevre saran yerleşkeleri birbirine elegant köprülerle bağlanıyor. Nehir kıyısındaki açık hava kafeleri, Arnavut kaldırımlı sokakları ve Barok binaları sizi şehrin içine çekmekte başarılı. Buraya kadar gelmişken Bled bölgesini de görmek tabii ki yerinde bir karar olacaktır.

 

Ljubljana

Ljubljana
Split, HIRVATİSTAN 🇭🇷

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 11-17°C

Muhtemelen Dubrovnik’i duydunuz, Split de laf arasında geçmiş olabilir. Bizce Split, bundan daha fazlasını hak ediyor. Dubrovnik’e çok benzer yapıda şehir merkezi Split’de biraz daha geniş, ayrıca tarihi daha eskiye dayanıyor. Sobe denilen konaklama evleri burada otellerden daha popüler ve daha ucuz. Aslında şehir yazın oldukça kalabalıklaşıyor, bu sebeple Nisan ayı görmek için oldukça iyi bir zaman. Trogir’e de uğrarsanız oldukça tatmin edici bir rota elde etmiş olursunuz.

Split

Solda Trogir adası, ve komşu diğer Hırvatistan kıyı kasabaları görünüyor.
Nice, FRANSA 🇫🇷

Nisan ayı sıcaklık aralığı: 10-17°C

Tüm yaz boyu oldukça kalabalık, kışları ise ölü toprağı serpilmiş gibi olan Nice için güzel bir orta nokta Nisan. Hava uzun sahil keşifleri için yeterince iyi; ama üzerinize favori hırkanızı da almanız tavsiye edilir 🙂 Nice kendi içinde sizi oyalamaya yetecek bir şehir ancak Fransa’daki diğer alternatiflerinizi değerlendirmek isterseniz Cannes ve Monaco 20dk’lık tren yolculuğu mesafesinde. Kalacak yerler Nice’de Nisan ayında da Avrupa ortalamalarının üzerinde ancak yaz aylarına göre yine de uygun. AirBnB burada da konaklamada hesaplı ve güzel alternatifler sunuyor.

Nice

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin