Gastro MD | Kayseri

1
2500

Kayseri yemek rehberinin ilk yazısını geçtiğimiz sene bu zamanlarda yazmıştık. (Kayseri Yemek ve Restoran↵) Sonrasında bu yazı serisini devam ettirmemiz gerektiğine kanaat kıldık ama, bu süreçte olabildiğince farklı yerlere giderek daha çok karekter sahibi, rafine zevkleri sunan mekanları aramaya başladık. Gittiğimiz mekanlar elbette çok lüks, ”fine dining” kültürüne uygun, hatta abartalım 3 Michelin yıldızlı mekanlar değildi. Zira Kayseri’de ne Michelin rehberi var, ne de ”fine dining”. Tabii ki Anadolu’nun bağrındaki bu güzel topraklarda ”fine dining” denen ecnebi(!) kültürünü aramamız yersiz. Espri bir tarafa Anadolu insanı kültürü gereği gösterişten uzak, önündeki yemeğe kutsal gözüyle bakan, kimsenin de canını çektirmeden bir an önce yemeğini yeyip kalkan, en sonunda da şükrünü eden bir mütevazılık abidesi. Tabii biz bu konuya girersek daha birçok alana değinmeliyiz, hatta belki günümüzdeki tüketim kültürüne bir eleştiride bulunmalıyız ama yazıyı daha da uzatıp sizin canınızı sıkmayacağız.

Mekanlara geçmeden önce hangi kriterlere göre bu mekanları seçtiğimizi söyleyelim; Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz üzere Kayseri’deki mekanların genel içeriği gereği biz olabildiğince herkesin ulaşabildiği düzeyde mekanlara yöneldik. Fakat burada 2. kriterimiz devreye girdi: Mekanın karakter sahibi olması. İç tasarımda bir şey hedeflenmiş mi, çalınan müzikler nasıl, sundukları yemeğe uygun bir atmosfer yaratılmış mı, çalışanların tutumu nasıl bunlara dikkat ettik. 3. kriterimiz ve aslında en önemlisi olan, elbette lezzet oldu. Bizler gurme değiliz ama ne eti kullandıklarını, hangi malzemelerle hazırladıklarını elimizden geldiğince sorguladık. Aslında burada da mekanın karakteri gibi, yemeğin karakterini incelemiş olduk. Ne kadar taze, temiz ve kaliteli ürün, o kadar iyi bir tabak çıkarttırıyor ortaya. Diğer kriterler ise; fiyat, cafecilikten ziyade restoranlar, farklılık ve de ilk yazımızdaki özel yemeklere uygun mekanlardan ziyade her an gidebileceğiniz yerler.

1) Papyon Burger

Eğer Kayseri için bir yemek rehberi hazırlıyorsak 4 yıldır tüm Kayseri’nin saygısını kazanmış Talas’taki bu güzel mekandan bahsetmek gerekiyor başta. Papyon Burger’in bizim için en büyük artısı, güler yüzlü ve elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışan çalışanlarıyla kendinizi evinizde gibi hissettiriyor olması. Zaten bir aile işletmesi olması ve küçükçe bir mekan olması da buranın diğer sevecen yanı. İç tasarım abartıdan uzak, kırmızının hakim olduğu koltuklar ve duvarlarla ve de bu duvarları kaplayan güzel tiyatro oyunlarının posterleriyle sağlanmış. Bu tiyatro oyunlarının posterlerine bakarken düşündüklerinizi, arka planda çalan müzikler tamamlıyor. Ve sonra menü geliyor. Menüde birçok seçenek var. Fiyatlar gayet yerinde. 130gr ve 200gr olmak üzere 2 farklı seçeneğiniz var her burgerde. Eti istediğiniz gibi pişirtebiliyorsunuz fakat bir şey demeseniz de gayet güzel pişiriyorlar. Etlerin yağ dengesi bir burgerde olması gerektiği gibi. Patatesler ve ekmekler hazır değil. Özellikle ekmekleri çok başarılı. Kısaca her yönüyle güzel olan bu mekan, ayrıca her gittiğimizde de kendisini geliştirmiş oluyor.

Papyon Burger (@Foursquare_Mürüwet Yıldız)
2) Susam Pizza

Papyon Burger’in yakınlarında bulunan bu pizzacı, pizza konusunda Kayseri’nin en başarılı mekanı. Hatta Kayseri’de bu ayarda pizza yapan ikinci bir yer yok desek pek yanılmış sayılmayız. Küçük ve sıcacık bir dükkana sahip olan Susam Pizza, ilk başta kişiyi gerçekten de İtalya’da hissettirebilir. Çünkü iç tasarım Akdeniz kültürüne çok uygun. İtalya’nın birçok şehrini gezmiş olan mekanın sahibi ise, sanki bu işi ustalarından öğrenmiş gibi. Pizzalarda kullanılan malzemeler oldukça kaliteli. Bir pizzada olması gerektiği gibi; ne koca hamurdan insanı bezdiriyor ne de abartılan bol malzemeden amacının dışına çıkıyor. Pizza hamuru doğru oranda pişiriliyor ve de olması gereken çıtırlık sağlanıyor. Fiyatlar noktasında da menü içerikleri oldukça uygun. Özellikle önerilen kuru domatesli pizzayı da öneririz.

Susam Pizza (@Foursquare_Secil)
3) Mehliya Uygur Restoranı

Forum Kayseri’nin karşısında bulunan Mehliya Uygur Restoranı, Doğu Türkistanlı bir ailenin restoranı. 2 katlı büyük bir mekana sahip olan restoranın iç tasarımı, yukarıda bahsettiğimiz yerler gibi değil. Ama tam bir esnaf lokantası ve çok temiz. Öncelikle restorandan bahsetmeden önce, Uygur yemeklerinden bahsedelim. Uygur yemekleri Asya kültürünün önemli yansımalarını barındırıyor. Erişte, makarna, et suyu, et ve bir takım sebzeler. Bunun yanında da elbette çay. Fakat Uygur yemekleri sadece Asya yemekleri gibi değil, Türklerin et aşkını da sonuna kadar yaşatmış. Bir sürü kebap ve sakatat çeşitleri fakat farklı baharatlarla.

Mehliya’nın yemekleri çok başarılı. Bunu bizzat Uygur kökenli bir arkadaşımız da doğruladı. Bugün İtalya’daki spaghettinin atası olarak bilinen Lagmen, tamamen bir Uygur yemeği. Spaghetti gibi parça parça değil, tek bir parça halinde metrelerce hamur olarak kaynatılıyor. Kaynatılma işlemi sonrasında üzerine kuzu eti, birçok sebze ve deniz mantarından yapılmış bir sos dökülüyor. İşte doyurucu ve rafine bir öğlen yemeği. Bunun yanında bizim kıymalı böreğimiz gibi olan ”goşnan” da çok güzel bir aperatif. Lagmen yerine daha tanıdık bir tatla başlamak isterseniz de ”gambian soben” doğru bir başlangıç olabilir. Kaliteli buğdaydan yapılan makarna aynı ”lagmen” gibi farklı soslarla tatlandırılıyor ve de üzerine susam dökülüyor. Kısaca Mehliya Uygur Restoranı; yemekleri, oturaklı tutumu ve fiyatlarıyla gerçekten nezih bir restoran.

Mehliya Uygur Restoranı
4) Bağdat Pöç&Tandır

Kayseri Merkez Bankası’nın karşısında bulunan Bağdat Pöç&Tandır, Kayseri’nin meşhur yemeği pöçü hakkıyla yapıyor. Bilmeyenler için belirtelim; dananın kuyruk sokumu kısmına halk arasında pöç denir. Oldukça yağlı olan bu et, 16 saat taş fırınlarda pişer ve ete çatal ile dokunduğunuzda kendiliğinden liflerine ayrılır. Ülkemizde çok bilinmese de aslında yurtdışında özellikle Fransa’da bilinen bir sakatat yemeğidir pöç.

Önceden Kayseri’de daha çok çarşıdaki esnaflara hitap eden yerlerde yapılan bu yemek, Bağdat’ın açılmasıyla herkesin gidebildiği bir yerde de sunulmaya başlamış oldu. Bağdat’ın iç tasarımı abartılı değil, özellikle övebileceğimiz bir atmosferi de yok. Fakat bu zahmetli yemeği lüks bir restoranda sunalım derdinde olmamaları da aslında fiyat yönünden her cebe uygun kılıyor burayı. Pöç yemeğinin burada hakkıyla yapıldığını söyledik fakat kimileri sakatatı sevmeyebiliyor. Bunun yerine burada tandır da yiyebilirsiniz. Yine Kayseri’de tandırın en güzel yapıldığı birkaç mekandan birisi burası. Son olarak hem tandır hem de pöçün yanında servis edilen iç pilav da olması gerektiği gibi.

Bağdat Pöç&Tandır (@Foursquare_Fatih K)
5) Tiko Burger

Mix AVM’nin 1. katında bulunan Tiko Burger, Mix AVM’nin Kayseri için AVM kavramını değiştirecek iç tasarımını tüm avantajlarıyla kullanmış bir yer. Kayseri’de yaşayanlar bilir ama biraz AVM’nin tasarımından bahsetmek gerekirse, burada sadece kafe ve restoranlar var. Ve de en üst katta bir adet spor salonu. AVM yapılırken dükkanların birbirlerinden uzak olarak tasarlanması yerine, tüm dükkanlar iç içeymiş gibi gerçekten farklı bir algı oluşturulmuş. İşte Tiko Burger’in bu noktayı avantajla kullandığını görüyoruz. AVM’nin ortasına kurulan Tiko Burger’in kapısı, peneresi yok. Mutfağı bile ortada. Öyle ki güzel dizayn edilmiş bir ofistesiniz hissi yaratıyor.

Burgerlere gelirsek, verilen menü çok kalabalık. Birçok seçenek var. Diyet burgerden küflü peynirli burgere oradan Kars gravyerli burgere kadar. Etleri 130gr ve 260gr olarak seçebiliyorsunuz. Et kalitesi, yağ oranı bakımından çok başarılı. Doğru marul ve soslar tercih ediliyor. Soğanlar karamelize ediliyor. En büyük sorun patates ve ekmeklerde. Patatesler maalesef hazır. Ekmeklerde belli ki bir fırına yaptırılıyor fakat doğru burger ekmeği kesinlikle değil. Eğer ki doğru ekmek seçilirse şehirdeki diğer burgerciyi geçmesi mümkün. Biz burayı listemize dahil ettik çünkü Tiko Burger gerçekten bir kareketere sahip bir mekan olmaya çalışıyor. En azından bir şans verilmesi gerekiyor.

Tiko Burger (@Foursquare_Cem Barut)Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin