2. Dünya Savaşı’ndan Kalma 5 Önemli Yapı

0
3882

Ulaşımın gelişmesi insanların yaşam kalitesi açısından önemli bir konuma sahiptir. Bunu basit bir örnekle açıklayacak olursak önceleri 1 ayda katedilen mesafeler günümüzde birkaç saatte çok rahat alınabiliyor. Aylar süren yolculuklarda molalar, kalınacak yerlerin ayarlanması, tenha yollardan geçerken başına bir şey gelir korkusu… Ömrümüzden giden bir ayı hesap etmedim bile. Bütün bunları düşününce teknolojinin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını daha net anlayabiliyoruz. Ama her buluşun ve teknolojik gelişmenin sağladığı faydanın yanında mutlaka zararları da olmuştur.

Ulaşımın gelişmesinin en büyük zararı ise lojistik desteğin uzak mesafelere kolayca yapılabilmesini sağlayarak 2 tane dünya savaşının gerçekleşmesine zemin hazırlamasıdır.

Yazımızda ise bu dünya savaşlarından ikincisinin ardında bıraktığı yapıları tarih meraklıları için derledik.

1) Fortress Berlin

Hitler’in planladığı 5 aşamalı Berlin Savunması’nın son hattı olan Fortress Berlin (Berlin Kalesi) şehrin merkezinde bulunuyordu. 500.000-600.000 arasında Alman askerinin Berlin’i 1 milyon civarında Rus askerine karşı savunmaya çalıştığı son yerdi. Hitler’in ölümünden 7 saat sonra Kızıl Bayrak’ın kaleye dikilmesiyle savaş burada bitti. Günümüzde Fortress Berlin yerinde bir otopark bulunsa da bir uçaksavar bataryası hala dimdik ayakta.

Uçaksavar Kulesi, Berlin (Wikipedia)
2) Denizaltı Üsleri

Fransa ve Norveç’i işgal eden Hitler Atlantik Okyanusu boyunca 5000 km sahil şeridine de hakim olmuştu. Bu çok uzun sahil şeridini savunmak için çok çaba sarf etmek gerekiyordu aynı zamanda. Ve denizaltılar o zamanlarda günümüzdeki gibi atom enerjisiyle çalışmadığı için yakıt ikmali çok önemli bir meseleydi. Hitler bu sorunu devasa denizaltı üsleri inşa ettirerek aşmaya çalıştı. Almanlar’ın kullandığı betonların dörtte birine tekabül eden denizaltı üsleri o zamanın parasıyla 2.6 milyar dolara mal olmuş. Gezmek isterseniz Lorient’te bulunan Keroman Submarine Base adındaki denizaltı üssüne düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Keroman Submarine Base Denizalti Üssü, Lorient (historicships.blogspot.com)
3) Atlantik Duvarı

Hitler’in hakimiyet sağladığı 5000 kilometrelik sahil şeridini karadan da savunmak için Atlantik Duvarı adını verdiği bataryalar zinciri yapılmaya başlandı. Ama hammadde ve insan kaynağı eksikliğinden dolayı 3 yılda ancak %30’u tamamlanabildi. Yapılması için 3 yıl harcanan savunma hattı 3 saatte düştü.

Bugün bu yapıları görmek isteyenlerin Fransa’nın Atlantik kıyılarını kat etmeleri gerekli.

Atlantik Duvarı,Fransa (delendaestziobot.wordpress.com)
4) Maginot Hattı

Fransa 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın saldırgan politikalarından korunmak için hayata geçirilmiş bir proje olan Maginot Hattı ismini fikir babası olan General Andre Maginot’tan alıyor. Hat Fransa’nın Almanya’ya sınır olan kuzey ve doğu sınırlarını kapsıyor. Sadece Belçika tarafı boş bırakılıyor. Yatak odalarından duş kabinlerine kadar her türlü lüks düşünülmüş. Almanya’nın Fransa’ya Belçika üzerinden girmesiyle yapılanlar tamamen boşa gitmiştir.

Burayı ziyaret etmek isteyenler için çeşitli turlar düzenleniyor.

Maginot Hattı, Fransa (Wikipedia)
5) Çakmak Hattı

Mareşal Fevzi Çakmak’ın Fransa’nın Maginot hattından esinlenerek yapılmasını planladığı Çakmak Hattı aynı Maginot hattı gibi yayılmacı Bulgaristan sınırında yoğun bir şekilde, Yunanistan sınırında ise daha az yoğunlukta mevziler inşa edilmiş. Atatürk’ün karşı çıktığı bu hat Almanya’nın Yunanistan’ı ele geçirmesiyle işlevini tamamen yitirmiş. Daha sonra hat daha geriye taşınmış.

Çakmak Hattı, Çatalca (Ömer Yılmaz)Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin