Marmaris Gezi Rehberi | Anatomi

0
2978

Gezi MD ekibi olarak bu yaz ki seyahatimiz geçtiğimiz günlerde Marmaris ve çevre koylarına oldu. Aslında pek yapılmayan bir rotayla bu yaz için; Kars->Iğdır->Nahçıvan->Bakü->Tiflis->Batum->Artvin ve son olarak da Artvin’in muhteşem ilçesi Şavşat’a gidecektik. Fakat geziye 5 gün kala Nahçıvan->Bakü geçişini yapacağımız Azerbaycan Hava yolları şirketinin internet sitesinden bilet alamadığımız için(bazı göstermelik problemlerle bilet satışı yapmıyorlar. Almak imkansız.) tüm rezervasyonları, diğer biletleri iptal ettik ve hızlıca rota değiştirdik. Geziye 5 gün kala tüm planları iptal etmek hepimiz için sinir bozucu oldu fakat Marmaris gezimiz bizi o kadar büyüledi ki, hiçbir pişmanlık duymadık ve sanırım hepimizin hayatındaki en dolu gezi oldu. Anlatmak için sabırsızlanıyorum, başlıyoruz 🙂

Mimaras, Marmaras, Marmaris

Marmaris nasıl bir yerdir diye anlatmadan önce ilçenin adının etimolojisine bakmak yeterli aslında. Anlatılanlara göre Kanuni Sultan Süleyman bugün ki Marmaris topraklarına ilk geldiğinde gördüğü manzaradan o kadar etkileniyor ki, validesine bir hediye olarak burada bir kervansaray inşa ettiriyor. Aynı zamanda toprakları ve denizi gözlemek için hakim bir tepede bir de kale inşa ettiriyor. İnşalar bittikten sonra Kanuni teftiş için tekrar geliyor ama kaleyi hiç beğenmiyor. Hatta öyle ki kaleyi yaptıran mimarın asılmasını istiyor. O zamanlardan ”mimar as” kelimesiyle özdeşleşen bu yer, zamanla Marmaras ve Marmaris şeklinde değişiyor ve günümüzdeki adını alıyor.

Kanuni Sultan Süleyman kaleyi niçin beğenmemiştir bilemeyiz ama, Marmaris’in manzarasından ve doğasından etkilenmesine şaşırmamak gerek. Zira yarım ay şeklinde uzanan kilometrelerce kumsalın ardında yükselen yemyeşil tepeler, bu kumsalın önünde masmavi bir deniz ve denizde yükselen irili ufaklı onlarca adalar, bir ada görünümü veren uzaklardaki yemyeşil sıra dağlar. Evet, belki de cennet bu olsa gerek diyorsunuz. Tabii günümüzde betonlaşmayla doğası biraz bozulmuş olsa da, bu betonlaşma Türkiye’deki en güzel çevre düzenlemesi örneklerinden birinin doğmasını sağlayacak kadar düzenli.

Mimaras, Marmaras

Marmaris İnsanı ve Esnafı Nasıl?

Marmaris halkı ikiye ayrılıyor dersek yeridir. Bir grup halen Ege şivesiyle konuşan, hepimizin içinde kucaklama isteği uyandıran samimi Ege insanı. Evet Egeli yerel halk Marmaris’te halen var. Diğer taraftan da kıyı şehirlerindeki gözünü para bürümüş insan samimiyetsizliğin tezahürü olan Türkiye’nin başka yerlerinden gelmiş eğitimsiz güruh. Tabii burada herhangi bir kategorilendirme içine girmiyoruz, Egeli yerel insanları övüyor, diğerlerini yermiyoruz. Her yerin iyisi kadar, kötüsü olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu bahsettiğim durum muhtemelen gözünüzde canlanmıştır ve biz gerçeklerden bahsediyoruz. Aslında özellikle altını çizdiğim nokta ”eğitimsizlik.” Öyle ki yolda yürürken üstünüze yapışacak ve sizi bezdirecek kadar darlayan ”eğitimsiz” esnaflar. Marmaris bunlardan arınırsa o zaman gerçek bir cennet olabilir.

Stas Ovsky

Marmaris Pahalı mı?

Marmaris kesinlikle orta-pahalı kategorisine konulabilecek bir yer. Mesela yeme-içme konusunda kilometrelerce sahil boyunca ucuza hiçbir yer yok. Steak et fiyatları normal. 50-60 lira arası. Fakat içecekler, pizzalar, makarnalar, balıklar vb. geriye kalan hiçbir şey ucuz değil ve neredeyse iki katı pahalılıkta. İlçenin iç taraflarına doğru ucuza döner, ev yemekleri yiyebileceğiniz yerler de mevcut. Bir de Türkiye’nin en ucuz lokantası olan Hacı’nın Yeri var, fakat Marmaris çıkışında bulunduğu için konumu itibariyle sıkıntılı. Konaklama konusuna gelirsek, şehir merkezinde geceliği kişi başı 50-60 liraya apart oteller mevcut. Her şey dahil veya yarım pansiyon oteller ise apartlardan 100-150 lira daha pahalı genel olarak. Fakat indirimli sezonlarda rezervasyon yaparsanız, her şey dahil 100 lira civarlarına kalabilirsiniz.

Marmaris’te Sağlığım İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Deniz-kum-güneş tatili yapacağınız için güneş kreminizi, güneş gözlüğünüzü unutmayın. Pişikler ve yanıklar için Hametan gibi kremleri de edinirseniz sizin için daha rahat olur. Bunlar haricinde Marmaris’te hastalığa yakalanmanıza sebep olacak bir salgın yok şu an, Hepatit A gibi kirli sulardan ve yiyeceklerden bulaşan hastalıklar yönünden de sanitasyona uygun,oldukça temiz bir ilçe Marmaris.
Marmaris’te Ulaşım?

Marmaris’e Ulaşım

Marmaris’e ulaşım için en iyi yol uçak seferleri aslında. Özellikle İstanbul’dan kalkan uçaklar 100-150 lira arasında, oldukça uygun fiyatlarda. Fakat aktarmalı uçuş yapılabilecek şehirlerde yaşıyorsanız fiyatlar direkt iki katına çıkıyor. Yalnız bu yerlerden de otobüs fiyatları muhtemelen çok ucuz olmayacaktır. Mesela Kayseri-Marmaris 120 lira tutuyor. Ama İzmir, Antalya gibi yerlerden gidecek olursanız otobüs yolculuğu hem kısa sürecektir hem de uçaktan daha hesaplı olacaktır.

Marmaris Şehir İçi Ulaşım

Marmaris şehir içi ulaşım için herhangi bir şey kullanmanız gerekmiyor aslında. Ucuz-orta veya pahalı seçenekli birçok pansiyon, apart veya otel sahil yolundaki barlara, Marmaris eski şehrine ve marina bölgesine en fazla 1.5 km. Yani sakin bir yürüyüşle en fazla 20-25 dk içerisinde şehrin kalbine ulaşıyorsunuz. Fakat daha uzaklarda kalan kişiler için Marmaris’te dolaşan minibüsler kullanılabilir. 3 liraya hem şehir merkezine hem de otogara kadar götürüyor. Eğer Marmaris’e yakın olan İçmeler bölgesinde kalacaksanız o zaman mecbur olarak dolmuş kullanmanız gerekiyor. Yanlış hatırlamıyorsam 5 liraya şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz. Taksilere gelirsek, taksi kullanmayı gerektirecek pek bir durum yok. Dediğim gibi yürüyerek veya hiç yürüyecek mecaliniz yoksa dolmuşa binerek kalacağınız yere ulaşabilirsiniz. Son olarak tüm şehir bisiklet yollarıyla kaplanmış ve bu konuda Türkiye’deki en iyi çevre düzenlemelerinden birine sahip.

Mavi yerler bisiklet yolları

Marmaris’te İklim Nasıl?

Elbette sıcak 🙂 Fakat İstanbul’da veya Antalya, Alanya’da olduğu gibi aşırı nem yok. Özellikle akşamları yürümek, gezmek oldukça rahatlatıcı. Belirtelim, şehirde genel olarak hafif bir rüzgar var. Denizden çıkarken üşütüyor 🙂 Bu arada deniz sıcaklığı da çok ideal. Gündüz sıcaklığında gerçekten serinletiyor.


MARMARİS ANATOMİSİ

Gezilecek Yerler

Marmaris Eski Şehir (Old Town)

Marmaris eski şehri bir tatil ilçesinde görebileceğiniz en güzel yerlerden birisi olabilir. Çok övülen Kotor ve Budva’nın eski şehrine oranla Marmaris eski şehri bizi çok daha etkiledi. Tabii Türkiye’de Alaçatı, Yunanistan’da Santorini gibi bazı yerlerin gölgesinde kalabilir Marmaris eski şehri. Fakat daracık yokuş yukarı sokaklarında ilerlerken, begonvillerin süslediği beyaz ve şirin evlerin arasından geçerken gerçekten büyüleniyorsunuz ve samimiyete doyuyorsunuz. Ayrıca her yerden turist basmıyor sizi burada, Kotor’da olduğu gibi. İnstagram fenomenleri için de çok güzel malzemeler var 🙂 Bu arada eski şehir çok büyük, uzun uzun gezilebilecek bir yer değil maalesef.

Marmaris Eski Şehir (Old Town)Marmaris Kalesi

Marmaris eski şehrinin içerisinde bulunan Marmaris Kalesi, yazının en başında da bahsettiğimiz gibi Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş. Küçükçe olan bu kalenin sahip olduğu manzara ise anlatılmaz yaşanır cinsten. Güneş batışına kadar açık kalsaydı, güneşi batırmak için en güzel yer kesinlikle burası olurdu. Ayrıca kalede birkaç küçük oda var ve bu odalarda ilçe çevresinde çıkartılan bazı eserler sergileniyor. Özellikle şarapçılık konusunda Roma döneminde önemli bir yer olduğunu görüyoruz bu toprakların. Kaleye giriş 8 lira fakat müze kartınız varsa ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

Kaynak: blog.obilet.com

Marina

İlçe marinası tekne turlarının sıra sıra dizildiği yerden başlıyor. Buradan başlayan bir yürüyüş sizi muhteşem asıl marinaya ve son durağı Barlar Sokağı’na götürüyor. Önce dört tarafı Türk bayraklarıyla sarılmış bir Atatürk heykeli karşılıyor sizi, burada fotoğraf çekinmek güzel bir İnstagram tüyosu 🙂 Sonrasında lüks yatların sıralandığı kısma geliyorsunuz ve artık burada şehir hareketleniyor. Özellikle akşam 11’den gece yarısı 2’ye kadar burada yoğun bir hareketlilik var. Kıyıda sıralanmış yatlar bir yana, diğer tarafta da lüks balık restoranları ve bar&bistro konseptli mekanlar sıralanıyor. Hem bu restoranlara hem de buradaki barlara bir gece uğramak gerekiyor. Restoran olarak Dede, meyhane olarak Go’Ya önerimiz. Gastro yazısında buralardan ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Marina

Marinada ilerledikçe Barlar Sokağı isimli gece kulüplerinin ve Türkü Bar’ların olduğu mekana geliyorsunuz. İşte buralarda gece 12’den sabaha kadar canlı olan, eğlencenin dibine vurulan yer. Burada Joy Club, Tiger Club ve Club Areena meşhur gece kulüplerinden. Ayrıca tüm bu kulüplerin dış tarafında barlar mevcut ve buralarda shot yarışmaları yapılabiliyor. Gençlerin çok eğleneceği bir sokak 🙂

Club AreenaSahil Yolu

Marmaris sahil yolunun kilometrelerce olduğunu söylemiştik. Ama özellikle marina bölgesinden aşağı doğru 1, 1.5 kilometrelik alan daha yoğun. Sahil yolu üzerinde sokak sanatçıları gösteri düzenliyor. Bir yerden sonra da sahil yolu barları başlıyor. Buradaki barların yoğun olduğu saatler ise akşam 8’den gece 12’ye kadar. Yani aslında şehrin hareketlenmesi önce buradan başlıyor, sonra marinaya geçiyor ve en son da Barlar Sokağı’nda son buluyor. Bu yol üzerindeki barlarda aynı zamanda bar kırması gece kulüpleri ve show mekanları da bulunuyor. Buralarda vakit geçirebilirsiniz ama bu yol üzerindeki en kaliteli mekan şüphesiz Yunus Bar. Kaliteli DJ’yi ve her gün ağırladıkları birbirinden kaliteli gruplarıyla nezih bir eğlence mekanı. Eğer biraz kafa dinlemek istiyor ve biraz da caz müzik seviyorsanız Yunus Bar’a yakın olan Sunprime’da gerçekten kaliteli işler yapıyor.

Yunus Bar’dan bir kare

Kapurcuk Kültür ve Gastronomi Evi’ne Uğramadan Dönmeyin

Marmaris eski şehrinin alt tarafındaki Marmaris Çarşısı içerisinde bulunan Kapurcuk, kelime anlamı olarak deniz kabukluları anlamına geliyor. Burada gastronomi kelimesinden anlaşılacağı üzere Marmaris’in kaybolan lezzetleri yaşatılmaya çalışılıyor, bunun haricinde hem Marmaris hem de tüm Türkiye’de/Osmanlı’da yapılmış ama günümüzde unutulmaya yüz tutmuş meslekler, eşyalar tanıtılıyor.Ayrıca bu eşyalar çok uygun fiyatlara satın alınabiliyor. Kapurcuk evinin üst tarafı ise geleneksel Marmaris evi şeklinde müze olarak kullanılıyor. Buraya giriş ücretsiz; fakat içeride gördükleriniz, tattıklarınız paha biçilemez.

Kapurcuk Kültür ve Gastornomi EviMarmaris Çarşısı Gezilmeli

Marmaris eski şehrinin alt tarafında bulunan Marmaris Çarşısı, güzel ve düzenli bir çarşı. Burada özellikle vakit geçirmeniz gerekmiyor fakat hediyelik eşya alışverişi için veya ünlü markalardan alışveriş yapmak için burayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz Kapurcuk Kültür ve Gastronomi Evi’de bu çarşıda bulunuyor.

Yapılacak Etkinlikler

Marmaris Tekne Turu

Marmaris’i tanımak istiyorsanız sadece ilçeye takılıp kalmamanız gerekiyor zira Marmaris koyları ve Marmaris çevresindeki köyleri, doğayı anlamak için çok daha iyi bir seçenek. Aşağıda bahsedeceğimiz etkinlikleri tur şirketlerinden satın alabilirsiniz, hemen hepsi aynı fiyatı veriyor. Fakat bazılarının kalitesi yönünden çok şikayet bulunduğu için biz Big Boss Yağna Tour’u sizlere öneriyoruz, biz hiç sıkıntı çekmedik. Marmaris tekne turuna gelirsek, yemeklerin ve soft içeceklerin dahil olduğu seçeneğe 50, alkollü içeceklerin dahil olduğu seçeneğe 70 vererek gezebiliyorsunuz. Sabah 10’dan öğlen 16.30’a kadar süren turda Cennet Adası, Akvaryum Koyu, Mağaralar, Turunç ilçesi ve son olarak da Yeşil Deniz görülüp geliniyor. Tabii bu durakların her birinde yüzme molaları oluyor ve bu molalar gerçekten çok keyifli oluyor. Buz gibi sularda, denizin dibini görebildiğiniz yerlerde yüzmek oldukça keyif verici.

Marmaris Tekne Turu
Yeşil DenizDalyan Tekne Turu

Dalyan, Marmaris’e kara yoluyla yaklaşık 2 saat uzaklıkta başka bir ilçe. Aynı zamanda Marmaris’ten kalkan teknelerle de yine yaklaşık 2 saat gibi bir sürede buraya ulaşabiliyorsunuz. Saat 9.30’da başlayan tur, akşama doğru 19.30 civarlarında sonlanıyor. Fiyatı da yemek dahil, içecekler ekstra olarak 85 lira.(Dolardaki dalgalanmalarla fiyatlar değişiyor.)

Tur içerisinde önce Marmaris’in bir koyunda yüzme molası veriliyor, sonrasında da Yunus Adası’na gidilerek yunuslar ekmeklerle besleniyor. Şanslıysanız görebiliyorsunuz, daha şanslıysanız uçan balıkları da görebiliyorsunuz. Biz ikisini de gördük 🙂 Sonrasında Dalyan’a varılıyor ve buradaki en meşhur plaj olan 8 kilometrelik İztuzu Plajı’na varıyorsunuz. Caretta Caretta’ların yumurtalarını bıraktığı yer olan bu plajda yine şanslıysanız bu dev kaplumbağaları görebilirsiniz.

Caretta Yumurtası

Şahane bir kumsalı olan bu plajın, 50 metre yürüseniz dahi derinleşmeyen suları var. Uyarı! dalgalı olması sebebiyle çocuklar dikkat etmeli, fakat yetişkinler için tam bir eğlence yeri. Plajın sonu ise tatlı suyla birleşiyor ve isterseniz burada da yüzebiliyorsunuz. Plaj molası sonrası Dalyan’ın meşhur sazlıkları arasında dolanarak Kral Caunos Mezarlıkları’na uğruyorsunuz. Bölgede 165 adet kaya mezarlık bulunuyor, fakat en büyüğü kral ve ailesinin mezarlığı. Mitolojiye göre Frigya prensi ve prensesi birbirini sever. O dönemlerde böyle ilişkiler normaldir fakat prens ve prenses bir türlü evlenemez. Prenses öyle bir ağlar ki göz yaşları Dalyan’daki suları oluşturur, prensesin yolduğu saçları ise Dalyan’ın sazlıklarını. Tabii bu konuda anlatılan her efsane birbirlerinden farklı.

Kral Caunos MezarlığıSazlık turu sonrası Köyceğiz’e yakın olan meşhur çamur banyosu yapılıyor ve termal havuzlara giriliyor. Bu çamur banyosu o kadar meşhur ki, Holywood artistlerinin buralarda çekildiği fotoğraflar var. Aynı zamanda bu turla beraber Dalyan’da bolca bulunan ve en lezzetli yengeçlerden biri olarak bilinen mavi yengeci de tadabilirsiniz.

Mavi Yengeç

Sedir Adası Tekne Turu

Bizim yapmadığımız bir etkinlik olan Sedir Adası turu, yukarıdaki iki tekne turuna alternatif olacak kadar güzel. Marmaris turuna yakın rotalarda gezindiği için yine onun gibi 16.30 saatlerinde biten bu turda, meşhur Kızılkum’u görüp üzerinde yürüyebilirsiniz. Bu turun fiyatı soft içeceklerle 70, alkollü içeceklerle 80 lira.

Scuba Diving

Marmaris’te yapılabilecek en iyi etkinliklerden birisi de şüphesiz Scuba Diving. Tertemiz koylarda balıkları beslemek, kayalar arasında dolaşmak çok keyifli. İçeceksiz olarak yemek dahil 90 lira gibi bir fiyatı olan dalış turunda başlangıç seviye eğitim veriliyor. 5 metreye kadar hocalar eşliğinde 2 kere dalış yapabiliyorsunuz ve 2 dalış toplam 35-40 dakika sürüyor. Dalış sırasında elinize verilen ekmeklerle balıkları besliyorsunuz.Yüzlerce balığın size hücum etmesini görmek çok keyifli. Eğer ki dalış eğitiminizi ilerletmek istiyorsanız 150 lira daha vererek 12 metreye kadar dalabiliyorsunuz. Bu dalışta daha serbest oluyorsunuz ve yaklaşık 50 dakika sürüyor. Bu eğitim sonrası keşifçi ünvanını alarak 1 sene boyunca dünyanın her yerinde 12 metreye kadar dalış yapabilme hakkına kavuşuyorsunuz. Eğer ki rotanızda Dalyan’da bulunuyorsa ve orada da konaklayacaksanız, dalışınızı Dalyan’da da yapabilirsiniz.

Scuba DivingDalaman’da Rafting, Fethiye Tekne Turu ve Atlarla Safari

Bu üç etkinlik yine tur şirketlerinden satın alınabiliyor. Dalaman’da rafting oldukça keyifli bir etkinlik ama Marmaris’ten uzak olduğu için sadece git gel 6 saatiniz gidiyor. Aynı şekilde Fethiye’ye gidiş de uzun sürdüğü için çok verimli olmuyor. İki etkinlikte 150 lira. Fakat bunları Marmaris’ten yapmak yerine 1 yada 2 gün Dalyan’da konaklama, 1 ya da 2 gün Fethiye’de konaklama yaparak, oralarda çok daha ucuz fiyatlara yapabilirsiniz. Son olarak atlarla safari de güzel etkinlikler arasında. Fiyatını hatırlamıyorum ama, tur şirketlerine bu etkinliği de sormalısınız.

Sahilde Oturup Bir Şeyler İçelim

Marmaris’te akşam olunca yukarıda da bahsettiğimiz gibi havalar serinliyor ve rahatsız etmiyor. Bu havayı fırsat bilen turistler ve sakinler, marketlerden aldıkları alkollü, alkolsüz içeceklerle sahil kumlarına kendilerini atıyor ve koyu bir sohbet çeviriyor. En azından bir akşam bu şekilde vakit geçirilmeli diye düşünüyoruz 🙂

Korsan Tekneler Geceleri Yüzen Kulübe Dönüşüyor

Marina’da sıralanan tur teknelerinden bazıları diğerlerinden büyük ve şaşaalı. Bunlar korsan gemi görünümüne bürünmüş tekneler. Bu tekneler geceleri yüzen kulübe dönüşüyor. Akşam 9 gibi demir alan tekneler gece 12’ye kadar diskoya dönüşüyor. Biz özel müşteri olarak para vermeden girdik ama, giriş ücreti 15-20 lira civarlarındadır diye düşünüyoruz. İçerideki içecekler ekstra. Elbette Barlar Sokağı’nda ki gece kulüpleri gibi bir eğlencesi yok ama, köpük partisi ve dinmeyen müzikli ortamıyla eğlenceli gelebilir.

Korsan Tekneler Geceleri Yüzen Kulübe DönüşüyorMarmaris’te Yeme-İçme

Gastro MD | Marmaris yazısında detaylıca anlatacağımız bu bölümde kısa maddelerle birkaç şey ifade edelim.

 • Farklı mutfakları Marmaris’te deneyebilirsiniz. İngiliz kahvaltısı, Çin, Hint ve Lübnan yemekleri.
 • Bir akşam marinadaki lüks balık restoranlarının birinde yemek yiyin. Sonuçta konu balıksa, bu işin ustası bizim ülkemizde az.
 • Hacı’nın Yeri isimli Türkiye’nin en ucuz lokantasını bir deneyin. Sonuç sizi de şaşırtacak.
 • Dalyan’da mavi yengeç deneyin. Dünyada az bulunan bu türü bir daha yeme şansınız olmayabilir.
 • Kapurcuk Kültür ve Gastronomi Evi’nde Goca Marmaras gazozlarını için, Marmaris kurabiyesini ve incirli pastasını yiyin.

Marmaris Gezisi Masrafları Ne Kadar? 

Marmaris Ulaşım Masrafı: Marmaris-Kayseri gidiş geliş 240 tl
Marmaris Konaklama Masrafı: Konaklama: 5 gece kişi başı 300 lira(apart otel)
Marmaris Yemek Harcamaları: 300 lira
Marmaris Gece Eğlencesi: 150 lira
Marmaris Etkinlik Masrafları: 250 lira
Marmaristen Hediyelikler: 30-50 lira

Marmaris Gezisi Toplam Maliyet: 5 gece-6 gün 1300 lira

Gezi Rotası Önerisi

Marmaris 3 gece:

 • 1.Gün–> Marmaris halk plajında veya otellerin ücretli plajında yüzmek. Akşam marinada balık yemek ve oradaki barlarda takılmak. İlerleyen saatlerde gece kulübüne gitmek.
 • 2.Gün–> Marmaris tekne turu, akşam sahil yolundaki barlardan birine gitmek
 • 3.Gün–> Scuba Diving, akşam içecekleri alıp sahilde muhabbet çevirmek

Dalyan 2 gece:

 • 1.Gün–> İztuzu Plajı’nda doyasıya yüzmek, sazlık turu alıp Kral Caunos Mezarlıklarını görmek ve çamur banyosu yapmak. Akşam mavi yengeçli güzel bir akşam yemeği.
 • 2.Gün–> Dalyan’a yarım saat uzaklıktaki Dalaman’a gidip rafting yapmak.

Fethiye 2 gece:

 • 1. Gün–> Ölüdeniz’e gitmek, dünyanın en güzel plajında yüzmek. Büyü filminin çekildiği Kayaköy’ü görmek.
 • 2. Gün–> Fethiye’deki tekne turlarıyla Kelebekler Vadisi’ne, Saklıkent Kanyonu’na gitmek.

Yukarıdaki rota önerimiz muhteşem bir Muğla turu için, hatalarımızdan ders çıkarttığımız ve güzel olduğunu düşündüğümüz bir öneridir. Şimdiden keyifli gezmeler 🙂

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin