Katar’da Doktor Olmak

0
1155

Gezi M.D.’den herkese merhaba!

Katar, Gezi ve Hekim | Katar yazımız↵da da ele aldığımız gibi oldukça zengin bir ülke olmasıyla ön plana çıkan bir körfez ülkesi. Arap yarımadasında modern bir çizgi yakalama yolunda ilerleyen başkent Doha, artık günümüzde sıklıkla bu bağlamda akla ilk gelen Dubai ile kıyaslanıyor. Bu kıyas bile Katar’ın geleceğe yönelik planlar yapmaya uygun bir yer olduğunun göstergesi. Ayrıca 2017’de yaşanan krizde Katar-Türkiye ilişkilerinin pekişmesi de özellikle Türklerin Katar’da kendilerine uygun bir yaşam arayışına girmesinde çok etkili oldu.

Gökdelenleri ile Doha da modern mimari yarışına dahil

Peki Türk hekimlerinin Katar’da ne gibi seçenekleri var? Katar, doktor alımı yapıyor mu? Katar’da doktor olarak çalışmak nasıl bir tecrübe? Katar’da doktor maaşları ne durumda? Bu soruların cevabını bu yazı serimizde cevaplıyoruz. Öyleyse buyrun okumaya 🙂

Öncelikle, Katar’ın yabancı uyruklu doktor alımı yaptığını söyleyerek başlayalım. Katar’da doktorluk yapabilmek için birçok yol olduğunu belirtmemiz gerek. Bu yazı bu yollardan biri olan Hamad Medical Corporation(HMC)’i konu alacak.

Hamad, Kadın Sağlığı ve Araştırma Merkezi.
Hamad, Al Wakra Hastanesi.

Hamad Medical Corporation(HMC)

Hamad Medical Corporation(HMC), Katar’da ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde lider konumda olan özel bir sağlık kuruluşu. Hamad, 9’u alanlaşmış ve 3’ü genel olmak üzere 12 hastanesi, ambulans hizmeti ve konuk bakım hizmetleri ile tam teşekküllü bir yapıda. Uluslararası kalite standartlarını yakalamak konusunda da büyük bir çabaları var. Kurumun bazı başarılarına göz atacak olursak;

 • Hamad, sonuncusu 2016’da olmak üzere 12 hastanesini de Joint Commission International (JCI) akreditasyon programı kapsamına dahil ederek dünyanın ilk tüm hastaneleri JCI akreditasyonuna sahip kuruluşu ünvanına sahip oldu.
 • Hamad, Amerika kıtası dışında Accreditation Council for Graduate Medical Education (ACGME) akreditasyonuna sahip tek hastane sistemi.

Hem ACGME’nin hem de JCI’nin uluslararası tıp camiasındaki saygın konumları göz önünde bulundurulduğunda, Hamad akademik anlamda dünyanın her yerinden hekimler için çekici bir kurum.

Hamad, başkent Doha merkezli olduğu için Hamad’da çalışmak Doha’da yaşamanın tüm artı ve eksilerine ortak olmayı gerektiriyor.

Doha’nın başlıca artıları;

 • Katar -ve Doha- “tax free”. Yani kazancınızdan vergi ödemiyorsunuz, bu da kazancınızın net değerini hayli yükseltiyor.
 • Doha, dünyanın en güvenli şehri. (Kaynak: Numbeo.)
 • Katar, ülkemize oldukça yakın ve Doha’ya direkt uçuşlar mevcut. Ayrıca Türkler orada seviliyorlar ve vize problemi yok. Türkiye’yi ziyaret etmek kolay ve vakit almıyor.

Doha’nın başlıca eksileri;

 • Doha, ve Katar, oldukça küçük bir yer. Eğer Türkiye’nin büyükşehirlerine alışmış biri iseniz, size çok küçük bir ortam gibi gelebilir.
 • Doha, bir İslam devleti bünyesinde olduğu için şeriatın getirisi olan bazı kurallara Türkiye’den farklı olarak uymanız beklenebilir.
 • Doha, yazları sıcaklarla kavrulan bir iklime sahip, bu yoğun sıcakların size göre olmaması olası.

Yukarıdaki durumlara tamamsanız ve Hamad’da çalışmak istediğinize karar verdiyseniz; orada neler yapabileceğinize bir bakalım:

 1. İnternship (Staj yapmak)
 2. Residency (Uzmanlık eğitimi almak – Asistanlık)
 3. Fellowship (Gözlemci olmak)
Biz yazımızın devamında gerçek bir kariyer olan Hamad’da residency’den bahsedeceğiz.

Residency, Türkiye’de tıp fakültesinden mezun olduktan sonra alınan uzmanlık eğitimine karşılık geliyor. Benzer bir süreç sonucu Hamad’da de uzman doktor ünvanı alabilir ve Katar’da doktor olabilirsiniz. Peki bunun için ne yapmanız gerekiyor?

Hamad, residency programı için artık online başvuru kabul ediyor. Bu başvuruyu yapabilmek için:

 • Türkiye tıp fakültelerinde standart olan 1 yıllık intörn eğitimi haricinde en az 1 yıl pediatri, dahiliye, genel cerrahi, kadın doğum gibi majör dallarda klinik tecrübeye sahip olmanız isteniyor.
 • Klinisyenliğinize 1 yıldan fazla ara vermemiş olmalısınız.
 • Mezun olduğunuz okulun World Directory of Medical Schools’un veritabanında yer alması gerekiyor.

Bu şartları sağlıyorsanız/sağlayacaksanız vermeniz gereken sınavlar var. Bunlardan biri medikal bilginizi ölçmeye yönelik, diğeri de İngilizce seviyenizi test ediyor.

Hamad’ın kabul ettiği medikal sınavlar;

 • USMLE Adım 2 Klinik Bilgi
 • IFOM-CSE
 • MCCEE / MCCQE Bölüm 1

Bu sınavlardan USMLE Step 2 CK ve IFOM-CSE Türkiye içerisinde alınabilen sınavlar. MCCEE/MCCQE şu anda Türkiye’de yapılmıyor olsa da 2019’da sınav sistemine yapılacak değişiklikler ile Türkiye’de yapılmaya başlanabilir. Bu sınavlarda minimum geçer notları almanız bekleniyor.

İnglilizce için ise;

 • IELTS – akademik
 • TOEFL – profesyonel

Burada da beklenti, IELTS için minimum 7.0, TOEFL için minimum 80 puan.

Buraya kadar her şey uygunsa, başvurunuza bir Letter of Intent (Niyet Mektubu) ve Letter of Recommendation (Referans Mektubu) eklediğinizde kabaca hazırsınız. Belgeleriniz bir kontrolden geçtikten sonra eksiksiz iseler yüzyüze yapılacak olan mülakat için Katar’a davet ediliyorsunuz. Bu mülakatta sizin takım ruhunuz, doktorluk yetileriniz, İngilizce düzeyiniz gibi meziyetleriniz test ediliyor. Mülakat sonrasında kabul edilirseniz, atamalarınız sonuçlandığında artık Hamad’da bir asistansınız. Tebrikler! 🙂Katar’da doktor maaşları ne kadar?

Şimdi çok merak edilen diğer bir noktaya gelelim. Katar’da doktor maaşları ne kadar? Bu sorunun cevabı çalıştığınız kuruma, hangi alanda doktorluk yaptığınıza, asistan/uzman doktor olmanıza göre değişiyor elbette. Yine de -Hamad’da- elimizdeki verilere göre (veriler indeed ve paysa‘dan alındı);

 • Asistan doktor maaşı ortalama 35000 QAR/ay(Katar Riyali) = 54000₺/ay
 • Nörologlar ve acil tıp uzmanlarının belirttiğine göre uzman doktor maaşı ortalama 58000 QAR/ay = 90000₺/ay

Pekii, Katar’da bir doktorun hayatı nasıl? Hamad’da çalışan bir doktorun vergisiz kazancının yanı sıra tüm ailesini kapsayan sağlık sigortası, Katar’dan ayrılıp başka bir yerde çalışmak isterse orada çalıştığı süre boyunca verdiği hizmete karşılık bir ikramiyesi, yılda bir kere Hamad tarafından karşılanan memleket ziyareti için gidiş dönüş uçak bileti, eşyalı evi(bir çeşit lojman hizmeti), yılda toplamda 60 gün ücretli izini, Katar’a taşınma ödeneği, çocukları için eğitim desteği de oluyor. Bu imkanlar Katar’da yeni bir hayat kurmanız için çok yardımcı.

Çalıştığınız bölüme göre değişse de Hamad’da çalışma saatleri genelde oldukça iyi. Çoğu doktor 07.00-14.00 saatleri arasında mesai yapıyor. Bu, dünyanın birçok yerinde olmayan bir avantaj. Souq Waqif’da dolanmak, Pearl Island’da alışveriş yapmak, canınız sıkıldığında Corniche’te sahil yürüyüşüne çıkmak için bolca vakit demek bu. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri Katar’a oldukça yakın; gece hayatı ve eğlence için bir kaçamak yapmak istediğinizde Dubai ve Abu Dabi birkaç saat mesafede.

Doha’nın meşhur pazarı: Souq Waqif. Kaynak: CNNDeniz doldurularak inşa edilen lükslerin adası: Pearl Island.

Hamad Medical Corporation, Katar’da doktor olmak için gereklilikleri ve merak edilenleri bu şekilde özetledik. Merak ettiğiniz başka konular varsa yazıya yorum yaparak bize ulaşın. Yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın! 🙂 Sonraki yazılarda görüşmek üzere!

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin