Gezi ve Hekim | Senegal

0
3231

Gezi M.D. sitesini kurarken sitenin hem gezgin ruhunu hem de hekimlik mesleğini birbiri içinde harmanlamak istedik. Böylece ”hekim gözünden gezi” nasıl olur, bunu okuyucuya anlatabilecektik. Bu noktada bu sefer ki yazımızı bir Afrika ülkesi olan Senegal üzerine yazacağız.

 Sağlık Ocağının Önünde Bekleyen Çocuk – 2012

Bir gezgin olarak gideceğimiz yerin sağlık sektöründeki gelişmişliği çok önemlidir. Zira dünyanın dört bir tarafında birbirinden farklı hastalıklar var. İnsanoğlunun tüm hastalıklara karşı korunaklı olması imkansız. Mesela Senegal’de sağlık imkanları oldukça sınırlı. 2001 verilerine göre, nüfusun %54’ü yoksulluk sınırının altında, bu da sağlık alanında bir çok hizmete engel olmakta ve yardımlar üzerine kurulu bir sağlık sistemini beraberinde getirmekte. Senegal’deki yaygın tıbbi sorunlar başlıca; çocuk ölümleri, anne ölümleri, sıtma ve HIV / AIDS de dahil olmak üzere cinsel hastalıklar.

Kentsel ve kırsal alan arasında da sağlık hizmetlerinde hem kalite, hem erişim farkı bulunan Senegal’de, daha fazla doktor ve sağlık personeli; özellikle de pratisyen hekim, jinekolog, doğum uzmanı, çocuk doktoru ve kardiyologlara ihtiyaç var. 2008 yılı itibariyle, Senegal’in sadece yirmi adet tam teşekküllü hastane var; bunlardan 7’si Rönesans Anıtı’nın da bulunduğu Dakar’da. Buna ek olarak, Senegal halkının sadece% 15,2’si sağlık sigortasına sahip ve çoğu resmi sektörde çalışmakta.

Tabii Senegal’de her şey kötü değil. Bir de işin gezi kısmına bakalım. Harika doğası ile büyüleyebilen bir ülke burası, mesela, dünya üzerinde oldukça nadir “Pembe Göl” oluşumlarından birini barındıran ülkelerden biri. Retba Gölü, biri sanki göle tonlarca pembe şekerlemeler atmış gibi görünür, bu tatlı göle görünütüsünü oldukça ekstrem şartlarda yaşayan nadir bir alg türü veriyor.

Yine Senegal’de Afrika’da köleliğin bitişi ve bağımsızlık üzerine önemli bir anıt var. Afrika Rönesans Anıtı. Senegal’in Dakar kentinin dışında bulunan 49 metrelik bronz bir heykel bu. Avrasya’nın dışında kalan en büyük heykel olma özelliğini de taşıyor. Hatta Özgürlük Anıtı’ndan daha uzun olması da kendi çapında önemli bir ayrıntı.

Kısaca Senegal, bir hekim gözüyle gözlemlenebilecek güzel bir ülke. Bir sonra ki tıp ve gezi içerikli yazımızda görüşünceye dek..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin