Mersin Gezi Rehberi | Patoloji

0
2106

Geçtiğimiz hafta Mersin’in ve de Kızkalesi ilçesinin genel hatlarını anlatan anatomi yazısını paylaşmıştık↗. Şimdi bu anatomi içinde dikkat edilmesi gerekenleri, yapılmaması gerekenleri anlatmada.


Kızkalesi’ne gitmeden önce nelere dikkat etmeliyim?
Bildiğiniz üzere Kızkalesi bir tatil beldesi. Ana hatlarıyla bir tatil beldesinde dikkat etmeniz gereken her şey, Kızkalesi için de geçerli.

Sağlığınız için:
1) Her şeyden önce tatil çantanıza güneş kremi koymayı unutmayın. Bir hekim adayı olarak güneş kremleri hakkında küçük bir rehber yapmak isterim. Öncelikle 20, 30, 50 faktör, güneş kremlerinin koruyuculuk gücünü ifade ediyor özetle. Sayı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi koruma sağlıyor. Güneş kremleri arasında da Sebamed’in 50 faktör güneş koruyucu kremi en başarılı güneş kremi. Açık tenli, güneşte uzun süre durduğunda kızaran insanlar kesinlikle bunu kullanmalı. Fakat kesinlikle dediğime bakmayın bazı ciltler için ters etkiyi de gösterebiliyor. Onun haricinde daha esmer, daha kolay bronzlaşanlar yine Sebamed’in 20 veya 30 faktör güneş kremini kullanabileceği gibi Nivea’nın 30 faktör güneş kremini de kullanabilir. Fazladan bronzlaşmak isteyen kişiler, ekstra bronzlaştırıcı olarak satılan kremleri rahatça kullanabilir. Nispeten esmer tenli insanlar, 50 faktör güneş kremi kullanmak zorunda değil. Bu saydığım iki marka dışında diğer markaları kullanan yakınlarımdan, herhangi bir olumsuz söylem duymadım. Bütçenize göre ve de teninizin açık veya esmer olmasına göre doğru faktörlü krem, işinizi görecektir. Bu arada çok sorulan sorulardan biri de; sprey krem ile ele dökülüp sürülen krem arasında bir fark var mı sorusu. Aralarında bir fark yok.

Son olarak güneş kremlerinin arasındaki temel farktan bahsedeyim. Güneş kremlerinde bir yağ bazlı, bir de su bazlı krem var. Yukarıda saydıklarım tüm ürünler yağ bazlı. Bunlar hassas ciltlerde sorunlara, sivilcelenmeye sebep olabilir. Bunlar yerine su bazlı, daha çok eczanelerde satılan ve de fiyatı nispeten daha pahalı olan ürünler var. Hassas cildi olan, sivilcelenmeyi sorun eden kişiler bunları kullanabilir. Hatta tıbbi bir tüyo vermiş olayım, sivilcelerini sorun eden kişiler bu kremleri kullanmayı bir denesinler. İşe yararsa yukarıda iletişim sekmesinden teşekkürlerinizi gönderirsiniz 🙂 Burada özellikle bir marka ismi vermiyorum. Eczacınız en doğrusuna sizi yönlendirecektir.

2) Güneş kremlerinden sonra, hele ki çocuklu bir aileyseniz sivrisineklerden koruyucu sprey bulundurabilirsiniz.

3) Güneş gözlüğü almadan yola çıkmayın. Tatil beldesine arabayla seyahat ediyorsanız, güneş gözlüğü şart. Bununla birlikte plajda güneşlenirken, beldede gezinirken bir güneş gözlüğü hayat kurtarıcı. Devamlı olarak gözlerinizi kısmayacağınız için, hem göz altı cildinizi kırıştırmazsınız hem de güneşin zararlı etkenlerinden gözlerinizi korursunuz. Yine burada da bir hekim adayı olarak bilgi vermem gerekirse; polarize güneş gözlüğü, güneşin ultraviyole ışınlarından sizi koruyan gözlük demek değildir. Polarize gözlük, yansımaları engeller. Mesela güneşin asfaltta sebep olduğu yansımaları engeller. Bu da daha kolay ve keyifli bir sürüş sağlar. Hatta polarize gözlük, devamlı olarak uzun yol yapan kişilere önerilir. Zaten satılan gözlüklerin birçoğu polarize değildir. Bu bilgiyi veriyorum zira polarize gözlük testi yapılabilir. Bir resimde gözle görülemeyen şekil vardır. Gözlüğü taktığınızda o şekli görebiliyorsanız o gözlük polarizedir. Sahte, ultraviyole koruyucusu olmayan bazı gözlüklerde polarize özelliği var. Satıcı, alıcıya bu testi yaptırır ve orijinal, koruyucu gözlük sattığını söyler. Böylece uyarmış olayım, dikkatli olun. İnanmayın 🙂Genel olarak;
1) Zaten anatomi yazımızda da belirttiğimiz gibi, Kızkalesi küçük bir tatil beldesi. Burası ucuz ve sakin. Buraya gelirken çok büyük oteller, inanılmaz hizmetler, çok eğlenceli bir gece hayatı beklemeyin. Maalesef hiçbirini karşılamaz.

2) Buraya gelen tatilcilerin büyük bir çoğunluğu aile. Haliyle yukarıda belirttiğim gibi gece hayatı da nispeten sakin. Gece hayatı bağlamında genel olarak türkü barlar var. Her biri sahile sıfır.

3) Pansiyon ve apart otel şeklindeki konaklamalar daha ön planda. Yine buraya yakın olan Erdemli, Silifke gibi yerlerde de bu şekilde. Bu sebeble mutfağı iyi olan bir yer rezervasyon etmeniz, sizin için daha iyi olacaktır. Zira dışarıda yemekler size hitap etmeyebilir. Aslında hepsi kendi çapında, temiz gözüken lokantalar. Ama yiyeceğiniz şeyler kısıtlı. Lüks, güzel restoranlar yok. Bu sebeble kendi yemeğinizi kendiniz yapmak isteyebilirsiniz.

4) Son olarak buranın denizinden bahsedeyim. Kalabalık bir denizi var. Ve de biraz kirlice. Ama o kalabalığa rağmen rahatsız edici değil. Hatta Alanya’nın denizi daha kirli gelmişti bana. Eğer kalabalığı sevmiyorsanız, burası size göre değil 🙁

Mersin’e gitmeden önce nelere dikkat etmeliyim?
 1) Aslında bunu Kızkalesi için de belirtmeliydim ama burada bahsetmiş olayım. Sıcaklık. Ege, Akdeniz şehirlerinde yaşamıyorsanız Mersin size sıcak gelecektir. Bunaltıcı havası, yüksek sıcaklığıyla biraz bezdirici. Serin tutacak kıyafetler almakta fayda var.

 2) Anatomi yazısında da belirttiğim üzere, Mersin çarpık kentleşmiş bir şehir. Trafiği size usandırıcı gelebilir. Ama bir İstanbul, İzmir trafiği değil elbette.

 3) Adana, Gaziantep, Hatay gibi şehirlerde klasik olduğu gibi burası da gastro turu yapılabilecek bir şehir. Biz anatomi yazımızda denediğimiz bazı tatlardan bahsetmiştik. Hatta Özkaymak’ta yediğimiz künefeyi beğenmediğimizi söylemiştik. Fakat Mersinli bir tanıdıktan önemli tüyolar aldık. Tantuni için Memoş Tantuni, Künefe için de Göksel’deki Has Künefe en iyileriymiş. Bunu da gidenler için bir tavsiye olarak buraya yazmış olayım.

 Memoş Tantuni, Fotoğraf: Suat Aksakal/ Foursquare

 4) Mersin merkezde yapacak çok bir şey yok. Neler yapılacağından anatomi yazımızda bahsettik. Mersin şehrinde turistik manada gezilecek yerlerin çoğu ilçelerde. Bu sebeple Mersin’e gitmek demek, ilçelerini gezmek demek olmalı sizin için.

Böylece bir destinasyonun daha, anatomisini ve patolojisini bitirmiş olduk. Yeni yazılarımızda görüşünceye dek,


Gezi MD ailesi olarak iyi bayramlar dileriz, hoşça kalın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin