Bosna-Hersek Gezi Rehberi | Patoloji

2
2822

Balkanlar’ın güzel ülkesi Bosna-Hersek, Türk gezginler için çok şeyi ifade eder. Kültürel yakınlığımız, ortak geçmişiz, yaşanılan acılar iki ülkenin insanlarını gönülden birbirine bağlamış. Bu güzel ülkeye hissettiğimiz sevgi, sadece bu manevi bağdan öte gelmiyor ama. Bunun yanında Bosna-Hersek cidden çok güzel bir ülke. Doğası, tarihi, eğlencesi, yemekleri… İşte bu ”maddilik” içerisinde, olumsuz yanları da barındırıyor. Gezerken dikkat edilmesi gerekenleri, keşke dememeniz için bu başlık altında topladık 🙂 Ayrıca belirtelim. Mostar ve Saraybosna patolojisini birleşik olarak yazdık. Aşağıda yazdıklarımız, iki şehir içinde geçerli.

Saraybosna’da Konaklamak İçin Seçtiğiniz Yerin, Tepede Olmamasına Dikkat Edin

Saraybosna, birçok tepelikten oluşan bir şehir. Öyle ki, düzlük bir alan yok desek pek abartmış sayılmayız.(tamam biraz abarttık.) Haliyle konaklayacağınız yerin de tepede bir yer olmamasına dikkat edin. Booking’den ya da artık hangi internet sitesi üzerinden rezervasyon ettiriyorsanız oradan, haritadan konumuna kesinlikle bakın. Yorumları kesinlikle okuyun. Mesela bizim kaldığımız Apartment Glass 2, Baş Çarşı’ya 750 metreydi. Fakat o 750 metrenin tamamı, yokuş yukarı bir yolmuş. Hayır, genciz, bize bir şey olmadı 🙂 Ama birkaç kere git gel yapınca da yorulmuyor değilsiniz. Biz şimdiden uyaralım 🙂

Beyaz Tabya’ya Çıkarken

Exchange Ofislerine Dikkat

Tüm Balkanlar’daki tabiri caizse, affınıza sığınarak söylüyorum en ”kazık” exchange ofisleri Bosna-Hersek’te. Euro veya dolar, hangi para birimini bozdurursanız bozdurun kesinlikle komisyon alıyorlar. Bazı yerlerde minimum 1KM yani 2 lira iken bazı yerlerde 2.5KM yani 5 lira. Bazı yerlerde bozdurduğunuz total paranın %1’ini kesiyorlarken, bazı yerlerde %2’sini kesiyorlar. Hatta %3’ünü. Küçük paralarmış gibi dursa da birkaç kere bozdurunca 10KM, cebinizden uçabiliyor. 10KM demek, Saraybosna için 2 güzel öğün demek. Bizim gibi öğrenciyseniz, tasarruf şart 🙂 Sözü uzatmadan, ilk girdiğiniz exchange ofisinden para bozdurmayın. Birkaç yere girip kurları okuyun, ona göre davranın.

Balkan Restoranlarındaki Genel Sorun

Balkan restoranlarında, kafelerinde genel sorunun ne olduğunu, önceki yazılarımızı okuyanlar az çok bilirler. Burada yemekler çok ucuzken, içecekler çok pahalı oluyor. Yemek 7 lirayken su da 7 lira olabiliyor. Habersizce 1 su 2 kola söyleyip hiç beklemediğiniz bir fiyat öderseniz bizim gibi, moraliniz pek tabii bozulur. Söylüyoruz ki ibret alın bizden 🙂 Saraybosna’nın her yerinde, buz gibi sular akan sebiller var. İlla su içmek istiyorsanız buralardan için. Gidip 7 lira vermeyin. Marketten de almayın. Bakın bir daha diyorum, her yerde sebil var. (Beyaz Tabya’da yok tamam) Fakat Bosna’daki mekanlarda ucuz olan bir şey var. O da jogurt(koyu kıvamlı ayran) ve çay. Birçok yerde fiyatı 1KM ya da 1.5KM. Hem sabah kahvaltısında güzel bir börekle hem de normal bir öğünde köftelerle, gayet güzel gidiyorlar.

Taksilerle Sıkı Pazarlık Atın

Balkanlar’da pazarlık, çok bilinir bir şey değil. Mağazalarda satılan bir ürünün fiyatı, hakkı neyse o fiyattan veriliyor genelde. Hatta biz Türklerin, ”pazarlık sünnettir” lafına da o kadar alışmışlar ki, biz söylemeden onlar söylüyorlar 🙂 Gel gelelim, taksilerde durum böyle değil. Turist olduğunuzu anlayınca yüksek fiyat vereni çok. Sıkı pazarlık atmadan, taksiye binmemenizi öneririm. Kaldı ki, Saraybosna’da taksiye binmenizi gerektirecek bir durum da yok. Gezilecek yerler birbirine çok yakın. Artık karar sizin.

Havalara Dikkat Edin

Hem Saraybosna hem de Mostar, Belgrad’a göre soğuk şehirler. Kaldı ki Belgrad’taki gibi nemli bir hava da yok. Bu sebeple ”ben sadece yazın çıkacağım, şort falan alsam zaten üstüme bir şeye gerek yok” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira geceye doğru rüzgarlı ve soğuk olabiliyor havalar. Eğer çantanızda yer varsa ince bir hırka bir de pantolon almaktan zarar gelmez. Üşütürseniz güzelim Balkanlar gezinizin zevkini çıkaramazsınız dostlar.

Acılar Hala Taze

Evet, Srebrenica’dan bahsediyoruz. On binlerce Boşnak, çocuk ya da yaşlı demeden acımasızca katledildi. Evler yağmalandı, şehrin silüetine büyük bir gedik açıldı. Mostar’ın alamet-i farikası, Mostar Köprüsü yıkıldı. 2 milyon kitap, Sırplar tarafından yakıldı. Tüm bunların farkında Boşnak halkı. Şehrin her tarafı mezarlarla, yıkık dökük evlerle dolu. Unutmamak için, bilerek öyle bırakılmış gibi. Halkla bu acılı günleri konuşmak zor. Doğrusu sormaya ve konuşmaya utanıyoruz. Ancak onlar konuşursa öğreniyoruz bir şeyler. Mesela camilere doldurulup nasıl kurşuna dizildiklerini. Fakat Bosna halkı gerçekten çok bilinçli. Sohbet ettiğimiz kişiler gencinden yaşlısına, bilgi birikimiyle dolu. En büyük intikamın, düşmanından daha çok çalışmaktan geçtiğini farketmiş gibiler. Umutla bakıyorlar… Biz de mutlu oluyoruz…

Yeşeren Umutlara İthafen

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin