Otel MD | Karadağ

Karadağ Seyahatlerinizde Mutlaka İncelemeniz Gereken Oteller

0
2043

Balkanlar turumuzun küçük ülkesi Karadağ’nın, konaklanacak yer seçme rehberi yazısıyla karşınızdayız.

Daha önce Karadağ anatomi yazıları↵nda da belirttiğimiz gibi  Karadağ, diğer Balkan ülkelerine göre birazcık pahalı. Bu sebeple otelleri, hostelleri de pahalı. Hemen hemen her ülke için geçerli olan turistik şehirlerde konaklamak, ülkenin diğer şehirlerine göre daima daha pahalıya patlar. Tabii ki güzel fırsatları değerlendirebilirseniz ne ala.

Bu turistik şehirlerdeki pahalılık, Karadağ’ın gezilecek, görülecek hemen her şehrine yansımış durumda. Zira birçoğu deniz kıyısında ve çok yıldızlı oteller tarafından da keşfedilmiş vaziyetteler. Eğer öğrenciyseniz (bizim gibi) şehir merkezine yakın yerlerde konaklamak, burada biraz zor. Şimdiden belirtelim Karadağ’nın başkenti Podgorica ucuz. Bu sözlerimiz, ucuzluğuyla gözümüze pek şirin gelen Podgorica için değil. (fakat şehrin kendisi çok sıkıcıydı) 🙂 Bu sözlerimiz Kotor ve Budva’ya yönelik.

Mesela Budva’da denize çok yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız, kesenizden bir odanın gecesine, kişi başı 100-120 liralar çıkmalı en az. Fiyatlar ancak, sahile bir kilometre uzaklıktaki yerlerde ucuzlamaya başlıyor. O da 70-80 liralara düşüyor daha. Düzenli bir geliri olanlar için, yurtdışına çıkacak kadar para biriktirebilen yetişkin bireyler için, bu paralar elbette ki makul değerler. Fakat biz de öğrenci olduğumuz için, öğrencinin halinden anlayacak şekilde ifade ediyoruz sözlerimizi. 🙂

Kotor’a gelirsek, burada da durum Budva ile aynı. Hele ki Kotor’un eski şehrinde kalmak çok zor. Kişi başı 150-200 liralar. Aynı durum Budva’nın eski şehri için de geçerli tabii. Fiyatların bu kadar yüksek olmasının sebebi, elbette ki buraların turistik şehirler olmasından kaynaklı. Bir de çok yıldızlı otellerin bölgede fiyat yükseltmesi, elbette ki her yere yansımış.

Konaklanacak yerlerden genel olarak bahsedersek, her biri oldukça temiz ve güzel. Eski şehirlerde kalmak bir harika. Ama gece uyuması zor. Zira eski şehirlerin her tarafı bar, kulüp. Eğlence sabaha kadar da sürüyor. Eğer eğlenmeyi düşünmüyorsanız, biraz kafa dinlemek ve dinlenmek için gidiyorsanız, eski şehirlerde konaklamayı pek önermeyiz. Şimdi önerilerimize geçelim. Yukarıda o kadar pahalı, aman efenim burada da kalmanın imkanı yok dediğimiz yerlerin hepsinde biz kaldık 😀 Hem de ucuza ve çok güzel yerlerde. Derin ve incelikli bir araştırmanın sonucunda en iyi sonuçlar işte burada. Ha bu arada siz hala bizim ”konaklanacak yer nasıl seçilir” yazımızı okumadınız mı? Aşk olsun, buyrun: Seyahatlerde Konaklamanın İncelikleri↵

KOTOR

1) Apartment Old Town Rustic

Gezi MD Genel Puanı: 9.5

⧭Temizlik: 9  ⧭Olanaklar: 10
⧭Odalar: 9    ⧭Ücretsiz WiFi: 10
⧭Konum: 10  ⧭Fiyat/Fayda: 9.5

Kotor’un eski şehri içerisinde bulunan bu apartman dairesi, Booking’de eski şehirde fiyatı en düşük yerlerden biri. Eski şehrin merkezi olan Od Oruzja Meydanı’na da çok yakın olan daire, maksimum 5 kişinin konaklayabileceği kapasitede. Güzel ve zevkli bir dizaynı ve de stüdyo tipi mutfağı var. Gecesine kişi başı 60-70 lira arasında bir ücret vererek burada konaklayabilirsiniz. Dairenin tek eksiği var, o da çok dar bir sokakta her tarafının barlar ve kulüplerle dolu olması. Bu sebeple gece uyumak yok 🙂 Çıkın, eğlenin 🙂

2) Montenegro Hostel

Gezi MD Genel Puanı: 9


Hostelworld sitesinden rezervasyon edebileceğiniz Montenegro Hostel, yine eski şehrin içerisinde bulunuyor. Kotor şehir duvarı manzarası bulunan odaları ve de önündeki geniş meydanıyla, konaklayanları mutlu edecek cinsten. Karışık yatakhanesinde fiyatlar çok ucuz. 10-15 lira arası. Oda fiyatları ise 90-100 lira arası(2 kişilik) Eğer ki yalnız gezginseniz ve arkadaş arıyorsanız, hiç düşünmeden tercih etmeniz gereken yerlerden biri.

3) Apartments Residence Portforino

Gezi MD Genel Puanı: 9.5


Özellikle de çiftlere ve de ailelere önerebileceğimiz Portforino, muhteşem bir Kotor manzarası sunuyor. Denizin hemen dibinde yükselen bu daire, aslen bir villa. Yüzme havuzu da bulunan daire, şehre 2 km uzaklıkta. Bu konuda bir eksisi varmış gibi gözükse de, aslen eski şehrin gürültüsünden uzak olması inanın çok iyi. Fiyatına gelecek olursak diğerlerine göre biraz daha pahalı. Çiftler için villanın geceliği, 500 lira. Fakat villa da tek seferde 6 kişi konaklayabiliyor. Bu durumda kişi başı fiyat 170 liraya kadar gerileyebiliyor. Booking üzerinden rezervasyon yapılabiliyor.

BUDVA

1) Apartments Villa Jovovic

Gezi MD Genel Puanı: 8.5

⧭Temizlik: 10 ⧭Olanaklar:9
⧭Odalar: 9     ⧭Ücretsiz WiFi: 9
⧭Konum: 6.5  ⧭Fiyat/Fayda: 7.5

Karadağlı bir ailenin Budva’ya gelen turistlere kiraladığı bu villa, şehir merkezine 1.3 km uzaklıkta. Aslında yakınmış gibi duruyor ama bu 1.3 km tamamen yokuş yukarı bir yoldan oluştuğu için, ulaşım noktasında sıkıntılı. Fakat iyi ki taksi ücretleri burada pek tutmuyor 🙂 Villa Jovovic’in en büyük artısı, denizi gören güzel bir manzarası. Odalar çok temiz. Kişi başı fiyat 70 lira civarı. Booking üzerinden rezervasyon yapılabiliyor.

2) Freedom Hostel Budva

Gezi MD Genel Puanı: 9.5


Budva’nın eski şehri içerisinde bulunan Freedom Hostel, eski şehirde bulunmasına göre gerçekten ucuz. Karışık yatakhanesinde konaklama için 35 lira gibi çok cüzi bir ücret ödüyorsunuz. Yine oda kiralamak isterseniz de 2 kişilik odalara 85 lira veriyorsunuz. Hem Booking hem de Hostelworld üzerinden rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz.

3) Hotel Moskva

Gezi MD Genel Puanı: 9


Budva’nın plajına 3 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan, hafif tepede bulunan Hotel Moskva, güzel bir deniz manzarası sunuyor. Kahvaltı ve akşam yemeği dahil yarım pansiyon paketi, 2 kişi için 550 lira civarları. Otel, minimal iç tasarımıyla dikkat çekiyor. Booking üzerinden rezervasyon yapılabiliyor.

4) Otel Iberostar Bellevue

Gezi MD Genel Puanı: 8.5


Budva şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan Otel Iberostar, 4 yıldızlı harika bir hizmet sunuyor. Yurtdışında deniz-kum-güneş tatili yapmayı düşünenler için, Yunan adalarına gitmektense Budva’ya gelmek güzel bir alternatif. İşte bu alternatifte değerlendirilebilecek bu otel, kesenin ağzını biraz açabilecek çiftler için çok uygun. Gecelik fiyatı, her şey dahil çift kişilik oda için 750 lira civarları. Ayrıca denk getirebilirseniz yakınlarında gerçekleşen Sea Dance Festival(Temmuz’un 2. haftası başlıyor genelde) katılmak için güzel bir etkinlik. Yine Booking üzerinden rezervasyon yapılabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin