Türkiye’de İnzivaya Çekilecek En İyi 10 Yer

İnziva İçin Aranacak Şartların Hemen Hepsini Kapsayan En İyi Yerler

3
9230

Hangimiz ara sıra “Bütün bu günlük rutinim, bir defa geldiğim dünyada gerçekten benim için gerekli mi?” diye düşünmüyor ki? Keşke bir yolu olsa da kendimiz, doğa ve sevdiğimiz insanlarla birlikte modern dünyanın sayısız angaryalarından biraz uzaklaşsak. Kitaplar yazsak, müzikler dinlesek. Hayvanlarımızla uğraşsak, ekip biçsek; ama birazcık uzakta, kaygısızca.

Türkiye bir doğa cenneti, ayrıca topraklarımızın büyük çoğunluğu düşük popülasyon yoğunluğuna sahip, yani Türkiye’nin bir çok köşesi inziva noktası olmak için gayet uygun. Bu listeyi hazırlarken Cittaslow adındaki bir uluslararası belediyeler birliğinin Türkiye’de belirlediği “Sakin Şehir”leri kullandık.

Cittaslow, İtalyanca Şehir (Città) ve İngilizce Sakin (Slow) kelimelerinin birleşiminden ismini alan, dünyadaki sakin hayatın devam ettiği şehirleri belirleyen bir oluşum. Yavaş Hareketi olarak anılan modern hayatın getirisi hızlı rutinlerimize karşı geliştirilmiş bir felsefeyi benimsiyor. 70 farklı kritere göre bilimsel bir değerlendirme sonucu bir şehrin Cittaslow olup olamayacağı belirleniyor. Bu kriterler;

  • Nüfus – 50000 altında olmalı
  • Çevre Politikaları – Hava, su temizliği; biyoçeşitlilik…
  • Kentsel Yaşam Kalitesi Politikaları – İnternete erişim, yeşil alan miktarı…
  • Altyapı Politikaları – Aile hayatı, ulaşım imkanları, bisiklet yolları…
  • Tarımsal, Turistik, Endüstriyel Girişimler
  • Sosyal Uyum

Şeklinde uzayıp gidiyor. Yani zaten inziva için aranacak hemen her durumu kapsıyorlar, bu da listemiz için aranan kan 🙂 Öyleyse başlayalım;

10) Yenipazar | AYDIN

Aydın Merkez’e 40 km uzaklıktaki Yenipazar, Madran Dağı’nın eteklerinde kurulu. Büyük Menderes Nehri’nin de içinden geçtiği bu ilçe, ismini 17. yüzyılda bölgede haftada bir kurulan pazardan alıyor. 12800 kişilik nüfusa sahip. Tatlı bir Ege kasabası, suya sabuna dokunmadan kurulan pazardan organik ürünlerinizi alıyorsunuz, Aşağı Dip Gölü’ne gidip Tabiat Parkı’nda ilhamı yakalıyorsunuz.

Yenipazar’ın artık meşhur olan merdiveni. Kaynak: yenipazar.bel.tr
9) Vize | KIRKLARELİ

Vize, İstanbul’dan 140 km uzaklıkta, Kırklareli’ne bağlı tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan bir Marmara ilçesi. Karadeniz’e kıyısı bulunduğu için aslında Trakya’daki Karadeniz ilçelerinden. 13000 kişinin yaşadığı Vize, kültürel ve ticari bağlamda Yunanistan ve Bulgaristan’dan tamamıyla kopmamış, Bulgaristan şehirlerinin esintisi hissedilebiliyor. Nüfusun hemen yarısı Mübadele öncesi Rum imiş. Haliyle sonrasında Rum nüfusu azalmış ama, mimarisi halen devam ediyor ilçede. Deniz kenarındaki Kıyıköy, Cehennem Şelaleleri, Vize Kalesi, Küçük Ayasofya Kilisesi, Antik Tiyatro gibi gezilecek bir çok noktası var. Yöresel lezzetler ise Oğlak Çevirme, Kiremitte Mantarlı Alabalık, Isırgan Otu Çorbası, Vize Peyniri.. liste uzuyor 😊.

Küçük Ayasofya. Kaynak: vize.bel.tr

8) Halfeti | ŞANLIURFA

38000 kişinin yaşadığı Halfeti, dolgun tarihi ve harika doğası sebebiyle aslında oldukça bilinen bir ilçe. Bu bağlamda inziva için uygun görünmeyebilir ama işin aslı öyle değil, nihayetinde Cittaslow’a dahil olabilmiş bir ilçe burası. Şanlıurfa – Gaziantep sınırında Fırat Nehri’nin karaya doğru yaptığı minik bir çıkıntıda bulunan Halfeti’nin 3/5’i 2000 yılında inşa edilen Birecik Barajı sebebiyle sular altında kalmış, inziva için geride bırakacaklarınız gibi belki de.

Sular altında yüzlerce ev bulunuyor. Burada da sular altında kalmış bir caminin minaresini görüyoruz.
7) Eğirdir | ISPARTA

Her mevsim, her saat farklı renklere bürünen Eğirdir Gölü’nün kıyısındaki 32000 insana ev sahipliği yapan Isparta’nın gülü. İnsanı ve iklimi açısından Akdeniz ve İç Anadolu’nun bir karışımı Eğirdir. Eğirdir Gölü, su kayağı, su altı dalış, yelken gibi pek çok su sporlarına elverişli. Gölde balıkçılık da yapılmakta. Ayrıca gölde mülkiyeti Atatürk’e ait Canada da yer alıyor. Eğirdir’i çevreleyen dağlarda trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü yapılabiliyor. Yılın değişik zamanlarında triatlon yarışları, briç turnuvaları, klasik müzik festivalleri, ve daha bir çok etkinlik düzenleniyor.

Kaynak: egirdir.bel.tr

6) Uzundere | ERZURUM

Doğu Anadolu’nun incisi Erzurum’un güzelliğinin bir parçası Uzundere. Dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik bölgelerinden Kafkasya Ekolojik Bölgesi’nin batısında, Çoruh Vadisi’nde yer alıyor Uzundere, bir sürü endemik bitki, memeliler, kuşlar ve kelebeklere ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi de burada. 7700 kişinin ikamet ettiği bu ilçenin misafirperver insanları, otantik yöresel mimarisi, bol oksijenli temiz havası, ekolojisi burayı inziva için ideal kılan faktörler.

Uzundere
5) Taraklı | SAKARYA

Topraklarının %60’ını ormanların oluşturduğu Sakarya’nın şirin ilçesi. Bozulmamış tarihi dokusu, Taraklı evleri, ilçe merkezindeki 7 asırlık çınar ağacı, yöresel lezzetleri ile sizi sakinliğe çağırıyor.

Taraklı’nın tarihi evleri. Kaynak: tarakli.bel.tr

4) Şavşat | ARTVİN

Türkiye’nin en kuzeydoğusundaki yerleşim yerlerinden biri Şavşat. Adını Gürcüceden alıyor ve kara orman yeri anlamında, bitki örtüsü de adı üzerinde 🙂. Şavşat’a gelişinizde, el değmemiş doğası karşılayacak sizi. Barındırdığı tüm güzelliklerle sakin bir ruh haline sokacak. Şavşat’ı gezerken, tarihi dokusuyla, geleneksel mimarisi ve el sanatlarıyla, muhteşem coğrafyasıyla, sessizliği ve samimi insanlarıyla huzur içinde olacaksınız. Tibet Manastırı, Şavşat Kalesi, Veliköy Ahşap Cami, Tamara Odaları ve Suatan Şelalesi mutlaka görülmeli.

Şavşat’ın muhteşem doğası. İlçede toprağın rengini görmek zor.
3) Gökçeada | ÇANAKKALE

Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası. Ege Denizi’nde, Saros Körfezi üzerinde yer alıyor. Gökçeada ayrıca Cittaslow’a dahil olan dünyadaki tek ada.
Bozulmamış bir doğayı, her adımda tarihin en hoş anları ve organik ürünlerle harmanlanmış, çok kültürlülüğün ahengini sonuna kadar duyumsuyorsunuz Gökçeada’da dolaşırken. Dalış sporları ve sörf adada yapılabiliyor, denize girebileceğiniz bir çok sakin koy da var. Türkiye’nin ilk ve tek sualtı milli parkı da burada, o yüzden deniz sporlarını, yüzmeyi seviyorsanız burası sizlik.

Gökçeada uzay gözlemleri için de çok iyi bir nokta. Kaynak: gökceada.bel.tr

2) Gerze | SİNOP

Cittaslow’un Türkiye’deki en yeni temsilcisi Gerze, Sinop’un Karadeniz kıyısındaki 23000 kişilik sakin bir ilçesi. Yerlilerin büyük özveriyle sahip çıktığı ve koruduğu doğası, göz nuru el sanatları, Karadeniz’in otantik mutfağından esintileri, cana yakın insanlarıyla ilçede bir balıkçı kasabasının dinginliği hakim. Her şeyi bırakıp Karadeniz’e yerleşmek hayalini yaşayanlar için birebir.

Gerze’nin yakınlarındaki Akliman’ı da görmek gerek.
1) Seferihisar | İZMİR

İzmir’in güneybatısında, İyonyalılardan günümüze onlarca medeniyete beşiklik yapmış, Ege’ye kıyısı olan ve Menderes Nehri’nin geçtiği, gittikçe popülerleşen o tatlı ilçe burası. Artık neredeyse 40000 kişinin yaşadığı Seferihisar Türkiye’nin nadide turizm bölgelerinden biri aynı zamanda. Cittaslow’a adını yazdıran ilk Türk bölgesi ünvanı da Seferihisar’ın elinde, birbirinden tatlı köyleri ile sizi kucaklamaya hazır. Seferihisar’da dinlenememek mümkün olmasa gerek 🙂

İlk Yavaş Şehir, Seferihisar. Kaynak: mekan360.com
Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz, ayrıca yorumda bulunmayı unutmayın! Görüşmek üzere.

3 YORUMLAR

  1. Merhabalar… Burada, Vize ilçesinin nüfûsu konusunda “yarısı Rum” gibi bir ifâdeniz vardır. Bu oran, Mübâdele öncesi dönem için tamâmen doğru olsa bile, bugünkü 13-14 bin içinde sıfırdır. Siz, bu konuda herhâlde Vize’yle Gökçeada’yı karıştırmış olacaksınız ! Vize’de Rum yaşaması değil ama, verilen bilginin yanlışlığı önemlidir. Aman dikkat ! Bilgilerinize…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin