Gastro MD | Üsküp

0
2740

Herkese merhaba! Gastro MD Balkanlar serisinde, Üsküp’le devam ediyoruz. Genel olarak tüm Balkanlar, Yugoslavya kökenli oldukları için aynı mutfak kültürüne sahip. Bu yüzden serinin Belgrad, Bosna-Hersek ve Karadağ yazılarında yaptığımız kültür girizgahına hemen hemen aynı diyebiliriz.

Yine de eklemek istediğimiz bir nokta; Balkan ülkelerinde Müslüman/Hristiyan yoğunluğuna göre domuz eti ve ürünlerinin kullanımı standartlaşmış durumda. Örneğin Sırbistan ve Karadağ’da domuz eti “default” yani kabul gören kırmızı et konumundayken Bosna-Hersek’te dana eti daha sık kullanılıyor. Üsküp’te de nispeten yüksek Müslüman nüfus sebebiyle dana eti default konumda.


İlk bahsedilmesi gereken mekan : дестан (Destan)

Destan, Üsküp Old Bazaar bölgesindeki eski bir Türk restoranı. Balkan köfteleri ve kuru fasulyeleri ile meşhur, konumu ve köklü olması sebebiyle de oldukça dolu. Bunların üzerine makul fiyatları, Türkçe bilen çalışanları da eklenince bir öğünü değerlendirmek için oldukça uygun. Değinilmesi gereken önemli bir nokta: Destan Üsküp’ün en güzel ćevapčići’sini yapmıyor, ama fiyat/lezzet kıyasında oldukça iyi bir konumda.

Destan’da ćevapčići sunumuÜsküp’ün en elit restoranı: Скопски Мерак (Skopski Merak)

Skopski Merak’ın mütevazı girişi

1991’de kurulmuş Skopski Merak, gerçekten tat arayanlar için. Şatafattan uzak, duru bir tavrı var buranın. Zaten elit bir mutfak olsa da şehrin tam göbeğinde falan da değil. Servisi güler yüzlü personel sizinle bizzat ilgilendikten sonra yapıyor, akşam yemeklerinde bir Balkan adeti olan canlı müzik de elbette var. Yemekleri söylerken gaza gelip fazla fazla söylemeyin, çünkü porsiyonlar oldukça doyurucu :). Restoranda Doğu Avrupa yemeklerinin dışında bir çok mutfaktan yemekler servis ediliyor, bu yönüyle uluslar arası demek yanlış olmaz. Yemeklerin yanında tüketebileceğiniz türlü türlü Makedon ve dünya şarapları da mevcut. Tikveş şarabı tavsiyemiz.

Skopski Merak, iç mekan
Skopski Merak’a alternatif: Ресторан Дукат (Gostilnica Dukat)

Dukat giriş kapısı

Skopski Merak’ın aksine bu mekan Türk turistler tarafından pek de keşfedilmemiş durumda. Biraz kalabalıklığı yönüyle Destan’ı andıran mekanda hem yemek yemek için hem de bir şeyler içmek için takılabilirsiniz. Skopski Merak’ta olduğu gibi burada da envai çeşit şarap servis ediliyor.

Sunumlarında elegan ancak sade bir tarz kullanıyorlar.
Daha bir Makedon kebapçı yok mu? Derseniz: Кај Сердарот (Kaj Serdarot)

  • Ucuzluk? ✓
  • Yerellik? ✓
  • Lezzet? ✓

Kaj Serdarot’u Destan’ın bir alternatifi olarak düşünün. Lüks yerlerde paramı harcayamam, yok mu çaresi dediğinizde size söylenecek mekan Kaj Serdarot olur. Salaş ambiyansı lokal lezzetlerle birleştirmiş bir yer. Porsiyonlar geniş, yemekler lezzetli. E daha ne olsun? 😂

Serdarot’un klasik tabağı. Porsiyona dikkat 🙂Balkanların en güzel Burek’i: Силбо (Silbo Furna)

Silbo, bizim 5 ülkelik Balkan turumuzda yediğimiz en iyi Burek’i yapan fırındı. Burası bir köşe başı fırını, ama yerel halkın çok iyi bildiği bir yer. Geç saatlere kadar taze ürünlerin satıldığı bir çeşit pekara. Konumundan ve lezzetinden dolayı da özellikle genç tayfanın sosyalleşmekte de kullandığı bir spot. Fiyatlar gayet iyi, envaiçeşit hamur işi yapılıyor. Gözünüze güzel görünen herhangi bir şeyi alın, beğeneceksiniz. Burek’leri ve Gibanica’ları tavsiyemiz.

Silbo
Yemeğimizi yedik. Sıra içeceklerde; Сквиэ Ми (Squeeze Me)

Bu mekan, Üsküp’ün o empoze ettirmeye çalıştığı “Burası modern bir Avrupa şehri.” mesajını rahatlıkla sırtlayacak bir yer. Squeeze Me, bir taze meyve suyu barı. “Urban” tarzda dizayn edilmiş, ve bu dizaynın hakkını vermiş. Pespaye ama yumuşacık, içine gömülesi koltuklar, harika meyve kokuları, insanlar. Ambiyans gerçekten olmuş burada. Proteinden zengin Balkan mutfağında doyduktan sonra birazcık da sağlıklı karbonhidrat kombinasyonlarına takılmak isterseniz buranın meyve mixlerine kesinlikle bir şans vermelisiniz. Ayrıca yeni insanlar tanımak için de inanılmaz sosyal bir mekan. Barista da becerikli ve konuşkan. Pişman olmayacaksınız.

Yazımızın sonuna geldik. Tüm okuyucularımıza Üsküp’te afiyet olsun deyip bitirelim 🙂 Yazımız hoşunuza gittiyse: beğenmeyi, paylaşmayı, Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olmayı unutmayın 😊

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin