Otel MD | Üsküp

0
2544

Otel MD serisinin yeni yazısıyla herkese merhaba.

Yurtdışı seyahatimizin son durağı Üsküp, ucuzluğuyla bizi oldukça memnun eden bir şehirdi. Seyahatin sonuna gelmişiz. Paralar suyunu çekmiş. Öğrenci olmak da zor sonuçta yani efenim. Ee ucuz bir şehir güzel olmaz mı? Elbette ki olur. Yemeklerden alışverişe, ulaşımdan müzelere ve de konumuz olan konaklamaya kadar, burada her şey gerçekten ucuz.

Şehir merkezine 5 dakikalık yerlerde birbirinden güzel apartman daireleri, birbirinden güzel hosteller kişi başı 20-30 lira arası. Otel olsun derseniz de, onlar da 60-70 lira civarları. Fakat elbette 5 yıldızlı otellere doğru gittikçe fiyatlar artıyor. Mesela meydanın göbeğindeki Skopje Marriott Hotel gecelik kişi başı 300 liraları buluyor.

Fiyatlardan bu kadar bahsetmek yeter. İyi yer bulma konusuna gelirsek Booking gibi sitelerdeki birçok yer gerçek manada iyi. Genel olarak otel seçimi konusunda biraz sıkıntı yaşıyorsanız (şu yazımıza göz atabilirsiniz.)

Gelin, şimdi de beraber sizin için seçtiğimiz ve de bazılarında konakladığımız otellere beraber bakalım.

Üsküp’teki En Güzel Binalardan Biri, Dali Apartments

Gezi MD Genel Puanı: 8.5

Gerçeküstü üslubuyla Barcelona’da bir bina gibi

Üsküp şehir yapılanması olarak aslında oldukça yeni. Türk mahallesi ve Osmanlı’nın eserlerinden başka, şehir genelinde eski yıllardan kalma bina yok denecek kadar az. Bunu niçin anlatıyorum malum, insanoğlunun modern tasarım anlayışı eskiye kıyasla oldukça zayıf. Her tarafı camla kaplı, kenarından köşesinden çelik fırlayan ve günümüzde modern olarak adlandırılan tasarımlar, bundan 30-40 yıl sonra yüzüne bakılmayacak cinsten. Fakat eski yapılar öyle mi? O hoş estetik kaygı… Sözü çok da uzatmayalım zira hepimiz biliyoruz bunları. Dali Apartments’a geçersek tasarımından çok da bahsetmek istemiyorum ve sizleri fotoğraflara alıyorum. Sizde oluşturduğu duyguları bizimle paylaşırsanız seviniriz 🙂

Unutmadan, Dali Apartments Makedonya Meydanı’na 5 dakika uzaklıkta. Fiyat olarak da 4 kişilik odalar 150 lira civarlarında. Anlayacağınız oldukça hesaplı 🙂

Hiç Eski Bir Gemide Konakladınız mı? Hotel Senigallia

Gezi MD Genel Puanı: 9.5

Makedonya Meydanı’nda şehrin iki yakasını birbirine bağlayan birçok köprü var. İşte bu köprülerde yürürken altınızda bulunan Vardar Nehri üzerinde, tabiri caizse korsan gemilerine benzer bir gemi yükseliyor. Üsküp’e gitmiş olanlar anımsayacaktır, gidecek olanlar da illa ki farkına varacaklardır. İşte bu gemi, aslında bir otel. Belgrad’taki City Compass River Boatel (Belgrad’taki otele şu yazımızdan ulaşabilirsiniz.) gibi bir konsepte sahip. 4 yıldızlı hizmet veren otel, iç tasarımıyla da gemideymişsiniz havasını sonuna kadar hissettiriyor. Kahvaltı da dahil olmak üzere fiyatlar çift kişilik odalar için 300 liradan başlıyor. Eğer fiyatı size uygunsa burayı bir düşünmelisiniz 🙂

Deluxe kamarası

Hem Çok Ucuz Hem Çok Avantajlı, Hostel 42

Gezi MD Genel Puanı: 9.5

Gezi MD Puanları:

⧭Temizlik: 10 ⧭Olanaklar: 9
⧭Odalar: 10   ⧭Ücretsiz WiFi: 10
⧭Konum: 10  ⧭Fiyat/Fayda: 9.5

Bina, Makedonya Meydanı’nın 1 sokak arkasında

Yugoslavya’nın eski olimpiyat voleybolcusu Goran, doğduğu şehir Üsküp’e dönünce bir konaklama işletmesi açmış. Bir hostel ya da otel açmış diyemiyorum çünkü Goran’da hepsinden var. Bu binalarının bağlı olduğu ana binanın ismi Hostel 42. Hostel 42, Makedonya Parlemento Binası’na çok yakın. Hostel 42’nin diğer apartman daireleri ise şehir merkezinde. Hatta meydanın bir sokak arkasında. Yani meydana varmak sadece 3 dakikanızı alıyor. Hem ana bina, hem de diğer daireler birbirinden güzel. Goran sizin için her şeyi düşünmüş. Gecelik fiyatları ise kişi başı 25-30 lira gibi çoook ucuz.

Ana binadaki hoş bahçe

Lüksü Arayanlar İçin, Skopje Marriott Hotel

Gezi MD Genel Puanı: 9.5

Güzel mimarisiyle, meydanda göze çarpan binalardan

Skopje Marirott Hotel, Makedonya Meydanı’nın göbeğinde bulunan kocaman ama estetik bir otel. Avrupa’da meydanın içinde olan otellere illa ki rastlamışsınızdır. Belgrad’ta, Prag’ta, Kayseri’de 🙂 Bu kültüre uygun olan Marriott Hotel, 5 yıldızlı hizmet veriyor. Otelin dışındaki estetik ve Avrupai tasarım, iç tarafta oldukça modern bir tasarıma dönüşüyor. Gecelik fiyatlar çift kişilik odalarda, kahvaltı dahil 650 liradan başlıyor.

Otelde Türk damak tadına uygun yemekler servis ediliyorOtelin iç tasarımında modern detaylar göze çarpıyor

*Fotoğraflar Booking.com üzerinden alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin