Mayıs’ta Gezmek İçin Avrupa’daki En İyi 5 Şehir

0
2237

Mayıs ayı, ayların Cuma’sı olarak kabul edilebilir. Henüz hafta sonu bile değildir ancak sıkıntılar bitmek üzeredir, uzun bir dinlenme sürecine adım atmak üzeresinizdir, üstelik Cuma akşamı tamamen sizindir. Dertsiz bir periyot; hava yeterince sıcak, çantanızdaki kıyafet kalabalığından kurtuluyorsunuz, çiçekler her yeri süslüyor, bahar festivalleri ve etkinlikleri her köşede. Kuzey Yarım Küre’deki gezmeyi seven herkes için kabuğundan çıkma zamanı.

İster doğa hayranı, ister kültür manyağı, ister eğlence bağımlısı olun. Yeni bir şehir keşfetmek isteyin ya da düşüncelerinizle baş başa kalmayı arzulayın. Bu ay Avrupa’da size uygun bir yerler kesinlikle var. Aklınızdaki o yeri listemize dahil edebilmiş miyiz kontrol etmek için sizi okumaya alalım 🙂

Spor tutkunları bu taraftan: Monte Carlo – MONACO 🇲🇨

Bu yıl 76.’sı gerçekleşecek Monaco Grand Prix, Monaco’ya seyahat etmek için güzel bir aracı. Nice Uluslar arası Havalimanı’na indikten sonra 30 dakikalık bir sahil yolu seyahati ile şehire ulaşıyorsunuz. Mayıs ayı Monaco’nun doğal güzelliklerinin de parladığı zaman. Yerli halkın denizi doldurduğunu, tepelerde yabani bal ve dutların toplandığını fark edeceksiniz. Dağ tepe benlik değil diyorsanız şehir merkezinde bile Exotic Garden’da vakit geçirip doğa ile iç içe olmanız mümkün. Oraya gitmişken dünyaca ünlü Monte Carlo Casino’yu da bi görmek gerekir 🙂

Monte Carlo
Meşhur Monaco Grand Prix, Monte Carlo

 

Alpler’in görkemini bir de yeşilken görün: Flims – İSVİÇRE 🇨🇭

İsviçre’de yaşayan o akrabanıza size davet mektubu yollaması için baskı yapmanızın zamanı geldi! 🙂

Kışın Alpler’den elini eteğini çekmesi ile yeşillere bürünen bu doğa harikası pastoral kasaba, Zürih’ten bir buçuk saatlik uzaklıkta. Yaklaşık 1000 metre rakımda bulunan Flims turkuaz dağ gölleri ve hayret verici hiking patikaları ile bezeli. Lüksün dibine vurmak isteyenler için 19. yüzyılda inşa edilmiş etrafı tamamen orman kaplı meşhur Waldhaus Flims oteli de kasabada arz-ı endam etmekte. Waldhaus, konaklanılmayacaksa bile kesinlikle görülmesi gereken bir yapı. Spa havuzları ile tanışırsanız, muhtemelen sonraki finansal hedefiniz bu otelde vakit geçirebilmek üzerine olacaktır 🙂

Flims
Ağaçlar, Dağ Gölleri ve siz, Flims

Meşhur Waldhaus Flims oteli, Flims
 

Atlantik’in ortasında kafanızı dinleyin: Azore Takımadaları – PORTEKİZ 🇵🇹

Neden Nisan ayında Lisbon’a uğramanız gerektiğini anlatmıştık, eğer bunu gerçekleştiremediyseniz Mayıs ayı için size bir Portekiz seçmecesi daha sunalım: Azore’lar.

Bundan çook önce volkanik patlamalar sonucu oluşmuş Azore’lar yavaş yavaş popülerleşen bir destinasyon. Hala gizemliliğini koruyor olması bizim için buranın bir ekstrası. Doğasını kelimelerle tarif etmenin mümkünatı yok ama deneyelim: burası şelaleler, kara kum sahiller, yunusların fink attığı turkuaz kıyılar ve volkanik termaller ile dolup ta-şı-yor. İster kitabınızı muhteşem doğanın karşısında huzur ile okuyun, ister ilhamı burada yakalayıp siz bir şeyler çiziktirin. İster bitkin düşene kadar doğa yürüyüşleri yapın, ister denizin tadını çıkarın. Ne olmak isterseniz onu olabileceğiniz bir yer, Azore’lar.

Azore Takımadaları

Azore Takımadaları
 

Tarih ve kültür patlaması: Sicilya – İTALYA 🇮🇹

Güney İtalya’ya terletici yaz günleri gelmeden gitmek ve sadece sahilde pişmek yerine zamanı keşfetmekle geçirmek gerek. Siraküza, Noto, Taormina gibi Sicilya’nın tarih fışkıran ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelen yerlerinde milenyum eskiliğindeki dar sokaklarda kaybolmak ve bir şekilde barok usulü katedrallere ev sahipliği yapan meydanlarda kendini bulmak yapılacak rutinlerden. Tur otobüslerine ve trafiğe takılmadan Etna Dağı’na gidebilmek, yolda üzüm bağlarında minik molalar verebilmek de Mayıs’ın bir lütfu.

Sicilya
Sicilya

Sicilya
 

Sanat aleminin içine dalın: Brighton – İNGİLTERE 🇬🇧

Brighton’un belki Bahamalar’la yarışacak bir sahili yok ama zaten bu bir sorun da sayılmaz. Mayıs’ın titreşimlerini hissedince festivallerle kendine gelen bir sahil şehri Brighton. İngiltere’nin en büyüklerinden olan Brighton Festival‘e Brighton Fringe Festival ve Great Escape(Avrupa’nın yükselişteki müzik festivali) eşlik edince şehirde resmen sanata ve eğlenceye boğuluyorsunuz. Bir ileri aşama ise Artists Open Houses projesi. Proje dahilinde normalde özel mülk olan ve rica minnet belki girebileceğiniz, sadece Brighton’da iki yüzden fazla olan sanatçı stüdyoları ve evlerine göz atma şansınız oluyor. Sanat icra etmek istiyorsanız, başarılı artistlerin çalışma alanlarını görmek, projelerini tatmak kesinlikle ufuk açıcı olacaktır.

Renkli Brighton evleri ve şehrin ikonu Brighton Wheel, Brighton
Brighton

Listedeki yerlerden birinde rezervasyonunuz mu vardı? Gelecek sezon için bu yerleri mi planlıyordunuz? Yorumlarda bize iletin. Sonraki yazıya dek görüşmek üzere!

Sizin de fikirlerinizi, planlarınızı duymak isteriz, yorum yapmayı unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz Facebook ve İnstagram sayfalarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. Görüşmek üzere.CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen buraya isminizi girin